בפגישה שקיימה היום עם שר המשפטים של רומניה אמרה שרת המשפטים המיועדת כי "כרגע ניטש ויכוח בין המצדדים באסכולה השמרנית לזו האקטיביסטית, בכל הקשור להתערבות בית המשפט העליון בהחלטות הכנסת. כשרת משפטים ויו"ר הוועדה למינוי שופטים, אעדיף את הגישה השמרנית" • במערכת המשפטית חוששים מאוד מרפורמות שתקדם שקד, אשר יכוונו להגביל את כוחו של בג"ץ

שרת המשפטים המיועדת, ח"כ איילת שקד מהבית היהודי, מנסה להרגיע את צמרת עולם המשפט ומפלגות השמאל, החוששים מרפורמות שתבצע במערכת המשפט, לאחר התבטאויות רבות שלה בעבר בגנות האקטיביזם השיפוטי ובעד הגבלת כוחו של בג"ץ.

בפגישה שהתקיימה היום בין שקד לבין שר המשפטים של רומניה, רוברט קזנצ'וק, הבהירה שקד כי למרות שהיא מצדדת בגישה השמרנית בעניין התנהלות בג"ץ, מערכת המשפט הישראלית היא מצוינת לדעתה. במהלך הפגישה, שהתנהלה באווירה נינוחה ומחויכת, התעניינה ח"כ שקד באופן בחירת השופטים ברומניה וביחסים בין הפרלמנט לבית המשפט העליון במדינה. השר קזנצ'וק סיפר כי ועדה מקצועית מיוחדת, שאינה כוללת פוליטיקאים, היא שממנה את שופטי בית המשפט העליון ברומניה, על פי קריטריונים של השכלה, ותק וינסיון. עם זאת, ציין כי פוליטיקאים ממנים את השופטים בבית המשפט לחוקה במדינה.

לשאלת ח"כ שקד האם רשאי בית המשפט העליון ברומניה לבטל חוקי פרלמנט צחק השר קזנצ'וק ואמר: "לא, בית המשפט העליון רשאי רק להמליץ, אולם בחלק מהמקרים מחויב הפרלמנט לקבל את המלצתו".

קרא עוד:
[postim]

ח"כ שקד אמרה בפגישה: "אצלנו, בניגוד אליכם ולמדינות אחרות, אין בית משפט חוקתי, אלא בית משפט עליון בלבד. אנחנו גאים בבית המשפט העליון שלנו, הוא מהמובילים בעולם ושופטיו מצוינים. כרגע ניטש ויכוח בין המצדדים באסכולה השמרנית לזו האקטיביסטית, בכל הקשור להתערבות בית המשפט העליון בהחלטות הכנסת. כשרת משפטים ויו"ר הוועדה למינוי שופטים, אעדיף את הגישה השמרנית".

במהלך הפגישה דנו השניים גם ביחסים בין המדינות. השר הרומני ציין כי יחסי ישראל-רומניה מצוינים וכי יש קשר חם בין שני ראשי הממשלות. לשאלת ח"כ שקד בנוגע לעמדת רומניה לגבי ההסכם עם איראן, השיב השר: "אנחנו חלק מהאיחוד האירופי ומחויבים להחלטותיו. צריך לשמור על איזון". שקד אמרה: "ישראל מודאגת מאוד מהסרת הסנקציות".

בסיום הפגישה הזמין קזנצ'וק את שקד לבקר ברומניה ולהדק את קשרי העבודה בין שתי המדינות, ואף העניק לה שי ליום הולדתה שחל השבוע: אלבום מיוחד ובו בולים מקוריים מההיסטוריה הרומנית. שקד, שסיפרה בהמלך הפגישה על משפחתה שעלתה מרומניה, התרגשה מהמחווה והודתה לשר.

(צילום: הדס פרוש – פלאש 90)