נִצְּחוּ מְּצוּקִים • התוכנית להגנה על מצוקי החוף יוצאת לדרך

קבינט הדיור אישר אמש את תוכנית המתאר שיזם המשרד להגנת הסביבה, להגנת המצוקים בישראל מפני התמוטטות • בכל שנה מאבד המצוק החופי 40 עד 50 סנטימטרים, והתמוטטותו מסכנת חיי אדם וגורמת לנזקים של מיליארדי שקלים. התוכנית תאפשר הוצאת היתרי בנייה מהירים עבור קטעי החוף שנמצאים בסכנת התמוטטות מידית • השר להגנת הסביבה, אבי גבאי: "ההגנה על המצוק תמנע פגיעה בחיי אדם ותחזק את היישובים לאורך החוף. משאושרה התוכנית נקדם את שיקום המצוק יחד עם הרשויות המקומיות"

 • תלמד דף גמרא" תגובתה העוצמתית של אלמנת ישראל אנקווה ז"ל

  תוכן מקודם

 • "אל תגידו לי יותר כלום" בקשתה הכואבת של תהילה

  תוכן מקודם

 • 'דקות לפני השקיעה' כך נודע לליבי (25) שבעלה נהרג במירון

  תוכן מקודם

 • "ישראל זרק אותי למעלה ונפטר" העדות המזעזעת של בנימין

  תוכן מקודם

​תוכנית המתאר הארצית שיזם המשרד להגנת הסביבה להגנה על המצוקים בישראל מפני התמוטטות, בשיתוף משרד הפנים, אושרה אתמול 8/6/2015 בקבינט הדיור.

התוכנית הממומנת על ידי המשרד להגנת הסביבה תאפשר לרשויות המקומיות להוציא היתרי בנייה מהירים עבור קטעי החוף שנמצאים בסכנת התמוטטות מידית.
בכל שנה מאבד המצוק החופי 40 עד 50 סנטימטרים והתמוטטותו מסכנת חיי אדם ומביאה לנזקים של מיליארדי שקלים בשל פגיעה בנדל"ן, באתרי מורשת, ברכוש ובתשתיות.

קרא עוד:
[postim]

בדיקות המומחים העלו כי הגורם העיקרי להתמוטטות הוא גלים הפוגעים במצוק, בנוסף לתהליכים של הידרדרות והתמוטטות גג המצוק כתוצאה מזרימת מי גשמים החורצת סדקים בקרקע. בקטעי חוף רבים מדובר בסיכון ממשי למבנים, דרכים ציבוריות וחופי רחצה.

התמוטטות מצוק החוף מצפון למרינת אשקלון. צילום דר דב צביאליהתמוטטות מצוק החוף מצפון למרינת אשקלון. (צילום: ד"ר דב צביאלי)

​חוף הים התיכון, מחוף זיקים בדרום עד ראש הנקרה בצפון, משתרע על פני כ- 190 ק"מ. לאורך קטע חוף בן כ- 45 ק"מ, בין אשקלון לחדרה, מתנשא מצוק כורכר לגובה של 10 עד 50 מטר.

מצוק החוף, המהווה ערך טבע ייחודי שמאפשר מבט מרחבי אל הים, מתמוטט ונסוג מזרחה בתהליך מתמשך על פני שנים רבות.

ממשלת ישראל פועלת בשנים האחרונות לקידום ההגנה על המצוק החופי, וב- 2011 אישרה הממשלה את התכנית להגנת מצוק החוף בעלות של כחצי מיליארד ₪ .

בשנת 2013 הוקמה החברה הממשלתית להגנת מצוקי הים התיכון, שהיא זרוע הביצוע של המשרד להגנת הסביבה. חברה זו אחראית לתכנון ולביצוע הגנות ימיות לאזורי המצוק, לתחזוקתן, לניטורן ולניהולן לאורך זמן, וזאת בהשקעה של 500 מיליון ₪.

באפריל 2015 אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה את תוכנית המתאר, ולאחר אישור קבינט השרים יוכלו הרשויות המקומיות להוציא היתרי בניה מהירים להקמת מיגונים למצוק החופי.

מצוק געש. צילום אלון ברמצוק געש (צילום: אלון בר)

בתמונה הראשית: המצוק החופי בחוף אפולוניה בהרצליה . (צילום: גליה פסטרנק)

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן