מכה למחנה השמאל: יש עתיד והרשימה הערבית נותרו ללא הסכמי עודפים

בגוש השמאל נחתם רק הסכם עודפים אחד – בין המחנה הציוני ומרצ; יש עתיד והרשימה המשותפת נותרו ללא הסכמי עודפים • הסיבה: ברשימה הערבית לא רצו לשתף פעולה עם "מפלגה ציונית" כמרצ • בכך נמנע הסכם עודפים בין המחנה הציוני ויש עתיד, אשר היה מגדיל משמעותית את סיכוייו של לפיד לזכות במנדט נוסף

אם היה נראה לרגע כי השמאל כולו מאחד כוחות כדי להפיל את שלטון נתניהו והימין, סוף השבוע החולף סיפק הצצה נוספת אל המחלוקות העמוקות בגוש המקווה להכתרתו של הרצוג לראשות הממשלה.

מאמצים גדולים של הרגע האחרון מצד גורמים במחנה הציוני, לשכנע את הרשימה הערבית המשותפת לחתום על הסכם עודפים עם מרצ, נכשלו ביום שישי, אשר היה המועד האחרון להגשת הסכמי העודפים לוועדת הבחירות המרכזית.

הסכם כזה, אם היה נחתם, היה מאפשר למחנה הציוני לחתום על הסכם עודפים עם מפלגת יש עתיד של יאיר לפיד, ובכך להגדיל את סיכויי גוש השמאל לזכות במנדטים הנוספים המחולקים בין המפלגות בחישובי חוק בדר-עופר.

'חוק בדר-עופר' מעניק יתרון למפלגות החתומות על הסכמי עודפים

חוק חלוקת הקולות העודפים, המכונה 'חוק בדר-עופר', על שם חברי הכנסת יוחנן בדר ואברהם עופר אשר חוקקו אותו לפני כארבעים שנה, מורה על חלוקת הקולות העודפים של כל מפלגה אשר עברה את אחוז החסימה, בין כלל המפלגות, על פי חישוב מסוים המעניק יתרון מובהק למפלגות הגדולות.

קרא עוד:

[postim]

הסכם העודפים גורם לעודפי הקולות של הצדדים החתומים עליו, להישאר ביניהן כדי לנסות להשלים מנדט נוסף לאחת מהשתיים. הסכם העודפים אף מגדיל את סיכוייהן של החתומות עליו לקבל תוספת מהקולות העודפים מבחוץ, משום שהחוק מתייחס אל שתי המפלגות כאל מפלגה אחת לצורך חלוקת הקולות, וככל שהמפלגה גדולה יותר כך היא מקבלת נתח גדול יותר מחלקה היחסי. מפלגה שלא חתמה על הסכם עודפים, סיכוייה לקבל מנדט נוסף בחלוקת הקולות העודפים קטנים יותר.

ההסכמים: יהדות התורה-ש"ס, המחנה הציוני-מרצ, הליכוד-הבית היהודי וכולנו-ישראל ביתנו

המחנה הציוני ומרצ חתמו על הסכם עודפים ביניהן כבר בתחילת מערכת הבחירות, עוד לפני שהוכרז על איחוד המפלגות הערביות לרשימה משותפת. בנוסף, נחתמו הסכמי עודפים בין הליכוד לבית היהודי, בין ש"ס ליהדות התורה ובין ישראל ביתנו לכולנו. יש עתיד והרשימה הערבית נותרו ללא הסכם עודפים.

בימים האחרונים ניסו גורמים במחנה השמאל לשכנע את הרשימה הערבית ואת מרצ לחתום על הסכם עודפים ביניהן, מה שהיה מאפשר למחנה הציוני לחתום על הסכם דומה עם יש עתיד. במרצ הסכימו לרעיון שהיה עשוי להגדיל את גוש השמאל במנדט אחד או שניים, אולם ברשימה הערבית נשמעו קולות התנגדות. יו"ר הרשימה איימן עודה ממפלגת חד"ש וח"כ אחמד טיבי ממפלגת תע"ל, ניסו לקדם את הרעיון, אך במפלגת בל"ד הלאומנית-קיצונית התנגדו לו באופן נחרץ, "משום שמרצ היא מפלגה ציונית".

יש לציין, כי בבחירות האחרונות לא השפיעו הסכמי העודפים על חלוקת המנדטים, אולם בבחירות לכנסת ה-18 (2009), הרוויחו ש"ס והעבודה כל אחת מנדט בזכות ההסכמים שחתמו עם יהדות התורה ומרצ, בהתאמה. ללא הסכמי העודפים, קדימה והליכוד היו מרוויחות את שני המנדטים הללו.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו