ראש המוסד לשעבר, אשר סיים את תפקידו לפני כארבע שנים, ניהל בשנים האחרונות קרב מתיש על חייו מול מחלה קשה שתקפה אותו • היום הוא אומר: "המועמד שלי לראשות הממשלה הוא יצחק הרצוג, נתניהו מסב נזק למדינת ישראל"

שבוע אחרי שעמד על הבמה בכיכר רבין בתל אביב, ונאם מול עשרות אלפי מפגינים שקראו להחלפת השלטון בבחירות, מספר ראש המוסד לשעבר מאיר דגן על יחסי העבודה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל תפיסתו הביטחונית החלוקה על ראש הממשלה.

ראש המוסד לשעבר, הדף את טענות הליכוד לפיהן הוא תוקף את נתניהו ממרמור, משום שהוא סירב להאריך את כהונתו בשנה נוספת. דגן הציג את מכתב ההתפטרות ששלח לנתניהו לפני כארבע שנים, בו הוא מסביר כי הגיע למסקנה שראוי לבצע ריענון בצמרת זרועות הביטחון, והוא מעוניין לפרוש מתפקידו.

קרא עוד:

[postim]

דגן התבטא בעבר מספר פעמים נגד האפשרות של תקיפה ישראלית על מתקני הגרעין של איראן, היום הוא סיפר בראיון לחדשות 10, כי החליט שלא ייתן יד בשום אופן למהלך, שבעיניו היה מסוכן מאוד ומזיק לביטחונה של ישראל.

"אני יכול להגיד מה גמלתי אז בליבי. אני גמלתי שאם יחליט על התקפה, וסמכותו המלאה להחליט על כך, אבל אני החלטתי שאתפטר באותו רגע", אמר דגן. הוא הוסיף כי נאמנותו לא היתה לנתניהו אלא למדינה, ולכל אורך כהונתו הוא שירת את המדינה ולא את האנשים העומדים בראשה.

"יחסי העבודה ביני לבין נתניהו היו טובים"

יחד עם זאת, הבהיר דגן כי יחסי העבודה שלו עם נתניהו היו טובים. "בהגינות אני צריך לומר – יחסי העבודה שלי אתו היו טובים. וגם כשהשמענו דעות שלא היו מקובלות עליו, הוא היה פתוח וסובלני לשמוע אותנו", סיפר.

לתפיסתו של דגן, התנהלותו הכללית של ראש הממשלה בנושאים המדיניים והביטחוניים מסבה נזק למדינת ישראל. "הבעיה איננה בטווח הקצר, היא ממוקדת בטווח הארוך. בסוף, השאלות שאנחנו שואלים הן לא לשבוע הבא אלא מה אני משאיר לילדיי ונכדיי וכשאני מסתכל לכיוון שהוא גורר אותנו אני לצערי הרב לא מזהה את ההצלחות".

ראש המוסד לשעבר הצהיר כי הוא תומך במועמד המחנה הציוני ויו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג לראשות הממשלה. "בעיני הוא מועמד לא סתם ראוי, ובעת הזו הוא נראה לי המועמד הטוב ביותר לשאת בתפקיד ראש הממשלה". כזכור, בעצרת השמאל לפני שבוע תקף דגן בחריפות את ראש הממשלה נתניהו וטען כי הוא מדרדר את ישראל לאסון.

מאיר דגן, שמונה לתפקידו על ידי ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון בעיצומה של האינתיפאדה השנייה, כיהן בראשות המוסד יותר מ-8 שנים. תקופת כהונתו שנייה באורכה רק לקדנציה של איסר הראל, שהסתיימה לפני יותר מיובל שנים.