על אולמרט נגזרו בנוסף גם 8 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 100,000 שקלים • לפני מספר חודשים נדון ראש הממשלה לשעבר ל-6 שנות מאסר על חלקו ב'פרשת הולילנד' • את שני עונשי המאסר ירצה אולמרט בנפרד, ללא חפיפה

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט נדון הבוקר ל-8 חודשים נוספים של מאסר בפועל, כעונש על מעשי השחיתות שלו ב'פרשת מעטפות הכסף', הידועה יותר בשמה השני: 'פרשת טלנסקי'.

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר על ראש הממשלה לשעבר גם עונש של 8 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים וקנס של 100,000 שקלים. את עונש המאסר בפועל ירצה אולמרט בנוסף לשש שנות המאסר שנגזרו עליו לפני מספר חודשים ב'פרשת הולילנד', והוא לא יהיה חופף.

כזכור, בשנת 2008, בעת כהונתו של אולמרט כראש הממשלה, המליצה המשטרה להעמידו לדין באשמת קבלת כספים שלא כדין במסגרת תפקידו כשר התמ"ת בממשלת שרון, מאיש העסקים היהודי-אמריקני מוריס טלנסקי. אולמרט טען כי הכספים שימשו לצרכי הקמפיין הפוליטי שלו וכי מדובר בתרומה חוקית. לאחר משפט ממושך, זוכה אולמרט ב-2012 על-ידי בית המשפט המחוזי מהאישום של הפרת אמונים, בשל חוסר ראיות לאשמתו.

קרא עוד:
[postim]

במהלך 2014, בעקבות הסדר טיעון שחתמה המדינה בתיק הולילנד עם ראש לשכתו לשעבר של אולמרט, שולה זקן, סיפקה זקן ראיות חדשות – הקלטות ורישומי יומנים, שהיה בהם כדי להפליל את אולמרט בלקיחת שוחד לכיסו הפרטי. לבקשת הפרקליטות, הורה בית המשפט העליון על פתיחת התיק לדיון מחדש, ולפני כחודשיים הפך בית המשפט את החלטת הזיכוי והרשיע את אולמרט בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובהפרת אמונים.

השופטים: "אולמרט הוא חוטא בעצמו והחטיא את השירות הציבורי"

"לא ניתן להפריד בין עצם יצירת הקופה, כניסת הכספים בקופה והשימוש שנעשה בהם בהסתמך על הערכים המוגנים שהופרו על ידי הנאשם פעם ועוד פעם", כתב היום השופט יעקב צבן בגזר הדין. "איש ציבור, שר בממשלה, מקבל כספים במזומן, בדולרים, חלקם בקופה סודית, עושה בהם שימושים פרטיים, אינו מדווח לאיש, חוטא בעצמו, מחטיא את השירות הציבורי וללא דיווח. דגל שחור מתנוסס על התנהלות כזו".

מצוות ההגנה של אולמרט נמסר כי "העונש שהוטל על מר אולמרט רק מוסיף לסבל הרב שכבר עבר. מדובר בגזר דין קשה, שיש בכוונתנו לערער עליו. העונש הוא כבד מאוד, במיוחד בנסיבות של מר אולמרט שהתפטר מתפקידו כראש הממשלה בשל החקירות, הוציא עצמו מן החיים הציבוריים לאורך שנים ארוכות, ויתר על רום מעמדו, וכן ויתר על התנאים שהיו מגיעים לו כראש ממשלה לשעבר".

לדברי הסנגורים, "הליך החקירה והמשפט הצילו צל כבד על חייו של מר אולמרט משך למעלה משבע שנים, ליוו אותו יום יום ושעה שעה וגרמו לסבל רב לו ולבני משפחתו. לטעמנו, די היה בכל אלו כדי להביא להקלה בעונשו של אדם שהורשע בעבירות של הפרת אמונים, שנעשו לכאורה לפני כ-13 שנים. כפי שהוכח בפני בית המשפט, מר אולמרט תרם רבות לביטחונה של מדינת ישראל, ביצור מעמדה הבינלאומי ורווחת אזרחיה, והיה ראוי להתחשב בכך".

(צילום: גילי יוחנן)