נשיא המדינה לשעבר מנסה לחזק את סיכוייו של הרצוג לנצח בבחירות, והוציא הודעת תמיכה הקוראת להצביע לו • בסקרים חדשים שפורסמו היום נשמר פער של 3 מנדטים בין המחנה הציוני לליכוד • בליכוד חוששים: כחלון והרצוג מתואמים

בניסיון לאחד את גוש המרכז שמאל סביב מועמד המחנה הציוני לראשות הממשלה, פרסם היום הנשיא לשעבר שמעון פרס מכתב תמיכה ביצחק הרצוג, "מנהיג שקול ומלא באחריות", לדעתו של פרס.

הנשיא לשעבר, אשר לאחר עשרות שנים של מאבקים פוליטיים מרים, זכה לעת זקנתו לעדנה ולמעמד של דמות קונצנזואלית בקרב הציבור הכללי, כותב בהודעת התמיכה כי הוא "מכיר את הרצוג שנים רבות" וכי הוא תומך במועמדותו לראשות הממשלה.

קרא עוד:

[postim]

פרס מנסה לשכנע את הבוחרים המתלבטים, אשר בעיניהם הרצוג אינו נתפס כדמות סמכותית וכמנהיג שיוכל לנווט את המדינה מול האתגרים הרבים העומדים בפניה, ואומר כי "ראיתי אותו מקרוב, ממלא באופן מצוין תפקידים בכירים, ולוקח חלק בדיונים ובהכרעות כבדות משקל לעתידה של ישראל".

גלנט מעריך: "הדיל הראשון שנעשה לאחר הבחירות יהיה עם ליברמן, ולאחריו עם הרצוג"

בתוך כך, המגמה הכללית בסקרים מראה על פער יציב בין המחנה הציוני לליכוד, לטובתו של הרצוג. משני סקרים חדשים שפורסמו הלילה והבוקר, עולה כי המחנה הציוני זוכה ל-24 מנדטים והליכוד ל-21 בלבד. עם זאת, לנתניהו עדיין יהיה קל יותר להרכיב קואליציה, מפני שהוא יוכל לצרף לממשלת ימין צרה את המפלגות החרדיות, את כחלון ואת ליברמן. ממשלה כזאת מכילה כ-65 ח"כים, על פי כל הסקרים האחרונים.

בימין חוששים מאוד מחבירה של כחלון להרצוג, שמחסלת למעשה את סיכוייו של נתניהו להרכיב את הממשלה. העיתונאית טל שניידר פרסמה השבוע התבטאות של מס' 2 ברשימת כולנו, יואב גלנט, על פיה הוא "מעריך שהדיל הראשון שאנחנו נעשה יהיה עם ליברמן והדיל השני שלנו יהיה עם הרצוג". כחלון אמנם מיהר להכחיש את הדברים וטען כי אין סיכומים מוקדמים עם אף אחד מהצדדים וכי כל האופציות פתוחות, אך בליכוד מאמינים שדבריו של גלנט משקפים את הרוח השוררת בצמרת 'כולנו'.

אפשרות ריאלית נוספת היא קריסה של ישראל ביתנו או יחד אל מתחת אחוז החסימה, מה שיחלק באופן יחסי את המנדטים הנזרקים לפח, שווה בשווה בין הגושים, ויהפוך את הסיכוי לממשלת ימין צרה ללא ריאלי.

הסקרים ממשיכים להראות תוצאות דומות, עם עלייה למשה כחלון

בסקר של קמיל פוקס שהתפרסם הלילה ב'הארץ', זוכה המחנה הציוני ל-24 מנדטים, הליכוד 21, הרשימה המשותפת 13, יש עתיד 12, הבית היהודי 11, כולנו מזנקת בפעם הראשונה ל-11 מנדטים, ש"ס 7, יהדות התורה 6, מרצ 6, יחד 5 וישראל ביתנו קרובה מאוד אל אחוז החסימה עם 4 מנדטים בלבד.

הבוקר פורסם גם סקר של רפי סמית ברדיו 103, על פיו מקבלת המחנה הציוני 24 מנדטים, הליכוד 21, הרשימה המשותפת 13, יש עתיד 13, הבית היהודי 12, כולנו 9, ש"ס 7, יהדות התורה 7, ישראל ביתנו 5, מר"צ 5 ויחד 4 מנדטים בלבד.