יעלון דוחה את הביקורת: "אין שום הפרדה בנסיעה בין ערבים ליהודים"

"לא היה שום דיון על זה, לא התקבלה שום החלטה על זה ולא תתקבל שום החלטה על זה", מבהיר שר הביטחון • יעלון מסביר כי ההחלטה ניתנה על רקע ביטחוני בלבד ולא נועדה להפלות את הערבים על רקע גזעי • בכוונתו לחדש את התכנית לאחר ביצוע התיקונים הנדרשים

שר הביטחון משה יעלון לא צפה את הסערה שתחולל הנחייתו שלא לאפשר לפועלים הפלסטינים הבאים לעבודה בתוך הקו הירוק לחזור לבתיהם בקווי האוטובוס הסדירים של התחבורה הציבורית הישראלית, אך גם לאחר ביטול הפיילוט, הוא אינו חוזר בו ומתכוון להשיב את התכנית לביצוע לאחר החלת התיקונים הנדרשים.

"אין שום הפרדה בנסיעה בין ערבים ליהודים באוטובוסים בתחבורה הציבורית ביהודה ושומרון", אמר היום יעלון, והבהיר כי "לא היה שום דיון על זה, לא התקבלה שום החלטה על זה ולא תתקבל שום החלטה על זה".

קרא עוד:
[postim]

לדבריו, "קיימת פרצה ביטחונית, שזיהה אותה גם מבקר המדינה בדו"ח שהוציא כבר ב-2011, שאין שום בקרה על אלה שיוצאים לעבוד בישראל בחזרתם". יעלון מסביר כי "התחלנו השבוע פיילוט, ניסוי, בארבעה מעברים ביהודה ושומרון, של בדיקת הפועלים היוצאים לעבוד בישראל ובדיקתם כאשר הם חוזרים. סגירת מעגל. כל מדינה מתוקנת רשאית ובמיוחד במצב הביטחוני הרגיש שלנו, לבדוק את הנכנסים והיוצאים. בזה מדובר ולא בשום דבר אחר".

ריבלין: "ההפרדה מנוגדת לעקרונות היסוד של מדינת ישראל"

לאחר שהואשם על ידי השמאל במדיניות אפרטהייד המפלה בין יהודים לערבים על רקע אתני, נסוג בו היום יעלון ממימוש התכנית המקורית, בהתייעצות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בלשכת ראש הממשלה הבינו שההפרדה עלולה לגרום לישראל נזק תדמיתי עצום, ובעולם לא יקבלו את ההסבר לפיו אין כאן הפרדה גזעית אלא לאומית.

גם מימין תקפו היום את המדיניות החדשה, ואישים בולטים במחנה 'ארץ ישראל השלמה' טענו שהרעיון שגוי ואומלל. לאחר ההודעה על הביטול, הצטרף נשיא המדינה ראובן ריבלין לביקורת על התכנית, ואמר כי "אני מברך על הקפאת המהלך שיכול היה להוביל להפרדה שלא תעלה על הדעת בקווי אוטובוס בין יהודים לערבים”.

ריבלין הוסיף כי “כאוהבה של ארץ ישראל אין לי אלא להצר על הקולות הצורמים שנשמעו הבוקר ושתמכו בהפרדה בין יהודים לערבים על בסיס שיקולים שלא ראוי שיישמעו וייאמרו. אמירות כאלה מנוגדות לעקרונות היסוד של מדינת ישראל וכמותן כאמירה שאיננו יכולים לקיים כאן מדינה יהודית ודמוקרטית. אמירות אלו פוגעות במדינת ישראל וגורמות נזק אדיר למפעל ההתיישבות. חשוב שנזכור כי ריבונותנו היא זו שמחילה עלינו את חובת ההוכחה כי ביכולתנו לחיות אלה לצד אלה”.

(צילום: אמיל סלמן)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *