בדיון בכנסת נחשף: הביטוח הלאומי מפסיק להתעלל בעיוורים

בוטלה חובת הבדיקה נוספת לעיוורים, לאחר שהם כבר אושרו ככאלו במשרד הרווחה • יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ אלהרר: תוקן עוול בן שנים, חובה לעדכן היקף דמי הליווי לעיוורים שלא עודכן כבר כ 30 שנה • לראשונה, דו"ח מבקר המדינה הקרוב שיעסוק בנושא – יונגש גם לעיוורים

הוועדה לביקורת המדינה בכנסת דנה היום (ג') במצב העיוורים בארץ. בדיון נחשף כי הביטוח הלאומי ביטל את הצורך בבדיקה נוספת לעיוורים, לאחר שהם כבר אושרו ככאלו במשרד הרווחה.

במצב ששרר עד היום, לאחר אישור משרד הרווחה, קיבלו העיוורים תעודה המעניקה להם 90% נכות, ועדיין נאלצו לעבור בדיקה נוספת במסגרת הביטוח הלאומי. יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) אמרה כי בכך תוקן עוול בן שנים, ועתה חובה לטפל בהרחבת היקף דמי הליווי לעיוורים שלא עודכנו כבר כ-30 שנה.

בישיבה הודיע בתגובה מנכ"ל משרד הרווחה, יוסי סילמן, כי הוא העלה את גמלת דמי הליווי לעיוורים שאינם עובדים מ-50% מהקצבה, ל-75% מהקצבה. כמו-כן הוא הבטיח כי יבחן מחדש, מבחינה מקצועית, את ההגדרה לדמי הליווי ואת ההיקף שלהם.

קרא עוד:
[postim]

מבקר המדינה, השופט (בדימוס) יוסף שפירא סיפר כי דו"ח חדש בנושא שיתפרסם בעוד זמן-מה ועוסק בטכנולוגיה לתלמידים עיוורים, עידוד תעסוקה ועוד יונגש לראשונה גם לעיוורים. הוא הדגיש, כי במשרד המבקר מועסקים מספר אקדמאים עיוורים.

סילמן הוסיף בדיון כי "השירות לעיוור איננו קבוע בחוק, ולכן הוא נגזרת של התקציב הכולל של המשרד. דמי הניידות לאנשים עם מוגבלות קשה, בא לפצות על נסיעה במוניות מיוחדות, שעלותה כ-1,200 ₪ לכל נסיעה. על פי בדיקתנו 950 ₪ לערך לדמי ליווי לעיוור היא עלות סבירה, אך אנו בהחלט נבדוק זאת מחדש מבחינה מקצועית. לעיתים ברשויות קטנות ואזורים כפריים, נרשם עיכוב בהכרת העיוור, ואנו מלווים כל מקרה ומקרה כזה. אנחנו כמובן מעדיפים שעיוורים ישתלבו במפעל רגיל, ואלו שלא יכולים לעבוד  – אנו מקדמים שיקום תעסוקתי וחברתי".

גיא שמחי, מנכ"ל המרכז לעיוור, הדגיש כי "בעיית הניידות שלנו מורכבת  ומהותית. לעיתים דווקא העיוורים שאינם עובדים זקוקים למלוא הגמלה, ולא רק ל-50% ממנה, כיוון שהם צריכים לחפש עבודה, להיפגש עם בני משפחה ועוד. ללא אדם-מלווה אין כל אפשרות אמתית להגיע ממקום למקום, ועלות שעת מלווה כ-50-30 ₪".

ד"ר שלמה אלישר, מנהל אגף השיקום במשרד הרווחה סיפר כי "גמלת הניידות הוגדרה לפי מידת העצמאות האישית, ונקבעה לפי 11.3% מקצבת הנכות. זאת, לפי הוראות משרד האוצר".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן