בשבועות האחרונים נרשמה מגמת עלייה בניסיונות לפגוע בלוחמי גדוד המעברים עם מטעני חבלה ובקבוקי תבערה • הבוקר נתפסה במחסום שועפאט אישה שתכננה לבצע פיגוע בישראל

עלייה במספר הפרות הסדר במעברים שבמזרח ירושלים נרשמה בשבועות האחרונים על ידי גדוד 'ארז' החולש על הגזרה. רק אתמול בלילה נזרק מטען חבלה לעבר מעבר קלנדיה; המטען השישי בשבועיים האחרונים שנזרק במטרה לפגוע בלוחמי גדוד המעברים של המשטרה הצבאית.

"יש עלייה בכמות הפרות הסדר שבאה לידי ביטוי בזריקת בקבוקי תבערה ואבנים, וירי זיקוקים לעבר המחסומים", סיפר מפקד הגדוד, סא"ל גיל ממון. "לדוגמה, לפני ארבעה ימים תפס לוחם של הגדוד רכב ובו כוורות זיקוקים שנועדו לירי על המעברים".

קרא עוד:
[posrtim]

במקביל, ישנה מגמת עלייה ברמת התחכום שלוחמי גדוד המעברים נתקלים בו. במהלך השבועות האחרונים הלוחמים זיהו תעודות מזויפות מסוגים שונים, שהמשותף להן הוא איכות הזיוף הגבוהה. "בסוף השבוע תפסנו רישיון נהיגה מזויף ברמה גבוהה מאוד", מספר סא"ל ממון. "מאחורי זיוף איכותי יש כסף גדול. לכל לוחם יש מספר שניות בודדות לבחון תעודה ולזהות האם מדובר בזיוף, ובמקביל להבחין בסימנים מחשידים. אנחנו גאים שהלוחמים שלנו מצליחים לזהות את הזיופים ולאתרם על אף התחכום ומורכבות המשימה".

"הערבייה הייתה עם יד בכיס כל הזמן ונראתה לחוצה"

הבוקר, נתפסה אישה שתכננה לבצע פיגוע במחסום שועפאט, על ידי לוחמת בגדוד. "במשמרת הבוקר עצרתי טיולית שיצאה ממחנה הפליטים שועפאט. בדקתי תעודות לנוסעי הטיולית עד שהגעתי לאישה שנראתה חשודה", משחזרת הלוחמת, סמל שיר רובינסון. כאשר התברר כי החשודה אינה נושאת תעודה, התבקשה לרדת מהטיולית. "היא הייתה עם יד בכיס כל הזמן ונראתה לחוצה", סיפרה הלוחמת. בחקירתה הודתה האישה כי תכננה לבצע בישראל פיגוע על רקע לאומני.

בימים אלה נערך הגדוד לחודש הרמדאן שיחל בעוד כשבועיים. "אנחנו צופים הגעה של שני מיליון אנשים למעברי הגדוד במטרה לקיים פולחן דתי בהר הבית. אנחנו נידרש לאזן בין הרצון לאפשר פולחן דתי לבין הרצון שלנו לספק ביטחון לאזרחי מדינת ישראל", הדגיש סא"ל ממון.

גם הערב נמשכו הפרות הסדר בירושלים. יהודי הותקף בעיר העתיקה על ידי ערבי, ובחסדי שמים לא נפגע ולא נזקק לטיפול רפואי. לוחמי מג"ב שהגיעו למקום הותקפו באבנים, ושוטר נפצע באורח קל. אחד המתפרעים נעצר והועבר לחקירה.

(צילום: נתי שוחט – פלאש 90)