התבטאות פומבית ראשונה של ראש הממשלה בה הוא חוזר מנכונותו להקמת מדינה פלסטינית, כפי שהובעה ב'נאום בר-אילן' לפני כשש שנים • "אני חושב שכל מי שהולך להקים היום מדינת פלסטינית ולפנות שטח, נותן שטח התקפה לאיסלאם הקיצוני נגד מדינת ישראל"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך במאמץ המשולב שלו למשוך את קולות מצביעי הימין מהבית היהודי, כדי לצמצם ואולי אף לסגור את פער המנדטים בין הליכוד לבין המחנה הציוני, כפי שהשתקף בסקרי השבוע האחרון.

בראיון היום ל'מקור ראשון', חזר בו לראשונה נתניהו מהצהרתו ב'נאום בר-אילן' ב-2009, לפיה הוא מחויב להקמת מדינה פלסטינית. ראש הממשלה הסביר כי המציאות בשטח השתנתה וכי דבר כזה אינו ריאלי בתנאים השוררים היום במזרח התיכון ובעולם הערבי כולו. "אני חושב שכל מי שהולך להקים היום מדינת פלסטינית ולפנות שטח, נותן שטח התקפה לאיסלאם הקיצוני נגד מדינת ישראל. זו המציאות האמיתית שנוצרה כאן בשנים האחרונות. מי שמתעלם מזה טומן את ראשו בחול", אמר נתניהו.

קרא עוד:

[postim]

לדבריו, מיד לאחר הבחירות צפויות "לבוא יוזמות בינלאומיות להחזיר אותנו לקווי 67' ולחלק את ירושלים, אלו דברים אמיתיים. זה הולך לבוא. אנחנו צריכים לגבש ממשלה לאומית איתנה וחזקה בראשות הליכוד כדי להדוף את הלחצים האלה".

"סייעתא דשמיא הכבידה את לב ערפאת לדחות את הצעת ברק"

משאלת המראיין אם יחדש את הבנייה ביהודה ושומרון ובירושלים המזרחית, העדיף נתניהו להתחמק. הוא השיב כי בונים כל הזמן, אולם הנושא העיקרי הוא הוויתורים שעלולה ממשלת שמאל לבצע כלפי הפלסטינים. "בשנת 99' בא ברק והיה מוכן לוותר על הכל. סייעתא דשמיא הכבידה את לב ערפאת והוא רצה יותר ממה שהציעו לו. בואו לא נחזור על הטעות הזו".

ראש הממשלה סבור כי הממשלה האחרונה עשתה מאמצים להוריד את מחירי הדיור, בעיקר בקידום התכנית להעברת בסיסי צה"ל לנגב ולפנות עשרות אלפי דונמים של שטחים לבנייה למגורים באזורי הביקוש במרכז הארץ. נתניהו סירב להתחייב על תאריך יעד לתחילת ירידת המחירים, וציין כי מדובר בתהליכים מתמשכים ולא בקסמים.

כזכור, ביוני 2009, חודשיים בלבד לאחר שנכנס לכהונתו השנייה כראש הממשלה, נשא נתניהו נאום 'היסטורי' באוניברסיטת בר-אילן, בו הכיר לראשונה מנהיג הימין בישראל בזכותם של הפלסטינים למדינה עצמאית ביהודה, שומרון ועזה. "בחזון השלום שלי חיים בארץ הקטנה שלנו שני עמים חופשיים זה בצד זה, בשכנות טובה ובכבוד הדדי. לכל אחד הדגל שלו, ההמנון שלו והשלטון שלו. ואיש מהם אינו מאיים על הביטחון ועל הקיום של שכנו", אמר אז נתניהו.