נתניהו החליט: מנהל התכנון לכחלון; תיק הדתות לש"ס

תיק הדתות יימסר לש"ס בתמורה להעברת מנהל התכנון ממשרד הפנים לידי כחלון • הבית היהודי: בנט ישקול לוותר על תיק החוץ במידה וגם ליברמן לא יזכה בו, אולם ההסדר עם ש"ס לא מקובל • נתניהו נפגש היום עם בנט וליברמן

לאחר הפרסום אתמול על פריצת דרך כביכול במשא והמתן הקואליציוני בין הליכוד לבית היהודי, מבהירים אנשיו של נפתלי בנט: תשובתנו להצעת הליכוד היתה שלילית באופן מוחלטת, כך מדווח הבוקר העיתונאי זאב קם ב'מקור ראשון'.

אתמול פורסם כי בליכוד הציעו לבית היהודי כי יו"ר המפלגה בנט לא ימונה לשר החוץ אלא ימשיך להחזיק בתיק הכלכלה, אולם הוא ישודרג בנוסף גם לשר לעניינים אסטרטגיים. ההצעה כללה גם את תיק החקלאות עבור אורי אריאל ותיק שלישי במספר עבור ח"כ איילת שקד.

עיקר קצפם של בכירי המפלגה הדתית-לאומית יצא על ההודעה שקיבלו מנציגי הליכוד, לפיה תיק הדתות יימסר לש"ס באופן מלא. עד כה הוצעו מתווים רבים לפשרה בין הבית היהודי המחזיקה בתיק כיום לבין ש"ס אשר החזיקה בו בעבר במשך שנים ודורשת עתה לקבלו בחזרה, אולם בש"ס – וגם ביהדות התורה – מתעקשים שלאנשי הציונות הדתית לא תהיה דריסת רגל בתיק המשמעותי מאוד לחיי הדת במדינה, לאחר הנזקים הרבים שהספיקו לחולל שם במשך השנתיים האחרונות.

אלי בן דהן: "תיק הדתות זה ייהרג ובל יעבור"…

סגן שר הדתות הנוכחי, איש הבית היהודי אלי בן-דהן, אמר הבוקר כי מבחינת מפלגתו, המשך האחיזה בתיק הדתות היא בבחינת "ייהרג ובל יעבור", אולם הוסיף כי אין מניעה שדווקא ח"כ איילת שקד תזכה בו.

קרא עוד:
[postim]

דווקא על הדרישה האולטימטיבית לתיק החוץ, מוכן בנט להתפשר, ובתנאי שגם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לא יקבל את התיק היוקרתי, בו הוא מחזיק כבר שש שנים. "נסכים לכך רק תמורת פיצוי ראוי ונדיב", הבהירו בבית היהודי.

הסיבה להבטחת תיק הדתות לש"ס, היא חלק נוסף בפאזל: מנהל התכנון במשרד הפנים, עליו ניטש כבר במשך שבועות מאבק בין יו"ר כולנו ושר האוצר המיועד, משה כחלון, הדורש להעבירו לשליטתו במשרד האוצר או הבינוי, ליו"ר ש"ס אריה דרעי אשר לא מוכן לשמוע על קיצוץ כה משמעותי בסמכויות משרד הפנים המיועד לו.

נתניהו, אשר הבין כי דרישתו של כחלון היא חד משמעית, החליט כי מנהל התכנון אכן יוצא מידי דרעי. בתמורה, היה צורך לפצות את ש"ס, ולכן הבטיח ראש הממשלה לאנשי המפלגה שליטה מלאה במשרד הדתות, החשוב להם לא פחות.

לאחר ההסדר האמור, סיכומים סופיים עם כולנו, ש"ס ויהדות התורה הם ככל הנראה עניין של זמן קצר, וייתכן מאוד כי כבר במהלך השבוע הבא ייחתמו הסכמים קואליציוניים בין הליכוד לשלוש המפלגות.

בתוך כך, היום קיים נתניהו פגישות עם בנט וליברמן, לראשונה מזה שלושה שבועות. בנט אמר למקורביו לאחר הפגישה כי "היה מעמיק, אך יש להתאזר בסבלנות ובקור רוח", או במילים אחרות: הושגה התקדמות והאמון בין הצדדים החל להשתקם.

(צילום: פלאש 90)

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו