בליכוד החלו במו"מ לא רשמי: מסבירים פנים לכחלון, קשיים עם ליברמן

מסתמן: כולנו תקבל את תיקי האוצר, ביטחון הפנים והרווחה • בכירים בליכוד: "ליברמן לא יקבל את תיק הביטחון, יש לנתניהו ממשלת 61 בלעדיו" • הבית היהודי מעוניין בשלושה תיקים בממשלה • מלאכת הרכבת הקואליציה צפויה להיות סבוכה וממושכת

 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

 • מזעזע: הספיק להתפלל במניין ונפטר במוצאי החג

  תוכן מקודם

 • אתה יכול להיות בעלים של פרויקט נדלן בירושלים

  תוכן מקודם

 • האסון בסנהדריה: "בצהריים עוד שיחק עם הילדים בגינה "

  תוכן מקודם

ראש הממשלה בנימין נתניהו החל כבר שלשום בלילה בגיבוש צוות המשא והמתן הקואליציוני של הליכוד, בראשו יעמוד עורך הדין הפרטי של משפחת נתניהו, דוד שמרון.

שיחות בלתי רשמיות נערכו כבר עם משה כחלון ועם ארבעת ראשי מפלגות הימין והחרדים – נפתלי בנט, אריה דרעי, אביגדור ליברמן ויעקב ליצמן. בליכוד אומרים במפורש שכחלון יקבל את תיק האוצר, אותו התחייב נתניהו להעניק לו ובו הוא חפץ.

המגעים עם כולנו בעיצומם וכבר יש מתווה ראשוני לשני תיקים נוספים: ביטחון הפנים ליואב גלנט והרווחה לאלי אלאלוף, אשר עמד בראש הוועדה לצמצום העוני בישראל שהקים שר הרווחה לשעבר, מאיר כהן מיש עתיד.

"ליברמן כבר אינו איווט האיום אלא אברשה הקטן…"

הקושי המשמעותי ביותר בהקמת הקואליציה מסתמן בגזרת ישראל ביתנו. שר החוץ ליברמן, שותפו הפוליטי לשעבר ויריבו המר בהווה של ראש הממשלה נתניהו, הצהיר פעם אחר פעם כי הוא ידרוש את תיק הביטחון כתנאי להצטרפותו לממשלה. בליכוד לא אוהבים את הרעיון ומבהירים כי התרסקותו של ליברמן ואיבוד רוב כוחו בכנסת לא משפרים את סיכוייו לזכות בתיק.

קרא עוד:

[postim]

"הגיע הזמן שהוא יבין שיש קואליציה בלעדיו, ושהוא כבר לא איווט האיום אלא אברשה הקטן. הוא לא יהיה שר ביטחון והוא מוזמן לטוס לחו"ל. יש קואליציה ורוב לימין גם בלעדיו. יעלון יישאר שר הביטחון ואנחנו מציעים לליברמן שיבין את מקומו החדש", אמרו בכירים בליכוד ל-nrg.

ליברמן מצדו הצהיר, כי השתתפותו בקואליציה הבאה אינה מובנת מאליה, וכי לא ייכנס לממשלה שלא תסכים לקווי היסוד של ישראל ביתנו.

לרעתו של ליברמן עומדת העובדה שאכן קיימת אפשרות שתוקם ממשלה בלעדיו. קואליציה של הליכוד (30), כולנו (10), הבית היהודי (8), ש"ס (7) ויהדות התורה (6) מונה 61 ח"כים. לקואליציה כזו יהיה קשה מאוד לתפקד, אולם במקרה של חוסר ברירה נתניהו ייאלץ להסתפק בממשלת ימין צרה.

בנט מעוניין מאוד במינוי ח"כ איילת שקד לשרה בממשלה

ביממה האחרונה החלו להתרוצץ ספקולציות רבות בעניין איוש התיקים בממשלה הקרובה. ככל הידוע, נתניהו מעוניין במשה יעלון לצדו כשר הביטחון, וייתכן כי יעניק את תיק המשפטים לבני בגין, כדי לשפר את תדמיתו כשואף לשמור על שלטון החוק. גם גלעד ארדן צפוי לקבל תיק בכיר מאוד, ונפתלי בנט יקבל ככל הנראה את תיק החוץ או הביטחון. יולי אדלשטיין ימשיך ככל הנראה בתפקידו כיו"ר הכנסת, אולם ייתכן כי הוא ימונה לשר בכיר ואת מקומו יתפוס השר יובל שטייניץ.

בבית היהודי מקווים לזכות ב-3 תיקים, על אף התוצאה הנמוכה אותה השיגו בבחירות. מתוקף ההסכם בין הבית היהודי לתקומה, בנט מחויב למנות את אורי אריאל לשר, אולם הוא מעוניין מאוד בשותפתו לדרך ח"כ איילת שקד כחברה בממשלה. במפלגה טוענים כי נתניהו מחויב לשלם את חובו לציונות הדתית, אשר חלקים גדולים ממנה הצביעו לליכוד כדי להבטיח את ניצחונו. בליכוד אומרים מנגד, כי לא ייתכן להעניק 3 תיקים למפלגה בת 8 מושבים בלבד.

על אף העובדה שהרכב הקואליציה הבאה ידוע מראש הן לראש הממשלה המנצח והן לשותפות הקואליציוניות העתידיות, מה שמחליש את עמדות המיקוח של שני הצדדים, צפויים קשיים משמעותיים במלאכת הרכבת הקואליציה. בין השאר מפני מערכת היחסים הגרועה בין הציונות הדתית לציבור החרדי, והמאבק עתיק היומין ביניהם על השליטה במערכות הדת בישראל, אשר הגיע לשיאו בקדנציה הנוכחית.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell