ימים ספורים לפני הבחירות, והמחנה הציוני מובילה בהפרש יציב על פני הליכוד • היומיים שנותרו עד להליכה לקלפיות, הם המשמעותיים ביותר במערכת הבחירות • במערכות בחירות קודמות, נוצ בימים האחרונים סחף ששינה לחלוטין את המפה שנחזתה על ידי הסוקרים

שישה סקרי בחירות חדשים פורסמו ביום שישי, המועד האחרון בו מאפשר החוק לפרסם סקרים חדשים. מסוף השבוע ועד מדגמי הבחירות עם סגירת הקלפיות ביום שלישי בשעה 22:00, לא יפרסמו נתונים חדשים על התנודות והמגמות בדעת הקהל.

הנתון המשמעותי ביותר הוא התרחבותו האיטית של הפער בין המחנה הציוני לליכוד. ההפרש, שבאמצע השבוע התנדנד בין 3 ל-4 מנדטים לטובת המחנה הציוני, התייצב על ארבעה מנדטים תמימים ב-5 מתוך ששת הסקרים.

בסקר חדשות 2 שנערך על ידי מינה צמח ומנו גבע, זוכה המחנה הציוני למספר שיא של 26 מנדטים, והליכוד מקבלת 22. הרשימה המשותפת הופכת לשלישית בגודלה בכנסת עם 13 מנדטים, מה שעשוי להעניק לראשה, איימן עודה, את תפקיד יו"ר האופוזיציה במקרה של ממשלת אחדות. עלייתה של יש עתיד בשבועיים האחרונים ככל הנראה נבלמה והיא יציבה על 12 מנדטים, הבית היהודי יורד ל-11, כולנו מקבלת 8 מנדטים, ש"ס עם 7, יהדות התורה 6, ואילו מר"צ, ישראל ביתנו ויחד עם 5 מנדטים כל אחת.

קרא עוד:

[postim]

סקר של חדשות 10, שנערך על ידי הפרופסור קמיל פוקס, מציג מספרים קצת שונים בגזרת המפלגות הגדולות. המחנה הציוני היא הגדולה ביותר עם 24 מנדטים, ואילו הליכוד בשפל העמוק ביותר מאז תחילת מערכת הבחירות, עם 20 מנדטים בלבד. הרשימה המשותפת זוכה גם בסקר זה ל-13 מנדטים, יש עתיד והבית היהודי עם 12 כל אחת, כולנו 10 מנדטים, ש"ס ויהדות התורה 7 כל אחת, ואילו מר"צ, ישראל ביתנו ויחד זוכות ל-5 מנדטים כל אחת.

במפלגות הגדולות מקווים להתחזקות בימים הבודדים שנותרו

המספרים דומים פחות או יותר גם בשאר הסקרים שפורסמו בערב שבת, בהם השינויים הבולטים מתבטאים בהפרש של מנדט או שניים. בסקר רפי סמית עבור רשת ב' זוכה ש"ס ל-9 מנדטים, ואילו חלק מהמפלגות הקטנות יורדות ל-4, כמו בסקרים נוספים.

ההנחה במערכת הפוליטית כי לשתי המפלגות הגדולות, סיכוי משמעותי להתחזק על חשבון מפלגות הלוויין שלהן. למחנה הציוני פוטנציאל גדול בקרב מצביעי יש עתיד, שבשבוע האחרון החלו לראות בהרצוג מועמד ראוי לראשות הממשלה, וריח ניצחון עשוי לשכנע אותם להעניק את קולם עבור הסיכוי למהפך. גם לליכוד, אשר פתח בקמפיין 'געוואלד' בימים האחרונים, פוטנציאל של 2-3 מנדטים בקרב בוחרי הבית היהודי, החוששים כי קריסת הליכוד תוביל לאבדן שלטון הימין.

בליכוד תולים תקוות בעצרת הימין המתוכננת להתקיים היום בערב בכיכר רבין בתל אביב. ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לנאום בעצרת ההמונים, בה ישתתפו גם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ובכירי שתי המפלגות. נאום פומבי של ראש הממשלה בעצרת רבבות, הוא מאורע נדיר שלא התקיים כאן כבר שנים רבות, ובסביבת נתניהו מקווים לסחף בימין לעבר הליכוד.