בעוד צה"ל מתגאה בעליה בגיוס חרדים לאחר העברת חוק הגיוס, מודה מפקד הגדוד ה"חרדי" כי גוייסו חילונים כדי להשלים מכסות • בהקלטה פנימית שנחשפה בגל"צ אומר סא"ל אורי לוי "עבדתם עלי, זה לא מה שהיה פעם" • מפקד גדוד הנח"ל החרדי נשמע כועס על המגייסים שלא הצליחו להביא חרדים מהישיבות "אין שום זקנים, אין ציצית לאף אחד, חורים באזניים של עגילים"

לא כומתה ולא נעליים: חודש לאחר פרסום נתוני הגיוס של חרדים לצה"ל שלאחר העברת חוק הגיוס, חושף היום (ג') אוריה אלקיים בגלי צה"ל הקלטה בה נשמע מפקד גדוד נצח יהודה, סגן אלוף אורי לוי, המודה כי "אנחנו עובדים על כולם בעיניים".

סא"ל לוי, מפקד גדוד הנח"ל החרדי, שוחח עם מגייסים שתפקידם למשוך חרדים מהיכלי הישיבות לגדוד הקרבי שיועד לחרדים, ותקף אותם על אופי הבחורים ששובצו בגדוד "בחור חילוני אין לו מה לעשות פה, אל תביאו אותו לפה".

נתונים שנאספו בצה”ל בסוף השנה האזרחית הקודמת ופורסמו לפני כחודש ביקשו להצביע על עליה מתונה בשיעור המתגייסים לצה”ל במגזר החרדי. על פי הנתונים, בשנת 2014, השנה בה אושר חוק הגיוס הגיוס, התגייסו 2,068 חרדים לצה”ל. הנתונים הוצגו בפני ועדת שקד לבחינת חוק הגיוס והובהר לחבריה כי נכון ליום פרסומם הצבא עומד ביעדי הגיוס שהציב החוק למגזר החרדי. אחדים מן הח"כים בסיעות רודפות הדת הצביעו על ה"שוויון" שהושג בכוח הכפייה וטענו כי המגמה תימשך, לעומתם נטען ע"י גורמים שונים כי חוק הגיוס גרם להאטה רצינית בעלייה בשיעור המתגייסים וכי קיימת סכנה שחוק הגיוס יביא לסופו של שירות חרדי בצה"ל. ההקלטות מאשרות את מה שידעו כולם: המתגייסים הינם, במקרה הטוב, חרדים נושרים, בחלק מהמקרים אין בינם לעולם החרדי ולא כלום. מפקד הגדוד מתאר למגייסים את אופי אחד המחזורים בהם פגש "50 חבר'ה, אמרתי זה לא שלי, לא יכול להיות. אין שם זקנים, אין ציצית לאף אחד, חורים באוזניים של עגילים. עבדתם עלי, זה לא מה שהיה פעם".

קרא עוד:

[postim]

המסגרות העיקריות שפורחות הן שח"ר כחול ושח"ר ירוק המשלבות חרדים במסלולי עבודה צבאיים המותאמים גם לבעלי משפחות, עם זאת, עיקר הדגש הוא על צירוף חרדים ליחידות לוחמות כשהמטרה היא להקים גדוד חרדי נוסף. אורי לוי נשמע בהקלטה מזלזל בכל מגמות הגיוס הללו ומבהיר כי אי אפשר לזייף נתונים ומכסות בהבאת חילוניים לגדוד. המגייסים, מנגד, מתנצלים ומסיברים כי "לא נצליח להוציא אף בחור מהישיבה או מבית המדרש" ולכן מתמקדים באיסוף נערי שוליים שסרו מן הדרך החרדית.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה להקלטות כי "הגדרת המתגייסים מהציבור החרדי מתבססת על החוק כלשונו. צה"ל מקיים הליך מיוני שמטרתו לוודא שכל מתגייס מוצב במקום שירות התואם את אורחות חייו. ההקלטה מובאת משיחה סגורה עם מגייסים, בה מנסה המג"ד להדגיש את חשיבות הגיוס לכולם".