ריבלין מתנגד לתיקון חוק יסוד הממשלה המגביל את מספר השרים וסגני השרים ואוסר על מינוי שרים בלי תיק • לדבריו, "להפר דבר בעל אופי חוקתי כהוראת שעה הוא דבר שהציבור לא צריך לתמוך ולא להאמין בו"

נשיא המדינה ראובן ריבלין הצטרף היום לקולות המגנים את דחיית יישום הגבלת מספר השרים, הנמצאת בהליכי חקיקה אינטנסיביים בכנסת.

ריבלין, המבקר בימים אלו בגרמניה לרגל ציון יובל ליחסים בינה לבין ישראל, אמר כי "טוב יעשו נבחרי הציבור אם יעמדו בחוקים שהם מחוקקים. להפר דבר בעל אופי חוקתי כהוראת שעה הוא דבר שהציבור לא צריך לתמוך ולא להאמין בו. טוב יעשו אם יקבעו אחת ולתמיד את הדברים שמחייבים אותנו מבחינת חוקתית ושאסור לסטות מהם כהרף עין".

הנשיא הסביר כי "הדברים האלה אינם טובים מבחינת החוקה הבלתי-כתובה של מדינת ישראל. הם מערערים את אמון הציבור", והזכיר כי מאז חקיקת החוק לראשונה לפני כשני עשורים, היחיד שיישם אותו היה ראש הממשלה בנימין נתניהו בקדנציה הראשונה שלו – בממשלה ה-27 של מדינת ישראל.

קרא עוד:
[postim]

יש לציין כי מספר השרים יקטן מ-22 בממשלה היוצאת ל-20 בלבד בממשלה החדשה. הממשלה שתושבע ככל הנראה ביום שני הבא תהיה הממשלה המצומצמת ביותר בשני העשורים האחרונים.

יחימוביץ': אילו אנו היינו מרכיבים את הממשלה, היינו עושים את אותו הדבר

את ההתנגדות לתיקון החוק מובילה סיעת יש עתיד, שיזמה את ההגבלות אשר אושרו בכנסת אך לפני כשנה. מפלגות האופוזיציה הנוספות מתנגדות אף הן, אולם בעוצמה פחותה.

יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה אתמול בדיון על החוק בכנסת כי "זה לא משנה אם בממשלה יהיו 18, 20 או 22 שרים – אלה שרים מיותרים לענייני כלום. הדיון שצריך להתקיים הוא לאיזו ממשלה אנחנו הולכים, ממשלה שנותנת שוחד פוליטי והשרים שלה שותפים לדבר עבירה".

גלאון הזכירה כי "רק לפני שנה הכנסת הזו והממשלה הקודמת של הליכוד ויש עתיד שינו חוקי יסוד כדי שתהיה כאן משילות ובסוף זה הוביל לממשלה של 61 חברי כנסת. היום יש עתיד הולכים לבג"ץ נגד הרחבת הממשלה? טלו קורה מבין עיניכם. זה מחפיר שאנחנו עוסקים בפרוצדורה, כשעל השולחן סוגיות כל כך מהותיות לחברה הישראלית".

גם ח"כ שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני אינה מתלהבת מעודף האנרגיות במערכה נגד תיקון החוק. "אני לא אוהבת לתקוף דבר שאני לא בטוחה שאילו אנחנו היינו מרכיבים את הממשלה, לא היינו עושים את זה גם ככורח. אם ליש עתיד מספר השרים היה כל כך חשוב באופן יסודי ובסיסי, אז מן הסתם הם היו הופכים עולמות כבר בממשלה הקודמת ולא מחכים לממשלה זו".

(בתמונה: הנשיא ריבלין בביקורו בגרמניה, סוקר משמר כבוד עם עמיתו הגרמני יואכים גאוק. צילום: עמוס בן גרשום – לע"מ)