בכיר חמאס: אנו מקיימים מגעים עם ישראל להפסקת אש ארוכת טווח

הבכיר, אחמד יוסוף, חשף כי בין הצדדים מועברות הצעות שונות ומתקיימים דיונים עקיפים בתיווך צד שלישי • לפני כחודשיים נחשף כי חמאס העביר לקהילה הבינלאומית מסמך מפורט הפורס את משנתו החדשה והמתונה לכאורה של הארגון, במטרה לקדם הסכם

אחד מבכירי חמאס בעזה, אחמד יוסוף, הודה היום כי מתקיימות שיחות עקיפות בין ארגון הטרור לבין ישראל כדי לנסות להגיע להסכם על הפסקת אש ארוכת טווח בין הצדדים, בתמורה לשיקום הרצועה והסרת המצור מעליה.

בראיון לסוכנות הידיות הפלסטינית 'מען' אמר יוסוף כי "אנו מחכים להרכבת ממשלה בישראל על מנת לקדם ברצינות את העניינים. דיפלומטים אירופאים ופעילי הקהילה האזרחית ממשיכים לבוא לרצועת עזה ולהציג הצעות של ישראל ולהעביר אליה את תגובות חמאס".

לפני כמעט חודשיים נחשף ב'וואלה' כי ארגון חמאס העביר שורה של מסרים לישראל, לפיהם הוא מעוניין בהפסקת אש ארוכת טווח שתישמר במשך שנים ארוכות, בתמורה להפסקת המצור.

קרא עוד:
[postim]

על פי הדיווח, דיפלומטים מערביים ובכירים בחמאס קיימו מגעים בעניין הפסקת האש, או בשמה הערבי ה’תהדייה’, ואף הגיעו להבנות על פרטיה. גורם מדיני בישראל אישר אז כי ההצעות הועברו לישראל והדגיש כי מדובר ביוזמה של חמאס לנוכח מצבו הקשה ברצועה.

במהלך השיחות הבהירו אנשי חמאס לדיפלומט שוויצרי כי הם מוכנים להפסקת אש של חמש עד חמש עשרה שנים, בהם תיפסק כל הפעילות הצבאית של שני הצדדים “מעל ומתחת לאדמה”. דרישותיהם מישראל: הסרת המצור מעל הרצועה, כולל המגבלות על היצוא, ובניית נמל ימי ושדה תעופה. הדיפלומט הציג את ההבנות הללו בפני בכירים באיחוד האירופי כדי שינסו לקדם אותם בצד הישראלי.

חמאס: מוכנים להכיר בזכותה של ישראל להתקיים

בעת ביקורו בעזה לפני כמה חודשים של שליח הקוורטט למזרח התיכון, ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, העבירו לו ראשי חמאס מסמך הפורס את משנתו החדשה והמתונה לכאורה של הארגון. במסמך, אשר הועבר לבלייר בידי אנשי עסקים פלסטיניים עמם נפגש, מוצגות עמדות מפתיעות למדי של ארגון הטרור האיסלאמיסטי והרדיקלי.

במסמך מביע חמאס לראשונה את הסכמתו להקמת מדינה פלסטינית בגבולות ’67, עם ירושלים כבירתה. כידוע, חמאס התנגד עד כה לכל פתרון של מדינה פלסטינית שאינו כולל את ביטולה של מדינת ישראל. גם בעניין הפליטים מסכים הארגון להתגמש, ומציע פשרה לפיה תביעת הפלסטינים לשיבה לתוך גבולות ישראל תיוותר על כנה אולם היא לא תמומש במסגרת ההסכם עם ישראל.

חמאס אף הצהיר במסמך כי הוא מעוניין ביחסים טובים עם הקהילה הבינלאומית ובשמירה על הרגיעה עם ישראל, והציע השלמה של סוגיית הקמת הנמל ושדה התעופה באמצעות שיחות לא ישירות ועל ידי מגעים שינהל עם הקהילה הבינלאומית. בנוסף, הדגיש הארגון את מחויבותו למסמך הפיוס הפלסטיני ולהסכמי הפיוס האחרים. דרישות היסוד של חמאס הן סיום המצור על עזה, פתיחת כל מעברי הגבול והאצת שיקום הרצועה ופיתוחה.

(צילום: עבד-רחים כתיב – פלאש 90)

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו