חמאס מעביר מסרים לישראל: מעוניינים בהסכם רגיעה למספר שנים

ארגון הטרור השולט בעזה מעביר מסרים לישראל בחודשים האחרונים, באמצעות דיפלומטים מערביים, לפיהם הוא מעוניין בהסכם 'תהדייה' רחב היקף וארוך טווח • חמאס מבקש את הסרת המצור ומציג עמדות מדיניות מפתיעות

ארגון חמאס העביר לאחרונה שורה של מסרים לישראל שלפיהם הוא מעוניין בהפסקת אש ארוכת טווח שתישמר במשך שנים ארוכות, בתמורה להפסקת המצור על רצועת עזה. כך נחשף היום ב'וואלה'.

על פי הדיווח, דיפלומטים מערביים ובכירים בחמאס קיימו מגעים בעניין הפסקת האש, או בשמה הערבי ה'תהדייה', ואף הגיעו להבנות על פרטיה. גורם מדיני בישראל אישר ל'וואלה' כי ההצעות הועברו לישראל והדגיש כי מדובר ביוזמה של חמאס לנוכח מצבו הקשה ברצועה.

קרא עוד:

[postim]

הדיפלומט המערבי הדומיננטי במגעים החשאיים הוא הקונסול השווייצרי פול גרנייה, אשר משתף פעולה עם שליח האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי. גרנייה ביקר ברצועת עזה לפני כחודש ונפגש שם עם כמה מראשי חמאס, בהם מוסא אבו מרזוק, באסם נעים, ראזי חאמד ואחרים.

מסרים דומים בכמה ערוצים במקביל

במהלך השיחות, הבהירו אנשי חמאס לגרנייה כי הם מוכנים להפסקת אש של חמש עד חמש עשרה שנים, בהם תיפסק כל הפעילות הצבאית של שני הצדדים "מעל ומתחת לאדמה". דרישותיהם מישראל: הסרת המצור מעל הרצועה, כולל המגבלות על היצוא, ובניית נמל ימי ושדה תעופה. גרנייה, שאינו מקושר לדרגים המדיניים בירושלים, הציג את ההבנות הללו בפני בכירים באיחוד האירופי כדי שינסו לקדם אותם בצד הישראלי.

המגעים התקיימו בכמה ערוצים במקביל. דיפלומטים מערביים נוספים שעמדו בקשר עם חמאס בחודשים האחרונים, שמעו גם הם הצעות דומות. בכיר בחמאס אישר גם הוא את הידיעות בשיחה עם כתב 'וואלה' אבי יששכרוף.

thumbמגעים מקבילים במספר ערוצים. טוני בלייר בביקור בעזה

עוד נודע, כי במהלך ביקורו האחרון בעזה של שליח הקוורטט למזרח התיכון, ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, העבירו לו ראשי חמאס מסמך בשפה האנגלית הפורס את משנתו החדשה והמתונה לכאורה של הארגון. בלייר ביקר בעזה לפני פחות מחודש, ובמסמך, אשר הועבר לו בידי אנשי עסקים פלסטיניים עמם נפגש, מוצגות עמדות מפתיעות למדי של ארגון הטרור האיסלאמיסטי והרדיקלי.

הסכמה ראשונה של חמאס לחלוקת הארץ והתגמשות בסוגיית הפליטים

במסמך מביע חמאס לראשונה את הסכמתו להקמת מדינה פלסטינית בגבולות '67, עם ירושלים כבירתה. כידוע, חמאס התנגד עד כה לכל פתרון של מדינה פלסטינית שאינו כולל את ביטולה של מדינת ישראל. גם בעניין הפליטים מסכים הארגון להתגמש, ומציע פשרה לפיה תביעת הפלסטינים לשיבה לתוך גבולות ישראל תיוותר על כנה אולם היא לא תמומש במסגרת ההסכם עם ישראל.

1869517-5רצון ליחסים טובים עם הקהילה הבינלאומית. המסמך שהעביר חמאס

חמאס מצהיר במסמך כי הוא מעוניין ביחסים טובים עם הקהילה הבינלאומית ובשמירה על הרגיעה עם ישראל, ומציע השלמה של סוגיית הקמת הנמל ושדה התעופה באמצעות שיחות לא ישירות ועל ידי מגעים שינהל עם הקהילה הבינלאומית. בנוסף, מדגיש הארגון את מחויבותו למסמך הפיוס הפלסטיני ולהסכמי הפיוס האחרים. דרישות היסוד של חמאס: סיום המצור על עזה, פתיחת כל מעברי הגבול והאצת שיקום הרצועה ופיתוחה.

לדברי גורמים פלסטיניים בכירים, העביר בלייר את המכתב לדיפלומט אמריקני בכיר, בציפייה למאמץ משותף של הקהילה הבינלאומית בהובלת ארצות הברית, לרגיעה ממושכת בגזרה שהתלקחה כבר 3 פעמים לכדי כמעט מלחמה בשש השנים האחרונות. בחמאס אמרו כי עד כה לא התקבלה תגובת ישראל לרעיונות הללו, אולם הם מצפים לקבל תשובה מירושלים לאחר הבחירות.

טיוטת המסמך המפורט באנגלית, שהגיעה לידי 'וואלה'

1869516-5

1869518-5

1869514-5

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו