"זה הדבר הראשון שנבדוק בתקציב המדינה כשיוגש לוועדה" הבטיח גפני, שהזדעזע לגלות כי בכל שנה התקציב מנוצל במלואו ומוגשות בקשות לתוספות במהלך השנה • משרד הרווחה: 24 אלף עיוורים מסתפקים בתקציב של 120 מיליון ₪ בלבד

"ועדת הכספים שותפה למאמץ לשפר את השירות הניתן לאוכלוסיית העיוורים בישראל", כך הצהיר היום (ג') יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני בפתח ישיבה מיוחדת, שקיימה הוועדה במסגרת ציון 'יום העיוור' בכנסת. גפני דרש מאגף התקציבים באוצר להגדיל את התקציב לאדם העיוור מ- 120 מיליון ₪ ב- 2014 ל- 140 מיליון ₪ ב- 2015. זאת לאחר שנציגי המרכז לשירות לעיוור דרשו בסה"כ תוספת של 15 מיליון ₪ ולאחר שהתברר שבכל שנה התקציב מנוצל במלואו ומוגשות בקשות לתוספות במהלך השנה.

גפני הוסיף, כי "לא נעשה די למען העיוורים" ופנה לחשבת הכללית באוצר בדרישה שתסייע לארגוני העיוורים, נוכח המצב שבו אנו שרויים ללא תקציב מאושר ושכבר באמצע השנה אין עוד כסף לתמיכות לעמותות הסיוע. מדובר בסכומים קטנים מאוד. כל הדרישות של כלל הארגונים ביחד זה 15 מיליון ₪". עוד דרש גפני מנציגי אגף תקציבים "שבתקציב 2015 וכן ש- 2016 שהתקציב לעיוור יעמוד על 140 מיליון ₪ בשנה". "זה הדבר הראשון שנבדוק כשתקציב המדינה יוגש לוועדה" הודיע.

קרא עוד:
[postim]

מנכ"ל המרכז לעיוור, גיא שמחי, פירט את מצב העיוורים בישראל, שלדבריו הוא בכי רע. "הסיוע של המדינה לעיוור בממוצע עומד על 670 ₪ לאדם, שזה סכום נמוך מאוד, במיוחד למי שזקוקים לעזרים רבים או לליווי קבוע. הסכום אותו אנו מבקשים כעת עומד על 15 מיליון ₪ לכלל ארגוני הסיוע".

מנהלת השירות לעיוור במשרד הרווחה, ד"ר אילנה גלייטמן: "בישראל 24 אלף עיוורים ולקויי ראייה, המשרד נותן את ההכרה בעיוורון, תעודת עיוור. התקציב מטעם משרד הרווחה: 70 מיליון ₪ מוקדש לעזרים שונים ורק 40 מיליון ₪ לשיקום העיוור, שזה נמוך מאוד וכל שנה אנחנו מסיימים בחוסר. יש בעיה קשה השנה, שאין תקציב מאושר ולכן לא ניתן להעביר תמיכות לעמותות העוסקות בסיוע לעיוורים".

רפרנטית רווחה באגף תקציבים באוצר, יעל אגמון: "תקציב מרכז השירות לעיוור ב- 2013: 103 מיליון ₪, יחד עם תוספות התקציב במהלך השנה: 113 מיליון ₪. ב- 2014 התקציב המקורי עמד על 106 מיליון ₪ וסיימו עם 120 מיליון ₪".

בסיכום חזר יו"ר הוועדה גפני והודיע, כי "ועדת הכספים בראשותו תעקוב אחר יישום הדרישות שהציב בפני האוצר בעת הגשת תקציב המדינה לוועדה".

אילוסטרציה: חן לפידות-פלאש 90