הסכם אגודאי פנימי משנת תשכ"ו: "להטיל מרות" על העיתונות החרדית

מסמך פרוטוקול של ישיבת ראשי אגודת ישראל מלפני כיובל שנים, מספר על ניסיונם של מנהיגי המפלגה להשכין שלום בין הסיעות המרכיבות אותה, ולהדק את שיתוף הפעולה עם העיתונות החרדית של אותם ימים, כדי למנוע פרסומים שיזיקו לכוח החרדי בכנסת
 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

 • מזעזע: מה מבקש ילד שסובל בלי הפסקה

  תוכן מקודם

 • מעוכבי שידוך? הגאון הרב אזרחי נחלץ לעזרתכם: 'ברווח בקרוב ובנקל'

  תוכן מקודם

 • חוגי סת"ם ולימודים מקצועיים וכל מה שהבן שלך ירצה כדי לשבת וללמוד לימודי קודש ברמה הגבוהה ביותר. לחץ כאן לפרטים נוספים >>>

  תוכן מקודם

הסכם היסטורי פנימי שנחתם בין נציגי 'אגודת ישראל' לקראת הבחירות לכנסת השישית בשנת תשכ"ו ונחשף לאחרונה, מציג תכנית פנימית מהפכנית של המפלגה לביטול הסיעות המרכיבות אותה.

עוד פרטים מרתקים במסמך: מה מקומם של העיתונים בציבור החרדי, ומדוע הוקמה מפלגת 'דגל התורה'. המסמך ההיסטורי יעמוד למכירה השבוע בבית המכירות הפומביות 'קדם' בירושלים.

קרא עוד:

[postim]

במסמך שכותרתו "פרטי כל" (השם המעוברת והמיושן לפרוטוקול) נכתב בסעיף ד' כי "הוחלט להכין הסכם של רצון טוב מצד כל הסיעות על נקיטת אמצעים מעשיים אשר יביאו בסופו של דבר לביטול משטר הסיעות בתנועה". בביטוי 'סיעות', הכוונה כמובן לסיעה המרכזית של גור, לסיעת שלומי אמונים של קהילות ירושלים, לסיעת צא"י – צעירי אגודת ישראל שייצגה את הציבור הליטאי, ולסיעה המאוחדת של ויז'ניץ. מסיבות היסטוריות, לא יצאה התכנית אל הפועל.

420

עניין נוסף שלא השתנה מאז כתיבת המסמך לפני כ-50 שנה, הוא היחס אל העיתונות החרדית. בסעיף ח' מסכימים הנציגים "להרכיב ועדה משמעתית שתטיל את מרותה על העיתונות של התנועה (שהיוותה, למעשה, את העיתונות החרדית של התקופה)". בין העיתונים המנויים ככאלה ש"תוטל עליהם מרות" נמצאים: דגלנו הליטאי של צעירי אגודת ישראל, והמודיע החסידי.

"להתחיל בצעדים ממשיים לשילובה של צא"י באגודת ישראל"

לצד זאת, בין השורות, מספר המסמך את הרקע להתפתחותה של מפלגת 'דגל התורה' שהוקמה למעלה משני עשורים מאוחר יותר. בסעיף ז' של המסמך מסכימים נציגי אגודת ישראל "להתחיל בקרוב בצעדים ממשיים למען השגת הסדרת עניין השתלבות תנועת צא"י בתוך המסגרת הכללית של התנועה". כאשר המשמעות היא השתלבותם של נציגי הציבור החרדי הליטאי, המיוצגים בסיעת 'צעירי אגודת ישראל', במוסדות תנועת 'אגודת ישראל'.

רעיון זה גם הוא לא התקדם ולאחר כעשרים שנה פרשה צא"י מאגודת ישראל, במהלך שהביא לבסוף להקמתה של מפלגת 'דגל התורה', אשר התמודדה בנפרד בבחירות תשמ"ט ולאחר מכן התאחדה עם המפלגה האם לרשימה משותפת.

הפרוטוקול ההיסטורי מסכם את ישיבתם של נציגי הסיעות השונות של 'אגודת ישראל' דאז, וביניהם, ח"כ מנחם פרוש ואביו ר' משה פרוש, מנהיגי 'שלומי אמונים', וח"כ שלמה לורינץ, מנהיגה של צא"י, ז"ל. המסמך נחתם בהתחייבותם של הנציגים לקבל על עצמם את ההסכמות שהושגו ולקיימן "ברוח טובה ובהבנה הדדית".

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן