ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד ביטחון מסר היום בכנס הרצליה סקירה מקיפה על המצב הצבאי, המדיני והגיאו-פוליטי במזרח התיכון • לדבריו, דווקא בשל התהפוכות מסביב ולמרות התגברות האיום מצפון, מצבה הביטחוני של ישראל השתפר לאין ערוך בשנים האחרונות

"מצבנו הביטחוני כבר מזמן לא היה כל כך טוב, למרות שיש לנו הרבה אתגרים ביטחוניים. אנחנו נהנים ממצב של הרתעה בגבול הצפוני כאשר 100 אלף רקטות מופנות אלינו מלבנון", אמר היום ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, אלוף (במיל') עמוס גלעד ב'כנס הרצליה'.

גלעד, הנחשב כאחד המומחים הגדולים בישראל לענייני ביטחון לאומי, הסביר כי האיראנים השקיעו בחיזבאללה מיליארדי דולרים לחימוש מול ישראל, אולם דווקא בשל כך – "מרוב שהאיום על ישראל כל כך עוצמתי – נסראללה נרתע מלהפעיל אותו. מצד שני אנחנו לא מצליחים למנוע באמת את בניין הכוח. חיזבאללה יכול לבצע פעולות טרור בחו"ל נגד ישראל".

בעניין המצב בסוריה אמר אלוף (במיל') גלעד כי "אני רוצה להכריז בזה על מותה של סוריה. אסאד מושל רק על רבע מסוריה כאשר כוחו הולך ומתכווץ. דרום סוריה בשליטת אל-קאעידה וצפון המדינה נשלט בידי דאע"ש. מדובר במדינה מפורקת ללא עתיד. אסאד מרעיל את עמו בנשק כימי וארגוני המורדים לא טובים יותר".

קרא עוד:
[postim]

לדבריו, ישראל יצרה הרתעה מול סוריה, והסטטוס קוו הוא ש"אנחנו לא מתעניינים בענייניהם והם לא תוקפים אותנו". בנוסף, הנשק הכימי, שהיווה איום משמעותי על ישראל, פורק ברובו בשל האיום בפעולה צבאית אמריקנית. "ישראל גובלת מצפון רשמית במדינה חברה באו"ם (לבנון), אך מעשית נשלטת על ידי חיזבאללה, ובסוריה יש לנו את אסאד, דאע"ש ואל-קאעידה".

עמוס גלעד כנס הרצליה צילום ארז חרודי עושים צילום (2)(צילומים: ארז חרודי – 'עושים צילום')

המשטרים היציבים במצרים ובירדן – נכסים אסטרטגיים עבור ישראל

הסקירה המפורטת הקיפה גם את שאר מדינות המזרח התיכון: "עיראק מתפרקת. יש לנו את הכורדים בצפון שהם אי של יציבות, יש את השיעים שהם הרוב ואת הסונים הממורמרים וכך דאע"ש מתקבל כחלופה. במערב עיראק 80% מהמרחב נשלט על ידי דאע"ש באין מפריע וזה איום על ירדן. מדובר באיום בסופו של דבר על ישראל.

"המשטר הירדני יציב ומתמודד עם האיומים, וזאת למרות שמיליון וחצי סורים ברחו לירדן. הגבול עם ירדן שקט ויציב מאוד. במצרים קרה נס שעלה הנשיא א-סיסי והציל את מצרים מציפורני האחים המוסלמים. בסך הכול מצרים ששומרת על שלום עם ישראל היא נכס אסטרטגי לישראל. הם מונעים הברחות ונלחמים בחמאס בעזה וכן מטפלים בטרור של דאע"ש בסיני".

בסיום דבריו הסביר גלעד כי "בסך הכול, ישראל חיה בשקט בתוך אזור סוער ועתיר בעיות. הגליל שקט, ברמת הגולן שקט וכך בגבולות עם ירדן ומצרים. מגוון האיומים והאתגרים מולם מתמודדת המערכת הביטחונית מסביב בישראל היא חסרת תקדים, אתגרי הביטחון גדולים ומגוונים וצופנים הפתעות, ויחד עם זאת, השקט בישראל מדהים ביחס לאזור". הוא הסביר כי "כרגע המשקל של גורמי ההרתעה גובר על משקל הגורמים המאיימים".