דיוני המליאה ייפתחו ב-4 אחר הצהריים וההצבעה צפויה להתקיים מחר בשעה 1 בצהריים • עוצר היציאות על חברי הקואליציה עדיין בתוקף, עד לאישור הסופי של התיקון לחוק היסוד, הדורש רוב של 61 ח"כים • בדיון סוער במיוחד, אישרה הלילה הוועדה המסדרת את סעיף התיקון

הפיליבסטר והעימותים הסוערים שנראו אתמול בכנסת צפויים לחזור היום על עצמם, עם פתיחת דיוני המליאה בשעה 4 אחר הצהריים והנחת תיקון חוק 18 השרים לאישור המליאה בקריאה שנייה ושלישית. ההצבעה צפויה להתקיים מחר בשעה 1 בצהריים.

בשעת בוקר מוקדמת, לאחר דיון לילי ארוך ומתיש, אישרה 'הוועדה המסדרת' בכנסת את התיקון לחוק יסוד הממשלה, אשר מבטל את האיסור למנות שרים בלי תיק ודוחה את יישום המגבלה על מספר השרים וסגני השרים לכנסת ה-21.

הדיון שהחל בשעה 1:00 בלילה, הסתיים היום בבוקר בשעה 6:30, ולווה לעיתים בצעקות ולעיתים בפרצי צחוק של חברי הכנסת. במהלך הדיון הוצאו מהחדר חברי הכנסת רוברט אילטוב מישראל ביתנו ויואל חסון ומיכל בירן מהמחנה הציוני, בהוראת היו"ר, ח"כ זאב אלקין מהליכוד.

קרא עוד:
[postim]

ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד טענה כי "זוהי רמיסת זכויות תקנון הכנסת; קצת חוצפה לחשוב שאם לא יהיו לי מספיק שרים בלי תיק, לא אוכל לנהל את הממשלה". חבר סיעתה ח"כ עופר שלח אמר כי "הדיון הוא לא האם אני בעד או נגד 18 שרים, הדיון הוא על בזיון הכנסת ועל הדרך בה מתקנים חוק יסוד בהוראת שעה".

CEwsdjRUsAAu7I3פתק (אמיתי!) ששלח ח"כ יואל חסון שנזרק מהדיון. למטה - תשובתו של אלקין

"ואולם יכול שיהיה שר בלי תיק, יקבל נהג בלי רכב ותלוש בלי שכר…"

במענה לשאלת ח"כ אילטוב מדוע לא ניתן להסתפק ב-18 שרים, השיב אלקין בעקיצה גלויה, "בזמן המו"מ הקואליציוני, הליכוד אמר שהוא יכול להסתדר עם 18 שרים. והיה מי שדרש (ישראל ביתנו. ד"ג) שני שרים על שישה ח"כים. אותה סיעה גם דרשה וקיבלה בעבר חמישה שרים על 11 ח"כים. הכלל של 18 שרים טוב ונחמד, עד אשר הוא נוגע למפלגה מסוימת". ח"כ אילטוב השיב בזעם: "הוא פשוט משקר, לא היה דבר כזה".

בחלקו השני של הדיון שהחל בשעה 3:30 לפנות בוקר, חברי הכנסת הגישו הסתייגויות להצעת החוק. ח"כ מירב מיכאלי אמרה "חלק מההסתייגויות הינן בדרך של מחאה. רוה"מ והקואליציה עושים צחוק מהכנסת, והמינימום שאנו יכולים לעשות זה להחזיר להם באותו מטבע". כך למשל הציעה מיכאלי, כי במקום המילה שר, יופיע "נושא כליו של ראש הממשלה", עוד הציעה מיכאלי להוסיף להצעת החוק המילים "ואולם יכול שיהיה שר בלי תיק, יקבל נהג בלי רכב ותלוש בלי שכר. בסוף הסעיף יבואו המילים "שר בלי תיק גב או תיק צד"…

בקולותיהם של שישה חברי כנסת שהתנגדו מול תמיכתם של חמשה חברי כנסת, נדחו כל ההסתייגויות, והצעת החוק אושרה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.