כשהתקשורת מפחדת מרה"מ • סקירה על הסערה הפוליטית שבראש הכותרות

האובססיה של נתניהו לשלוט בתקשורת, סיפור עלייתו וכמעט נפילתו של החינמון הנחשב כ'דף המסרים של ראש הממשלה', ומהן בכלל תכניותיו של שר התקשורת החדש לרפורמות בתחום • סקירה מיוחדת של כתבנו הפוליטי
 • קרבה שנת השבע: קיימו מצוות שמיטה בהידור ע"י רכישת יחידת קרקע שתירשם על שמך בטאבו

  תוכן מקודם

 • בעת נעילת שער: הדבר היחיד שישמור עליכם בחתימה

  תוכן מקודם

 • הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי התפעל מאותם אלו שזוכים לקיים את המצווה הזו

  תוכן מקודם

 • 8 ילדים מבקשים עזרה: נשארנו לבד בלי אמא

  תוכן מקודם

סערת פיטורי מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר בידי ראש הממשלה ושר התקשורת הנכנס, בנימין נתניהו, העלתה שוב לראש הכותרות את המאבק המתנהל בערוצים גלויים וסמויים בין נתניהו לחלקים בתקשורת הישראלית.

שוק התקשורת בארץ מצוי מזה זמן רב במשבר עמוק ומתמשך. העיתונות המודפסת נפגעה קשות מהוצאתו לאור של החינמון המזוהה עם נתניהו, 'ישראל היום', אשר הוריד את מספר המנויים של העיתונים הגדולים וגרם לצלילה של מחירי הפרסום. גורלם של שני ערוצי החדשות המסחריים לוט בערפל, כאשר בגדול שבהם (2) קיימת בעלות משותפת ומורכבת האמורה להתפצל בתוך מספר שנים, ומצבו הפיננסי של הקטן מבין השניים (10), קשה מאוד וחובותיו מסתכמים בעשרות מיליוני שקלים.

את ערוץ 10 – הביקורתי מאוד כלפי ראש הממשלה, אם כי ענייני ומקצועי יותר מידיעות אחרונות – מחזיק נתניהו תלוי בין שמים לארץ במשך תקופה ארוכה. כל הבקשות לרישיון מחודש ולהקלה בתנאים הנוקשים נדחו בלך ושוב בהוראה ישירה מלשכת נתניהו, ומדי פעם אושרו לפרקי זמן קצרים בלבד, מה שהשאיר את כלי התקשורת הגדול בסכנת סגירה תמידית.

קרא עוד:
[postim]

ההנחה הרווחת במערכת הפוליטית והתקשורתית היא, שנתניהו מעוניין לקדם הקמת ערוץ חדשות שלישי במימונו של פטרונו, המיליארדר היהודי-אמריקני שלדון אדלסון, בדומה למודל 'ישראל היום'. מהלך כזה יגרום בוודאות לקריסתו הסופית של ערוץ 10 ולביטול הפיצול המתוכנן של ערוץ 2, מה שיותיר את הערוץ החדש שיפעל בשירות ראש הממשלה, כאחד משני כלי התקשורת המרכזיים במדינה.

.'פטרונו של נתניהו'. שלדון אדלסון (צילום: מיכל פטאל - פלאש 90)

החינמון שמפרק ומרכיב ממשלות

מקורבי נתניהו ופוליטיקאים ואנשי תקשורת שעבדו עמו בעבר, יודעים לספר כי תפיסתו לגבי כוחה של התקשורת גובלת באובססיה, מאז תבוסתו המשפילה בבחירות 1999, שלדעתו נבעה מהקמפיין האגרסיבי שהובילה נגדו התקשורת.

הלקח נלמד היטב, וכצעד ראשון לפני חזרתו לשלטון ב-2009 החל פטרונו אדלסון להוציא לאור את 'ישראל היום', המהלל ומשבח את תוקף גדולתו של ראש הממשלה על בסיס יומי, תוקף בחריפות את מתנגדיו ונמנע כמעט לחלוטין מכל דבר ביקורת עליו, על ממשלתו ועל משפחתו.

לחינמון – שהפך בינתיים לעיתון הנקרא ביותר בישראל – היה חלק חשוב בפירוק הממשלה הקודמת ואפילו בהצלחתו המדהימה של נתניהו בבחירות האחרונות. נתניהו החליט לפרק את הממשלה הרעועה, בה יחסי האמון בין השותפים היו קלושים עד בלתי קיימים, משום שרוב סיעות הקואליציה שלו תמכו בחוק שיזם ח"כ איתן כבל ממפלגת העבודה, ואשר היה צפוי להגביל את תפוצתו של העיתון. מבחינתו של נתניהו, החוק נועד כדי לפגוע בו באופן אישי.

ציניקנים טענו לאחר פירוק הממשלה כי ההחלטה כלל לא היתה אמוציונלית, אלא מדובר בהוראה ישירה של 'הבוס' – שלדון אדלסון, אשר חשש לפגיעה באינטרסים הכלכליים ובכוח ההשפעה שלו על הציבוריות הישראלית.

תרומתו של 'ישראל היום' לניצחון הליכוד בבחירות, נבעה מכך שבקרבות הבוץ הנמוכים שניהל העיתון מול 'ידיעות אחרונות' של נוני מוזס, העוין את ראש הממשלה, מוסס את אמינותו העיתונאית של זה האחרון והוריד לשפל חסר תקדים את האמון הציבורי במילה הכתובה. ל'ישראל היום' לא היה מה להפסיד, מכיוון שמלכתחילה אמינותו היתה נמוכה, אולם 'ידיעות אחרונות' ספג מכה קשה מאוד, ממנה לא התאושש.

.אויב בנפש. מו"ל ידיעות אחרונות, נוני מוזס (צילום: רוני שיצר - פלאש 90)

הביזיון: שר התקשורת, שר במשרד התקשורת ושר בלי תיק בתחום התקשורת

בתחילת המשא והמתן הקואליציוני הודיעו נציגי הליכוד לשותפות העתידיות כי תיק התקשורת אינו פתוח למו"מ והוא יישאר בידי הליכוד. בכל ארבעת ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו מופיע סעיף מיוחד המחייב את המפלגות לתמוך ללא סייג בכל רפורמה שירצה לקדם שר התקשורת. בסופו של דבר התברר כי 'שר התקשורת' המיועד הוא נתניהו בעצמו, ומקורבו ונאמנו ח"כ אופיר אקוניס מונה ל'שר במשרד התקשורת', הכפוף ישירות לשר התקשורת נתניהו.

מינויו התמוה של אקוניס ל'שר במשרד התקשורת' (מינוי שהשתנה לאחר מכן פורמלית ל'שר בלי תיק', עקב אילוצים משפטיים), גרם לתדהמה של ממש במערכת הפוליטית והתקשורתית. אם על נאמנו האולטימטיבי לא סומך נתניהו להפקיד בידיו את המשרד, הוא בוודאי מתכנן מהלכים דרמטיים שיזעזעו את שוק התקשורת ויעניקו בידיו שליטה משמעותית יותר על דעת הקהל הישראלית.

סאגת אבי ברגר-בזק-שאול אלוביץ-גלעד ארדן, רק ממחישה את הדריכות של נתניהו כלפי כל שינוי בשוק התקשורת ללא אישורו ופיקוחו הצמוד. גם אם אין מדובר כאן בפלילים ובניגוד עניינים כפי שטוענים באופוזיציה, עצם העובדה שזהו הדבר הדחוף הראשון שנתניהו מצא לנכון לטפל בו בכהונתו הרביעית, אומרת דרשני ומעלה תהיות קשות לגבי עתידה של העיתונות החופשית בישראל.

(צילום התמונה הראשית: מרים אלסטר – פלאש 90)

Share on email
שתפו במייל

כתבות קשורות

באמצע בניית הסוכה: חרדי נפל מסולם; מצבו מוגדר קשה
סלמון בטעם מעושן / ניסי גולדרייך
מרגש: ילדי הקירוב התאמנו לסובב ג' פעמים על הראש
משלוח של דלק הגיע ללבנון; צעיר ביצע ירי של טיל RPG לשמחה • צפו
ביום כיפור: לוחמי מג"ב עצרו ערבים שיידו אבנים סמוך לביתוניא
עם תרגול ירי: סיום קורס במנגנוני הביטחון של חמאס בעזה • תיעוד
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
ישראלי'ק בש עם מחרוזת ניגונים סוערים: "ליובאוויטש טאנץ"
אברהם פריד עם מחרוזת ממיטב שירי ר' יום טוב הערליך • צפו
לשמר את יום כיפור בהבטה על חסדי השי"ת • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו
אוֹצְרוֹת הַחֵן • פרשת האזינו • מתורת רנ"ג ויינטראוב זצ"ל
היסטוריה בחלל: הטיסה הראשונה המאויישת באזרחים המריאה • צפו
בכירים נגד פרויקטור הקורונה: "העבודה במחיצתו לא נעימה"
דרמה בבני ברק: 2 בנייני מגורים פונו מיושביהם מחשש לקריסה • צפו
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שִּׁשִּׁי • כותרות העיתונים – י"א בתשרי ה'תשפ"ב
חידושים נפלאים לפרשת האזינו • הרב דוד חבושה • צפו
ראש ישיבת נחלת יצחק עלה למעונו של הראשון לציון להתברך בברכת השנים
האדמו"ר מבוטושאן במנהג הכפרות • גלריה

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו