התביעה מבקשת גם לגזור עליו קנס כספי הגדול מסכום העבירה, ושעונש המאסר לא יהיה חופף לשש שנות המאסר שנגזרו עליו בתיק הולילנד • מאיר דגן וטוני בלייר בעדויות אופי: "איש של מילה שאפשר היה לסמוך עליו"; "ראש ממשלה יוצא דופן שקיבל החלטות אמיצות"

שלב הטיעונים לעונש במשפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשייה המכונה 'תיק טלנסקי, נפתח הבוקר בבית המשפט המחוזי בתל אביב. גזר הדין יינתן בעוד כשלושה שבועות.

(צילום: אמיל סלמן)

הפרקליטות דורשת להשית על אולמרט עונש של 8-18 חודשי מאסר בפועל, לאחר שהורשע לפני מספר שבועות במרמה והפרת אמונים. בנוסף, מבקשת התביעה לגזור עליו גם קנס כספי הגדול מסכום העבירה, ושעונש המאסר לא יהיה חופף לשש שנות המאסר שנגזרו על ראש הממשלה לשעבר בתיק הולילנד.

ההגנה של אולמרט התמקדה היום בהשמעת עדויות אופי לטובתו, כולל מכתבים מראש המוסד לשעבר מאיר דגן, ראש ממשלת בריטניה ושליח הקוורטט למזרח התיכון לשעבר טוני בלייר, פרופסור אריה אורנשטיין מבית החולים שיבא ובכיר בעיריית ירושלים.

קרא עוד:
[postim]

בלייר כתב לשופטים כי "אהוד היה איש של מילה שאפשר היה לסמוך עליו כי יקיים את מה שהבטיח. צריך להעריץ את מאמציו המתמשכים של אהוד להגיע לשלום עם שכנותיה של ישראל".

"אולמרט היה ראש ממשלה יוצא דופן", כתב מאיר דגן, אשר שירת כראש המוסד תחת אחריותו של אולמרט כראש הממשלה. "הוא קיבל החלטות מאוד אמיצות ולקח עליהן אחריות מלאה. ההחלטות האמיצות שקיבל תרמו (ותורמות גם כיום) תרומה אדירה לביטחונה של מדינת ישראל".

דגן הוסיף כי "לאולמרט יש יכולת נדירה ליצירת יחסים אישיים עם כל אדם. אולמרט הוא אדם שאכפת לו מאוד מאנשים", והביע את תקוותו כי השופטים יביאו בחשבון את "תרומתו האדירה לביטחון המדינה בתפקידו כראש ממשלה".

עלילות תיק טלנסקי: חקירה, העמדה לדין, התפטרות, זיכוי, דיון מחודש והרשעה

תחילתה של פרשת טלנסקי היתה בשנת 2008, בעת כהונתו של אולמרט כראש הממשלה, אז המליצה המשטרה להעמידו לדין באשמת קבלת כספים שלא כדין במסגרת תפקידיו הציבוריים, מה שהוביל לבסוף להתפטרותו מראשות הממשלה. אולמרט טען כי הכספים שימשו לצרכי הקמפיין הפוליטי שלו וכי מדובר בתרומה חוקית. לאחר משפט ממושך, זוכה אולמרט ב-2012 על-ידי בית המשפט המחוזי מהאישום של הפרת אמונים.

במהלך 2014, בעקבות הסדר טיעון שחתמה המדינה בתיק הולילנד עם ראש לשכתו לשעבר של אולמרט, שולה זקן, סיפקה זקן ראיות חדשות – הקלטות ורישומי יומנים, שלטענת הפרקליטות יש בהם כדי להפליל את אולמרט בלקיחת שוחד לכיסו הפרטי. לבקשת הפרקליטות, הורה בית המשפט העליון על פתיחת התיק לדיון מחדש, ולפני כחודש הפך בית המשפט את הזיכוי והרשיע את ראש הממשלה לשעבר.