הערב ב-6 (שעון ישראל): נאומו הדרמטי של נתניהו בקונגרס האמריקני

בעוד מספר שעות יעמוד נתניהו בפני הפרלמנט של המעצמה הגדולה בתבל ויזהיר את העולם כולו מפני הסכנה האיראנית ומפני הסכם גרוע אשר יאפשר לה להשיג נשק גרעיני • רה"מ: "אם לאיראן יהיה נשק גרעיני, היא תנסה להשמיד בו את ישראל"

לאחר נאומו גורף התשואות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בפני הקהל האוהד בוועידת אייפא"ק אתמול בוושינגטון, מגיע שלב השיא בביקור המתוקשר ורווי העימותים.

ראש הממשלה יבוא הערב לגבעת הקפיטול, שם יישא דברים בפני כ-500 צירי הקונגרס האמריקני, במושב משותף של הסנאט ובית הנבחרים. נתניהו יזהיר את שומעיו מפני סכנת הגרעין האיראני וינסה לשכנע את המחוקקים שלא לתמוך בהסכם המתגבש בשיחות הגרעין בז'נבה בין איראן לשש המעצמות, בהובלת ארצות הברית.

קרא עוד:

[postim]

לפני הנאום בקונגרס ייפגש ראש הממשלה נתניהו עם יושב ראש בית הנבחרים ג'ון בֵיינר. ביינר הרפובליקני, יעניק לראש הממשלה פריט אמנות בדמותו של ראש ממשלת בריטניה לשעבר ווינסטון צ'רצ'יל, עם ציון שמו של ראש הממשלה ותאריך הנאום. ראש הממשלה יעניק לביינר מנורה ומגילת אסתר.

 "מעריך מאוד את הנשיא אובמה". נאום נתניהו אמש בוועידת אייפא"ק

הסמליות בהשוואת נתניהו לצ'רצ'יל היא רבה. ראש הממשלה הבריטי, נחקק בתודעה העולמית כאיש אשר עמד והתריע בדד כנגד הסכנה הנאצית, מספר שנים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. צ'רצ'יל התנגד בתוקף להסכם מינכן 1938, בו העניקו מעצמות אירופה להיטלר ימ"ש כמעט את כל מבוקשו, וגרמו בעקיפין להשמדת שישה מיליונים מבני העם היהודי ולמלחמה הנוראה ביותר בתולדות האנושות. ביינר משווה בכך את הסכנה האיראנית לסכנה הנאצית, ומתריע מפני הטמנת הראש בחול, אשר עלולה להביא לאסון קטסטרופלי.

לאחר הנאום: מפגש של נתניהו עם בכירי הסנאט

בסיום הנאום יערוך ביינר קבלת פנים לראש הממשלה נתניהו ולרעייתו, ואחר כך ייפגש נתניהו עם ההנהגה הדו-מפלגתית של הסנאט בראשות הסנאטורים מיטש מקונל הרפובליקני והארי ריד הדמוקרטי. בפגישה ישתתפו עשרה סנאטורים נוספים משתי המפלגות.

אתמול אמר נתניהו לכ-16 אלף משתתפי ועידת השדולה היהודית אייפא"ק, כי מטרת נאומו בקונגרס אינה להביע חוסר כבוד כלפי אובמה, וכי הוא "מעריך מאוד את מה שעושה הנשיא עבור מדינת ישראל". נתניהו הבהיר כי ישראל וארצות הברית מסכימות שאסור שיהיה לאיראן נשק גרעיני, ו"אנחנו רק חלוקים לגבי הדרכים לכך".

10428416_10152746257217076_6250448256749912320_n"ראו את המפה שעל הקיר". תרשים זרועות הטרור של איראן

ראש הממשלה הסביר בנאומו אתמול כי הוא בא להשמיע קול לגבי העסקה הפוטנציאלית עם איראן, העלולה לאיים על הישרדותה של ישראל. "איראן היא המממנת הראשית של הטרור, ראו את המפה שעל הקיר. היא מראה את איראן מאמנת ומממנת טרור בחמש יבשות. זה מה שאיראן עושה כעת ללא נשק גרעיני, דמיינו מה היא תעשה עם נשק גרעיני. אותה איראן רוצה להשמיד את ישראל ואם יהיה לה נשק גרעיני היא תשיג את המטרה".

עם זאת, כרגע עדיין אינה ברורה מידת הסיכוי לחתימת הסכם מסגרת בשיחות הגרעין בז'נבה בין איראן לשש המעצמות. גורמים בממשל אמרו בימים האחרונים כי על אף ההתקדמות, המרחק בין הצדדים עדיין רב. אם ייחתם הסכם מסגרת עד למועד סיום השיחות – 24 במרץ – ינסו הצדדים להסכים בתוך שלושה חודשים על הבנות מפורטות אשר יקיפו את כל הפרטים הטכניים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *