המערכת הפוליטית סוערת סביב דחיית יישום 'חוק 18 השרים'

האופוזיציה מתכננת פיליבסטר ארוך במיוחד בדיונים בחוק, שהחל כבר היום אחר הצהריים וצפוי להימשך עד ליום רביעי בלילה • סיעת המחנה הציוני הגישה היום הצעת חוק לפיזור הכנסת ה-20, "הממשלה ה-34 של מדינת ישראל הוקמה על חודו של רוב מקרי וטכני"

שבוע העבודה נפתח בכנסת בעימותים קולניים בין הקואליציה החדשה לאופוזיציה על רקע דחיית יישום חוק 18 השרים וכוונת נתניהו למנות 20 שרים בממשלה שתושבע בימים הקרובים.

לאחר ישיבה סוערת במיוחד של ועדת הכנסת הזמנית, בה אושר הדיון בהוראת השעה לדחיית החוק, צפויה מליאת הכנסת לאשר בשעות הקרובות את הדחייה, ברוב דחוק ובהשתתפות שיא של חברי הכנסת החדשה.

האופוזיציה מתכננת פיליבסטר ארוך אל תוך הלילה, כדי להתיש את הקואליציה השברירית ולגרום לה למבוכה. הקואליציה מצדה הכריזה על 'עוצר יציאות' מסביבת הכנסת עד להשלמת העברת החוק בקריאה שנייה ושלישית, ככל הנראה ביום רביעי בלילה.

קרא עוד:
[postim]

60 ח״כים, רובם המוחלט מהאופוזיציה, נרשמו לנאום במהלך הדיון על הצעת חוק היסוד, ולכל אחד מהם יינתנו 3 דקות של נאום בדיון על החוק עצמו ובדיון נוסף שיאשר את העברתו לדיון בוועדה זמנית (אד-הוק) שהוקמה לצורך העברת החוק. כלומר: משך זמן הנאומים יהיה לפחות 6 שעות, בנוסף לעיכובים והחריגות הרגילות.

לאחר האישור במליאה תחל הוועדה הזמנית את דיוניה, והם יימשכו לאורך הלילה. מחר ומחרתיים ישוב החוק לדיון בקריאה שנייה ושלישית במליאה, ומראות הפיליבסטר המתישים צפויים לחזור על עצמם.

המחנה הציוני: הממשלה החדשה מוקמת תוך כדי פגיעה בערכי הדמוקרטיה

בתוך כך, סיעת המחנה הציוני הגישה היום הצעת חוק לפיזור הכנסת ה-20. בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "הממשלה ה-34 של מדינת ישראל הוקמה על חודו של רוב מקרי וטכני, של 61 חברי קואליציה מול 59 חברי אופוזיציה", ותנאי הקמת הממשלה, לטענת המציעים, הם מן החמורים שנראו אי פעם במערכת הפוליטית בישראל, עם חלוקת כספים סקטוריאלית ופגיעה בערכי המשטר הדמוקרטי.

הבוקר דחה בג"ץ את עתירת מפלגת 'יש עתיד' למתן צו ביניים נגד הליכי החקיקה בכנסת בעניין דחיית יישום חוק 18 השרים. בתשובתה כתבה השופטת דפנה ברק-ארז כי "לאחר שעיינתי בתגובת המשיבים ובעמדת היועץ המשפטי לממשלה לא ראיתי לתת את צו הביניים המבוקש המכוון בעיקרו כנגד הליכי חקיקה הנמצאים במהלכם".

יש לציין כי הממשלה החדשה צפויה להיות קטנה יותר מקודמתה, ומספר השרים בה יהיה 20 לעומת 22 בממשלה הקודמת (לפני פיטוריהם של לפיד ולבני). עם זאת, לאחר אישור הוראת השעה לא תהיה כלל מגבלה על מספר השרים וסגני השרים, כך שבמקרה של הצטרפות סיעות נוספות לקואליציה, היא עשויה לגדול עוד.

(צילום: מרים אלסטר – פלאש 90)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *