נסיעה בטוחה: החל מהיום – הפרדה בין הישראלים לפלסטינים בקווי יו"ש

העילה הרשמית: צורך בבידוק ביטחוני של הפועלים הפלסטינים בשובם לבתיהם בשטחי הרש"פ • הסיבה האמיתית: הצקות, התגרויות והטרדות מצד הפלסטינים כלפי יהודים באוטובוסים • המתנחלים נושמים לרווחה, בשמאל מאשימים את שר הביטחון באפרטהייד

לאחר לחץ מסיבי של מתיישבי יהודה ושומרון, החלה היום באופן ניסיוני ההפרדה בין הישראלים לפלסטינים באוטובוסים מיו"ש לשטחי הקו הירוק ובחזרה. מדובר בפלסטינים בעלי היתרי שהייה, הנוסעים מדי יום מבתיהם בשטחי הרשות הפלסטינית לעבודה בישראל.

תכנית ההפרדה יוצאת לדרך בהוראת שר הביטחון, משה יעלון. בשלב זה ההפרדה היא בגדר פיילוט לתקופה של שלושה חודשים, ובסופם יבחנו גורמי הביטחון את המשך ההסדר ויקבעו אם הוא יימשך באורח קבע.

קרא עוד:
[postim]

על פי התכנית, פלסטינים הנכנסים לעבוד בתוך שטחי הקו הירוק יוכלו לשוב לבתיהם רק דרך אותו מעבר שממנו נכנסו, מבין ארבעה מעברים קיימים – ריחן, הל"ה, אליהו ואייל. לפיכך הם ייאלצו להגיע עד המחסום באוטובוס מיוחד ומשם להמשיך לבתיהם, ולא יוכלו לנסוע בקווי התחבורה הציבורית של חברת 'אפיקים', שאינם עוברים במחסומים אלו.

"אין לנו אפשרות לחזור הביתה"

העילה הרשמית להפרדה היא הצורך בבידוק של הפלסטינים גם בחזרתם לבתיהם – כפי שהיה במשך שנים רבות. אולם הסיבה האמיתית היא תלונותיהם של היהודים תושבי יו"ש על עומס רב מדי של פועלים פלסטינים ועל גל הצקות והטרדות מצדם באוטובוסים המעורבים. תושבים רבים העידו כי לעתים קורה שיהודי אחד או כמה בודדים יושבים באוטובוס מלא בפלסטינים ואלה מתחילים להתקוטט ולהתגרות בצורה חמורה, עד כדי סכנה ממשית.

אל שר הביטחון ואל חברי ועדת חו"ב הגיעו עדויות על מעשי אלימות חמורים של הפלסטינים בקווי האוטובוס הסדירים ליש"ע. תושבים רבים הבהירו כי 'הגיעו מים עד נפש' והמצב הקיים אינו יכול להימשך עוד.

אלעד, תושב אריאל בן 26, סיפר לפני מספר חודשים במהלך ישיבה של ועדת משנה לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, כי חוסר היכולת להשתמש באוטובוסים הובילו אותו לעזוב את העיר. "אין לי אפשרות לחזור הביתה. זה לא הגיוני שחיילים שרוצים לחזור הביתה אחרי שבועיים, צריכים לחכות ולעמוד באוטובוס במקרה הטוב, ובמקרה הרע לחכות עשרות אוטובוסים", אמר.

ראש מועצת יש"ע: למרות הנראות הבעייתית, תחושת הביטחון חשובה יותר

בשמאל מיהרו כמובן לגנות בחריפות את החלטת שר הביטחון, והשוו את המדיניות החדשה למשטר האפרטהייד ששרר באפריקה הדרומית לפני כשלושה עשורים. מזכ"ל 'שלום עכשיו', יריב אופנהיימר, אמר כי מדובר ב"מדיניות מכוערת וגזענית שמקומה לא במדינה דמוקרטית. שיקולי הביטחון הם כיסוי לרצון המתנחלים להתעמר בפלסטינים ולא לראותם חלילה בדרכם הביתה להתנחלות". ארגוני שמאל וזכויות אדם צפויים לעתור לבג"ץ נגד המדיניות החדשה.

ראש מועצת יש"ע, אבי רואה, הגיב לטענות והודה כי אכן "אני יכול לראות איך המצב הזה ישמש ככלי נשק לטענות של אפרטהייד, אבל לנו יותר חשובה תחושת הביטחון של הילדים שלנו". הוא הוסיף כי "זה לא היה פתרון מידי, בחנו גם דברים אחרים, אבל עם כל הכבוד אנו רוצים להרגיש בטוחים".

(צילום: גילי יערי – פלאש 90)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *