פעילי סביבה ואישי ציבור תוקפים את ראש עיריית חיפה: "יונה יהב קידם, תמך ויישר קו עם המועצה הארצית ומקדם שלוש תכניות הרסניות למפרץ. הוא לא עשה מאומה בעניין זיהום האוויר במשך שנים" • יהב: הסתמכנו עד כה על נתוני המשרד להגנת הסביבה, אולם "ברגע שמשרד הבריאות קבע - אני לוקח את העמדה של המשרד"

צעדו הדרמטי של ראש עיריית חיפה יונה יהב בהוצאת צווי סגירה למפעלי התעשייה המזהמים את האוויר במטרופולין חיפה, עורר כצפוי סערה ציבורית עזה.

ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני, אשר טרם כניסתו לחיים הפוליטיים היה עיתונאי פעיל מאוד בנושאי איכות הסביבה, האשים היום את יהב באחריות למצב החמור ובנתינת חסות במשך שנים למפעלים המזהמים. לטענת ח"כ רוזנטל, יהב טוען במשך שנים שהאוויר בחיפה הוא האוויר הנקי בארץ, משום שקופת עיריית חיפה התעשרה מכספי הארנונה של המפעלים.

קרא עוד:
[postim]

יהב התייחס הערב לטענות בראיון בתקשורת: "מי שקבע שהמצב טוב לאורך שנים היה המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות", אמר. "ברגע שמשרד הבריאות קבע – אני לוקח את העמדה של המשרד". הוא הבהיר כי יסגור את המפעלים ו"ימרר להם את החיים" עד שהמדינה תעשה את תפקידה.

"הסתירו מאתנו נתונים והראו לנו מסמכים ללא בסיס"

הסיבה לצעד הדרסטי של עיריית חיפה היא זעמה על משרד הבריאות, אשר הפיץ בשבוע האחרון מכתב ולפיו מקרי תחלואת הסרטן בעיר ובסביבותיה גבוהים ב-16% מהממוצע בארץ ומקרי תחלואת הילדים רבים אף יותר. העמדה הרשמית של העירייה בעשור האחרון היא שהמצב השתפר דרמטית וממשיך להשתפר כל העת. בעיריית חיפה מתוסכלים מפרסום הנתונים הישנים, ואינם מוכנים לספוג את חיצי הביקורת מארגוני הסביבה ומהתושבים.

"כנראה שהסתירו מאתנו נתונים", טען יהב. "המסמכים האחרים היו כנראה ללא בסיס. הם צריכים לבוא ולתת לנו דין וחשבון ולא עשו את זה עד היום". לדבריו, הנתונים שהוא מכיר מצביעים על ירידה של כ-70% בזיהום האוויר בשנים האחרונות, ולא ברור מדוע משרד הבריאות אינו מתייחס לכך ומעדיף לפרסם נתונים משנת 2007.

המשטרה: לא נאפשר חסימות צירים שאינן בתיאום מראש ובאופן מסודר

חברת מועצת עיריית חיפה, עינת קליש רותם, האשימה הערב גם היא את ראש העיר ב"היתממות". "הוא המשרת של שני האדונים – ממשלת ישראל והתעשיות, המקדמות תכניות הרסניות שרק הולכות להגדיל את אזור ייצור הדלקים", אמרה רותם.

"יהב קידם, תמך ויישר קו עם המועצה הארצית ומקדם שלוש תכניות הרסניות למפרץ. הוא יכול היה להילחם ולצעוק, ואף להגיע לכל ועדות התכנון ולשאול שאלות, אך הוא מעולם לא עשה את זה", הוסיפה רותם.

בתוך כך, המשטרה עצרה היום את קצין הרכב של עיריית חיפה, בשל חסימת שערי מפעלי הכימיקלים בבוקר על ידי משאיות של העירייה בהוראת ראש העיר. במשטרת זבולון אמרו היום כי צעדו של ראש העיר תמוה, וכי המשטרה לא תאפשר חסימת צירים הפוגעת בשגרת החיים, אלא בתיאום מראש וכהפגנה חוקית ומסודרת.