בראיון נדיר לתקשורת הישראלית אמר הנשיא האמריקני כי הוא מבין שפעולותיו של רה"מ נתניהו מונעות מדאגה לביטחונה של ישראל, אולם "אי אפשר להנהיג את המדינה רק על ידי זריעת פחד" • אובמה הוסיף כי "יש לנו שיחות טובות. הן קשות, אבל אני נהנה מהדו קרב מולו..."

"הקהילה הבין לאומית כבר לא מאמינה שישראל רצינית בכוונתה להשיג פתרון שתי מדינות. ההצהרה של ראש הממשלה הגבירה את הסברה שאין שם מחויבות של ממש", כך אומר נשיא ארצות הברית ברק אובמה בראיון לתכנית 'עובדה' בערוץ 2.

אובמה הסביר כי "לא מציאותי לחשוב שניתן יהיה לקיים את התנאים של ישראל מתישהו בעתיד הקרוב. לכן הסכנה כאן היא שישראל ככלל מאבדת אמינות. לדבריו, בירושלים "מדברים על שלום כמושג מופשט – תמיד זה 'מחר' או 'אחר כך'".

"אני חושב שנתניהו מטיל ספק ביכולת של הפלסטינים והישראלים לשתף פעולה בשם השלום. אני חושב שנתניהו הוא גם פוליטיקאי שדואג לשמר את הקואליציה שלו ולשמור על הכיסא שלו", הוסיף אובמה. הוא אמר כי הוא מבין שיש פחדים שמניעים את תגובת הממשלה, "אבל הטענה שלי כלפי נתניהו היא שמה שנדמה נבון וזהיר בטווח הקצר, עשוי להתגלות כלא נבון בטווח הארוך".

קרא עוד:
[postim]

אובמה חידד את אמירתו הקשה לאחר הבחירות בישראל, לפיה יש צורך ב"הערכה מחדש" של יחסה של וושינגטון לסכסוך הישראלי-פלסטיני, "התייחסתי למשהו מסוים מאוד – איך נתמודד עם הניסיון להגן על ישראל בזירה הבין-לאומית בכל הנוגע לסוגיה הפלסטינית?" הקשה. לדבריו, "אם בפועל אין כל סיכוי לתהליך שלום ממשי, אם איש לא מאמין בקיומו של תהליך שלום, אז קשה יותר להתווכח עם מי שמוטרד מהבנייה בהתנחלויות, עם מי שמוטרד מהמצב הנוכחי".

"האיראנים קיימו את כל תנאי העסקה"

בעניין איראן אמר נשיא ארצות הברית כי לפני שנבחרתי לנשיאות, אירן התקדמה מכמה מאות צנטריפוגות לאלפים. "ידוע לנו שזמן הפריצה לפצצה שאירן יכולה להגיע אליו, הוא עניין של כמה חודשים כיום במקום כמה שנים. הפעלנו סנקציות מהסוג היעיל ביותר על אירן שגרמו להם לאבד עשור של צמיחה כלכלית". לדעתו, האיראנים "קיימו את כל תנאי העסקה".

"אני חושב שאני יכול להוכיח, לא על בסיס תקווה בלבד אלא על בסיס עובדות וראיות, שהדרך הטובה ביותר למנוע מאירן נשק גרעיני היא הסכם נוקשה ובר אכיפה", אמר. "פתרון צבאי לא יסדיר זאת, אפילו אם ארצות הברית תשתתף. הוא רק יאט זמנית את תכנית הגרעין".

בראיון התייחס הנשיא האמריקני באופן נרחב גם למערכת היחסים המורכבת שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר כי השיחות ביניהם טובות אולם המחלוקות קשות מאוד. "כשאני נמצא עם נתניהו יש לנו שיחות טובות. הן קשות, אבל אני נהנה מהדו קרב מולו…", אמר אובמה.

(צילום: יונתן זינדל – פלאש 90)