בכיר בפמליית ראש הממשלה: "יש לנו מידע רב על ההסכם המתגבש, ממנו עולה שהמעצמות ביצעו פשרות וויתורים גדולים לאיראנים" • סגן הנשיא האיראני: נאומו של נתניהו יועיל לאיראן • היום: פגישה נוספת בז'נבה בין קרי לזריף

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע אמש לוושינגטון, שם ינאם היום בפני הוועידה השנתית של השדולה היהודית אייפא"ק. שיאו של הביקור יהיה מחר, בנאומו של ראש הממשלה בפני מושב משותף של שני בתי הקונגרס האמריקני.

בשיחת רקע עם הכתבים שנלוו למטוס ראש הממשלה, דחה אתמול גורם מדיני בכיר את הטענות המושמעות בוושינגטון כלפי נתניהו, ואמר כי אין זה נכון שישראל מתנגדת לכל הסכם. "אנחנו רוצים הסכם שיפרק את יכולותיה של אירן לנשק גרעיני".

קרא עוד:

[postim]

הבכיר הצהיר כי יעדו של הנאום הוא להציג את דאגות ישראל, כך שהקונגרס יוכל להעלות שאלות והסתייגויות כלפי הממשל בנוגע להסכם הגרעין, ואף לדחות את תאריך היעד כדי לשפר את ההסכם או אפילו למנוע אותו. לדבריו, נתניהו שוחח אמש עם שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, והקשר הרציף נשמר. הוא הדגיש כי אין כל כוונה לפגוע במעמדו של הנשיא אלא להציג את החשש שיש בישראל מפני הסכם גרוע.

עוד אמר הבכיר בפמליית ראש הממשלה, כי נתניהו יציג בפני הקונגרס את פרטי ההסכם, אשר נשמרו חסויים עד כה. "יש לנו מידע רב על ההסכם המתגבש, ממנו עולה שהמעצמות ביצעו פשרות וויתורים גדולים לאיראנים. ההסכם רע לישראל", הבהיר.

בכיר איראני: "דעת הקהל העולמית תומכת במסרים של שלום, ומסרים כאלה נשמעים מאיראן"

בתוך כך, סגן נשיא איראן, חמיד אבוטאלבי, המשמש גם כיועצו של הנשיא חסן רוחאני לעניינים מדיניים, פרסם אתמול הודעה בה הצהיר כי נאומו של ראש הממשלה בקונגרס יועיל לאיראן. לדבריו, "'השיח הלוחמני' של נתניהו מגדיל את הפערים שבין הדמוקרטים לרפובליקנים, בין הקונגרס לממשל האמריקני וגם בין ארצות הברית למשטר הציוני".

אבוטאלבי ציין את נאומו של נתניהו בפני העצרת הכללית של האו"ם, וטען כי "המשחק המוגזם שלו הפך לבדיחה". "דעת הקהל העולמית תומכת במסרים של שלום, ומסרים כאלה נשמעים מאיראן", הוסיף.

הבכיר האיראני מקווה כי הנאום יגרום לפילוג גם בין ארה"ב ואירופה ובין 'תומכי המלחמה' ל'אנשי השלום' בעולם כולו ובישראל. היועץ אף ציטט את דבריה של היועצת האמריקנית לביטחון לאומי, סוזן רייס, אשר אמרה כי הנאום הרסני ליחסי ישראל-ארה"ב.

איראן ושש המעצמות – ארצות הברית, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה – עושות מאמצים כבירים להגיע להסכם מסגרת על תכנית הגרעין האיראנית עד סוף חודש מרץ. הסכם המסגרת יכלול עקרונות כלליים לפתרון כל אחת מהסוגיות שבמחלוקת, ואם ייחתם עד המועד הנקוב, ינסו הצדדים להציג הסכם מקיף ומפורט עד ה-30 ביוני.

הממשל האמריקני מסר כי היום ייפגש שוב שר החוץ ג'ון קרי עם מקבילו האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, בז'נבה שבשווייץ, בניסיון להביא לפריצת דרך בשיחות.