הסיכום הסטטיסטי השנתי של הנהלת בתי הדין הרבניים חושף נתונים חדשים ומעודדים • ירידה של 40 יום במשך סגירת תיק בבית הדין מרגע פתיחתו • לעומת זאת: בפרקליטות עשוי לחלוף זמן של 7 שנים(!) מרגע ההחלטה שלא להעמיד חשוד לדין ועד מסירת ההודעה על כך

במהלך שנת 2014 נסגרו בבתי הדין הרבניים 96,837 תיקים, לעומת 89,175 אשתקד. הישג משמעותי בירידה של 40 יום במשך זמן הטיפול בסגירת תיק מרגע פתיחתו.

זמן ממוצע לסגירת תיק עומד על 56 יום, בניגוד ל-96 יום בשנה הקודמת. במהלך השנה החולפת נפתחו 9,692 תיקים להסכמי גירושין, 4,401 ביקשו לברר את יהדותם, 3,341 תיקים לירושה ו- 52 תיקים בנושא אימוץ ילדים.

היחידה המיוחדת של הנהלת בתי הדין הרבניים בנושא התרת עגונות הצליחה להשיג גט ל-184 נשים, שבעליהן נעלמו בארץ ובחו"ל, לעומת 159 אשתקד.

קרא עוד:
[postim]

על אף הירידה המשמעותית והשיפור העצום בשירות לציבור, "מערכת בתי הדין סובלת מזה תקופה ממושכת ממחסור משמעותי של כ-20% בדיינים, זאת עקב תהליכים בירוקרטים בהתכנסותה של הועדה למינוי דיינים", מאשים סמנכ"ל בתי הדין הרבניים, שמואל יוסף. "המצב הנתון גורם לעומס רב על הדיינים והמערכת המנהלית שעושים לילות כימים בכדי להקל על מצוקת ציבור המתדיינים".

בתי המשפט מציגים: עינוי דין של שנים לחפים מפשע

הנתונים החיוביים של בתי הדין הרבניים, עומדים בניגוד חריף לסחבת הנוראה המתנהלת בבתי המשפט. דו"ח נציבות הביקורת על הפרקליטות שפרסמה אתמול השופטת הילה גרסטל, ראש הנציבות, מלמד כי משך הזמן החולף בין החלטה לסגירת תיק מסוים ועד שהחשודים בו מקבלים על כך הודעה עשוי להגיע לשבע שנים (!). בפרקליטות מיסוי וכלכלה עומד משך הזמן הממוצע לשליחת הודעה כזו על כשנתיים וחצי, בהם נגרם עינוי דין וסבל מתמשך לאנשים חפים מפשע.

"בשנה שחלפה חל שיפור משמעותי בשירות לציבור, הוכנסה מערכת משוכללת לניהול תורים ואף נעשו מעברי בתי דין ירושלים ואשקלון לדיור חדש", מספר סמנכ"ל בתי הדין הרבניים, ומביע את תקוותו כי הממשלה תבצע אף היא את המוטל עליה ותמנה בהקדם דיינים חדשים למערכת הסובלת ממחסור חמור ומתמשך בכוח האדם.