ח"כי יש עתיד וישראל ביתנו טענו כי ביטול הקריטריון "ינציח את העוני בחברה החרדית" • שר הכלכלה דרעי: "אל תיקחו את נושא מעונות היום שנועדו לעזור לחלשים ותהפכו אותו לוויכוח; אני לא מפלה מגזרים אחרים, אלא רק מסיר את האפליה מהנשים החרדיות"

מליאת הכנסת קיימה הבוקר דיון בהצעה לסדר בנושא ביטול קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות כתנאי לסבסוד מעונות יום. הדיון גרר עימות קולני בית חברי הכנסת מהמפלגות החרדיות, לבין חברי הכנסת של יש עתיד וישראל ביתנו.

ח"כ שרון גל מישראל ביתנו הגחיך את עצמו לדעת מעל במת הכנסת בציטוט שורת מובאות מהתנ"ך ומדברי חז"ל על מעלת היציאה לעבודה. גל טען כי ההחלטה לבטל את הקריטריון, היא "צחוק מהעבודה, גוזרת עוני מחדש על אלפי משפחות ומונעת יציאתן מעבדות לחרות. במעשיכם אתם מנציחים את העוני ביצירת מציאות שיוצרת אבטלה".

ח"כי יש עתיד, מיקי לוי ויעל גרמן, ניסו להסביר שוב ושוב בדיון, כי מפלגתם אינה שונאת את הציבור החרדי ומטרת ההחלטה הייתה בכלל להטיב עם המשפחות החרדיות ולסייע להן להתפרנס בכבוד.

"אין דבר כזה בעולם המערבי שלוקחים ציבור מוגדר ומכים אותו שוב ושוב"

"לא היה תחום מתחומי החיים של הציבור החרדי שלא ניסו להכות בנו", אמר בדיון ח"כ משה גפני מיהדות התורה. "ברוך השם הממשלה נפלה. יש החלטה לתת סבסוד לאימהות עובדות, באה הממשלה הקודמת והחליטה שאישה שעובדת משרה מלאה לא תקבל את הסבסוד בגלל שבעלה לומד בכולל. אין דבר כזה בעולם המערבי שלוקחים ציבור מוגדר ומכים אותו שוב ושוב. מוטב שתשימו מחסום לפיכם, רשעים שכמותכם, האכזריות שלכם ידועה".

קרא עוד:
[postim]

עמיתו לסיעה, ח"כ מנחם אליעזר מוזס אמר כי "מיצוי כושר ההשתכרות – צריך לקרוא לזה מיצוי כושר הרשעות. תחת הסיסמא הזו הדירו חרדים מזכויות לדיור ולדברים נוספים".

שר הכלכלה אריה דרעי פנה לחברי יש עתיד, "אי אפשר להשתחרר מכך שאנחנו במשך שנתיים ישבנו באופוזיציה וביקשנו שתדברו אתנו, שתבינו את הצרכים שלנו, אולם לצערי הרב עשרות גזרות אחת אחרי השנייה הגיעו ב'זבנג'.

"אני בעד שיח ובעד דיבור ומוכן לשבת", הבהיר השר דרעי, "אבל תבינו איך אנחנו הרגשנו עד היום. במשך שנתיים אף אחד לא היה מוכן להקשיב לנו. אל תיקחו את נושא מעונות היום שנועדו לעזור לחלשים ותהפכו אותו לוויכוח. אני לא מפלה מגזרים אחרים, אני רק מסיר את האפליה מהנשים החרדיות". הוא הסביר כי "סעיף הקנס נועד לפגוע במגזר החרדי, כי אין אדם חרדי אחד שיצא לעבוד רק בגלל הסנקציה בסך 150 ש"ח שהושת על רעייתו העובדת".

.הגחיך את עצמו לדעת. שרון גל (צילום: מרים אלסטר - פלאש 90)

מיצוי כושר ההשתכרות – המצאה נבזית לפגיעה בחרדים

כזכור, אחד ההחלטות המרושעות ביותר של ממשלת לפיד-בנט הזכורה שלא לטוב, הייתה התניית ההנחה במעונות היום בחובה למצות את כושר ההשתכרות – בשיעור של 125% משרה לשני ההורים יחד. החלטה זו יצרה מצב בו אימהות שיצאו לעבודה נאלצו לשלם מחיר גבוה עבור הזכות הבסיסית להפקיד את ילדיהן בידיים בטוחות בשעה שהן עוסקות בפרנסת הבית.

בשנת 2014 איבדו המשפחות שלא עמדו בקריטריון דרגת זכאות אחת בטבלת הזכאות של משרד הכלכלה, והנזק עמד על 150 שקלים עבור כל ילד. בתקציב 2015 שהכין שר האוצר לשעבר יאיר לפיד, הייתה אמורה ההנחה להתבטל לחלוטין, כך שהיציאה לעבודה תיהפך לבלתי כדאית, ומשפחות רבות היו עלולות להתדרדר למעגל העוני.

בהסכמים הקואליציוניים שנערכו בין הליכוד לש"ס וליהדות התורה, עמדו המפלגות החרדיות בתוקף על ביטול הקריטריון המפלה, ואחת הפעולות הראשונות של שר הכלכלה אריה דרעי בכניסתו לתפקידו, הייתה עריכת הצעה לביטול החוק. ההצעה אושרה בישיבת הממשלה השבוע, ובקרוב תאושר אף בכנסת.