יו"ר המחנה הציוני חיכה עד לרגע האחרון כדי לראות האם תהיה היתכנות לכניסתו לקואליציה, ומשנסתם הגולל על האפשרות הוא תוקף בחריפות את נתניהו ואת הממשלה העתידית • "אחרי שראינו איך נתניהו ניהל את מכירת החיסול הזו, כל אזרח צריך לשאול את עצמו בחשש, מי יעמוד מול הלחץ הבינלאומי? מול הפלשתינאים? מול מועצת הביטחון? מול המעצמות?"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמנם הצליח להקים קואליציה בדקה ה-90, אך הניצחון המפתיע המתוק בבחירות הסתיים אתמול בתחושה עזה של מרירות וחשש לעתידו הפוליטי.

הממשלה החדשה שתושבע ביום שני הבא תהיה ממשלת ימין-חרדים צרה עם רוב דחוק של 61 חברי כנסת, מה שיקשה מאוד על עבודתה השוטפת והעברת הרפורמות שמעוניינים חבריה לקדם, כאשר בידיו של כל ח"כ מהספסלים האחוריים (או הקדמיים) של הקואליציה תהיה האפשרות לסכל כל יוזמה שלא תיראה בעיניו ולדרוש תמורה עבור כל הצבעה.

באופוזיציה העתידית כבר מבטיחים מלחמה עיקשת בממשלת נתניהו הרביעית, שתהיה לראשונה מורכבת כולה על טהרת הימין והימין-מרכז, ללא 'מלבין' משמאל שישפר את תדמיתה בעיני העולם.

ראש האופוזיציה המיועד, יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג, פרסם אמש הודעה תקיפה, בה כתב כי "לא אחריות. לא משילות ולא יציבות – ממשלת כישלון לאומי קמה פה היום".

קרא עוד:
[postim]

לדברי הרצוג, "שוב הוסרה מסיכת המנהיגות מעל פניו של ראש ממשלה והתגלו זחיחות ושאננות בפארסה מביכה של הקמת הממשלה החלשה, הסחיטה והצרה בתולדות ישראל".

יו"ר האופוזיציה סבור כי הענקת "פרס" בדמות משרד המשפטים למפלגת הבית היהודי, שפגעה ואיימה על שלטון החוק בכנסת הקודמת, היא דוגמה ברורה לזלזול של נתניהו בטובתם של אזרחי ישראל ולכך שגם שלטון החוק והדמוקרטיה הישראלית שווים בעיניו פחות מצרכיו הפוליטיים.

"במקום לממש את המנדט שקיבל ולהוביל להקמת ממשלה שתיטיב עם הציבור נתניהו הוכיח שוב ששרידותו חשובה יותר משיפור רווחתם ואיכות חייהם של כל אזרחי ישראל המייחלים לשינוי ותקווה".

"מוטב היה לו רה"מ היה מכיר בכישלונו ומחזיר את המנדט לנשיא"

הרצוג תקף בחריפות את כישרון המו"מ של נתניהו שהוכח בהקמת הקואליציה הנוכחית כלוקה בחסר, בלשון המעטה, "אחרי שראינו איך נתניהו ניהל את מכירת החיסול הזו, כל אזרח צריך לשאול את עצמו בחשש, מי יעמוד מול הלחץ הבינלאומי? מול הפלשתינאים? מול מועצת הביטחון? מול המעצמות?

"כולנו מבינים היום שזו ממשלה חלשה וצרה. ממשלה שלא תעמוד במשימות הקשות שלפנינו, לא תעמוד בהבטחותיה ולא תשרוד את ימיה – מוטב היה לו ראש הממשלה היה מכיר בכישלונו להקים ממשלה שתענה על צרכיו ורצונותיו של הציבור, והיה מחזיר את המנדט לנשיא, במקום להתבזות ולבזות את מוסד ראש הממשלה".

הרצוג מבטיח כי "מול ההפקרות המתנהלת על גבה של מדינת ישראל כולה, אני, בראש המחנה הציוני, מתכוון לבנות אופוזיציה שתהווה חומה בצורה ותביא להחלפתה של הממשלה באלטרנטיבה שתחזיר את התקווה ותנהיג באחריות, שיקול דעת ותקווה", כך לדבריו.