הארכת הזמן מעניקה לממשלה השברירית מרווח נשימה גדול יותר מצד אחד, אולם מגבירה את הסיכון לאי העברת התקציב במועדו ולנפילת הממשלה, משום שככל שחולף הזמן עלולות לצוץ מחלוקות חדשות בין הסיעות המרכיבות את הקואליציה הצרה

לאחר דיון שנמשך שעות ארוכות לתוך הלילה, מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הוראת השעה בחוק יסוד תקציב המדינה, לפיה משך הזמן מכינון הממשלה עד להעברת התקציב יעמוד על כמעט חצי שנה.

57 ח"כים תמכו בהצעה ו-55 התנגדו לה בהצבעה שמית, שנעשתה לבקשת הקואליציה והאופוזיציה כאחת. ההצעה תועבר לוועדת הכספים להכנתה לקריאה שנייה ושלישית.

ההצעה קובעת כהוראת שעה כי תקציב 2015 ו-2016, יהיה תקציב דו שנתי, ומרחיקה את המועד הסופי לאישור התקציב עד 175 ימים אחרי כינון הממשלה, במקום 100 כפי שנקבע בחוק. על פי לוח הזמנים החדש, הממשלה תניח את הצעת התקציב הדו שנתי על שולחן הכנסת עד ח' באלול תשע"ה (23.08.15), ועל התקציב להיות מאושר בקריאה שלישית עד ליום כ"ג בחשון תשע"ו (05.11.15). אי אישור התקציב עד המועד הנקוב, יפיל את הממשלה באופן אוטומטי.

קרא עוד:
[postim]

סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס, הציג את ההצעה ואמר: "מטרת הדחייה היא לאפשר דיון רציני ומעמיק בכנסת וכן במטרה לאפשר למשרד האוצר להכין בשיתוף פעולה עם משרדי הממשלה תקציב בצורה מקצועית". בכוונת שר האוצר החדש משה כחלון וצוותו לזרוק לפח את התקציב שהוכן לשנת 2015 על ידי שר האוצר הקודם יאיר לפיד, ולבנות תקציב חדש מן היסוד, עם רפורמות מבניות ושינוי סדרי העדיפויות.

ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת תקף את ההצעה, והסביר כי מטרת התקציב הדו שנתי היא צמצום אפשרויותיה של האופוזיציה להיאבק במדיניות הממשלה. "החשיבות הגדולה ביותר של אופוזיציה היא דווקא בערב הצגת התקציב", אמר טיבי.

ח"כ סתיו שפיר מהעבודה אמרה בדיון כי בשנה שעברה העבירה הממשלה מחוץ לתקציב באמצעות העברות תקציביות בוועדת הכספים יותר מ-64 מיליארד שקלים, כך שלומר שהתקציב הזה הוא באמת תקציב זה לא ממש נכון. "אנחנו יודעים שיש במדינת ישראל תקציב סודי שעובר בוועדת הכספים ללא כל פיקוח", אמרה שפיר, אשר קנתה את עולמה הפוליטי במאבקה המתוקשר בהעברות הכספים להתנחלויות שבוצעו על ידי היו"ר הקודם של ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי מהבית היהודי.

(צילום: מרים אלסטר – פלאש 90)