4 חודשים לאחר דליפת הנפט: שמורת עברונה נקייה ותיפתח מחדש

המשרד להגנת הסביבה סיים את מלאכת השיקום הממושכת של האזור המזוהם, ותוצאות הבדיקות האחרונות מעידות על ירידה משמעותית וקבועה בכל ערכי זיהום האוויר • באסון הדליפה זרמו כ-5 מיליוני ליטרים של נפט אל שמורת הטבע המשתרעת על פני שטח של 40,000 דונם, כ-20 ק"מ צפונית לאילת

 • כופר נפש לכפר על נפשותינו לפני ד'

  תוכן מקודם

 • "אני הייתי שם" העולם יתחלק ל-2 אלו שהיו איתי יחד בזוועה ואלה שלא

  תוכן מקודם

 • טעים להכיר- שוקו תנובה מתחדש בעיצוב ובטעם! תנובה משדרגת את השוקו במיוחד בשבילכם, באריזה חדשה וטעם נהדר!

  תוכן מקודם

 • "הוא היה אבא אוהב וחם" היתומים ממאנים להנחם

  תוכן מקודם

בשורה למטיילים ולנופשים: שמורת עברונה, אשר הזדהמה באורח קשה מאוד בדליפת הנפט הגדולה מצינור קצא"א לפני כארבעה חודשים, נוקתה לחלוטין והיא תיפתח מחדש למבקרים הקרובים.

בדיגום האוויר האחרון שביצע המשרד להגנת הסביבה באזור שמורת עברונה לא נמצאו מזהמי אוויר החורגים מהתקנים. בעקבות תוצאות הבדיקות הסדירות המעידות על ירידה משמעותית וקבועה בכל ערכי זיהום האוויר, החליט סגן השר להגנת הסביבה, ח"כ אופיר אקוניס, על פתיחת שמורת עברונה לציבור הרחב.

קרא עוד:

[postim]

במשך ארבעה חודשים, מאז אסון הדליפה מצינור הנפט של קצא"א לערבה, הייתה שמורת הטבע הייחודית בעברונה סגורה למבקרים בשל החשש מזיהום אוויר. מיד עם היוודע דבר הדליפה פעלו צוותים של המשרד להגנת הסביבה לצמצום הנזקים, מניעת התפשטות הנפט ושיקום האזור. הטיפול בשטח כלל ניטור ודיגום איכות האוויר בדגש על חומרים אורגניים נדיפים, אבק וריח, עד לניקוי המלא של הזיהום.

עברונה: בעלי חיים נדירים, מגוון צמחים ושרידים ארכיאלוגיים בני 1,200 שנה

שמורת עברונה נמצאת כ- 20 ק"מ צפונית לאילת ומשתרעת על כ-40 קמ"ר בערבה הדרומית. השמורה הייחודית מקיימת מגוון מיני צמחים, בעלי חיים נדירים ושרידים ארכיאולוגיים בני 1,200 שנים. דליפת הענק הזרימה נפט במורד אפיקי הנחלים בשמורה שגרם לנזק אקולוגי גדול ממדים. במהלך האסון זרמו כחמישה מיליון ליטרים של נפט גולמי מצומת באר אורה אל עבר שמורת עברונה וסך הכל נפרש תוואי הזיהום על פני שבעה קילומטרים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, המכהן גם כשר להגנת הסביבה, מסר כי הוא "מודה לסגן השר אופיר אקוניס על הטיפול הנחוש והיעיל, לנציגי המשרד להגנת הסביבה שעבדו בשיתוף פעולה עם כלל הגורמים, ובהם רשות הטבע והגנים, רשות הכבאות, משטרת ישראל ורשות הניקוז אילת והערבה. כולם פעלו יחד לשקם את הנזק שנגרם, תוך פינוי הקרקע המזוהמת". נתניהו קרא לאזרחי ישראל לשוב לטייל באזור ובארץ ישראל כולה.

מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין: "תושבי ישראל מוזמנים להגיע לשמורת טבע עברונה דרך השבילים המסומנים ולהתרשם מהחי והצומח הייחודיים לאזור הערבה בעל האקלים המיוחד".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן