לדברי יו"ר המחנה הציוני, הצבעה ללפיד מחזקת את סיכוייו של נתניהו לקדנציה נוספת • הבנות שקטות בין כחלון למפלגות החרדיות, כדי להותיר את לפיד ובנט באופוזיציה במקרה של ממשלת אחדות • איימן עודה: נמליץ לנשיא על הרצוג, אם ייענה לדרישותינו

יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, חשף הבוקר כי אסטרטגיית קמפיין הבחירות של מפלגתו בימיים האחרונים היא למשוך קולות מצביעים מיש עתיד, כדי להגדיל את הפער בין המחנה הציוני לליכוד.

הרצוג הסביר בראיון לערוץ 10 כי על אף ההצהרות של לפיד כי הסיכוי שימליץ לנשיא על נתניהו הוא אפסי, ומערכת היחסים הבלתי ניתנת לגישור ראש הממשלה בין לשר האוצר לשעבר, הצבעה למפלגתו של לפיד מסייעת לניצחונו של נתניהו, מפני שהיא גורעת מסיכוייה של המחנה הציוני לנצח בבחירות בהפרש גדול ובכך לזכות בהרכבת הממשלה.

קרא עוד:

[postim]

ההערכות במערכת הפוליטית הן, שהרצוג מבין את הבעייתיות באופיו של לפיד, ומעדיף לראות אותו מחוץ לממשלתו, על אף שלפי המספרים כרגע זה אינו נראה תרחיש ריאלי. במקביל, נחשף אתמול בחדשות 2 כי יו"ר כולנו, משה כחלון, עשוי גם הוא לתמוך בהשארתו של לפיד בספסלי האופוזיציה.

על פי הדיווח של העיתונאי עמית סגל, במפלגות החרדיות הבהירו לכחלון כבר לפני מספר שבועות, כי אם הוא רוצה ליהנות מתמיכתן לאחר הבחירות, כאשר ירצה להתמנות לשר האוצר ולקבל לידיו את האחריות על רשות מקרקעי ישראל, מוטב לו שישמור על מרחק מלפיד ולא יסכם אתו על איחוד רשימות או 'ברית אחים'. כרגע קיימות הבנות שקטות בין כחלון לדרעי, ליצמן וגפני, כי הסיעות החרדיות יתמכו בדרישותיו הקואליציוניות של יו"ר כולנו במקרה של ממשלת אחדות, כדי להשאיר מחוץ לקואליציה את לפיד ובנט.

"אני מחויב להסכם הרוטציה עם לבני, חד וחלק"

לגבי הסכם הרוטציה עם שותפתו להנהגת המחנה הציוני, ציפי לבני, אומר הרצוג כי יעמוד בהתחייבותו. "תהיה רוטציה חד וחלק, אני מחויב להסכם שלי עם ציפי לבני", הצהיר ראש המחנה הציוני, "אני חושב שהשותפות הזו מדהימה. אנחנו שנינו מרוצים מהעבודה המשותפת שלנו". הצהרתו של הרצוג באה על רקע הקולות הגוברים בימים האחרונים בתוך המפלגה, אשר קוראים ללבני לוותר על ההסכם כדי להוסיף קולות למחנה הציוני ולחזק את הסיכוי למהפך שלטוני.

בתוך כך, אומר יו"ר הרשימה הערבית המשותפת, איימן עודה, כי אין מניעה שמפלגתו, הצפויה להיות השלישית או הרביעית בגודלה בכנסת הבאה, תמליץ לנשיא על יצחק הרצוג לראשות הממשלה.

עודה אמר כי "יצחק הרצוג יצטרך להסביר לנו על פעולותיו לשלום ושוויון", ובמילים אחרות: הערבים ימליצו על יו"ר המחנה הציוני, אם הוא יזדקק לתמיכתם כדי לזכות בראשות הממשלה.

לדבריו של המנהיג הערבי-ישראלי, ישנה "תמימות דעים" בקרב האוכלוסייה הערבית לתמיכה ב"גוש חוסם" כדי למנוע הקמת ממשלת ימין. "התקופה הפרלמנטרית המוצלחת ביותר הייתה כשהיינו גוש חוסם בתקופת ממשלת רבין", אמר עודה.

הרצוג עצמו הצהיר בשבוע שעבר, כי הוא רואה בחיוב מינוי שר ערבי בממשלתו. עודה התייחס לדברים בנימה חיובית ואמר "אנחנו רוצים להשפיע, אבל הכדור יהיה במגרש של הרצוג. כשיציע נלמד את הנושא".