שרי הבריאות והגנת הסביבה סיירו בחיפה: "נטפל ברצינות במכל האמוניה"

ליצמן: "האחריות לבריאות הציבור בראש סדר היום שלנו. נפעל יחד כל המשרדים הנוגעים בדבר למנוע זיהום סביבתי שעלול לסכן חלילה את התושבים. אני מרוצה מהנתונים שהוצגו כאן, ובכוונתי להמשיך לעקוב וגם נגיע שוב לסיורים באתרים נוספים באזור"

בסיור משותף שערכו בחיפה השר להגנת הסביבה אבי גבאי וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, ביקרו השניים ברשות נחל הקישון ובמסוף האמוניה הארצי.

אל השר וסגן השר התלוו מנכ"לי משרדי הגנת הסביבה והבריאות – דוד לפלר ופרופסור ארנון אפק, יחד עם הצוותים המקצועיים, בראשות פרופ' איתמר גרוטו – ראש אגף בריאות הציבור במשרד הבריאות.

בסיור במסוף האמוניה הארצי, בהשתתפות ח"כ רחל עזריה (כולנו), ראש העיר חיפה מר יונה יהב ומנכ"ל העירייה, הוצגו לשרים הנתונים בדבר המיגון הקיים במקום לצד התכנית ליישום החלטת הממשלה לבטיחות מתקן זה לצד מתקני האמוניה הנוספים.

קרא עוד:
[postim]

השר להגנת הסביבה אמר כי "באנו לראות את מכל האמוניה ולקבל סקירה לאפשרויות ההגנה והבטיחות בתקופה הקרובה. בימים הקרובים נפרסם מכרז להקמת מפעל אמוניה בדרום ובטווח של שלוש שנים מדינת ישראל תפסיק לייבא אמוניה והמכל בחיפה ייסגר".

גבאי הוסיף כי "אנחנו עובדים ביחד עם משרד הבריאות וסגן השר ליצמן, בשיתוף פעולה, לוקחים אחריות ביחד ופותרים ביחד את הבעיה. יש לנו גם גיבוי מלא וסיוע ממשרד האוצר ומהשר משה כחלון שעובד אתנו על חיזוק מטרופולין חיפה"

סגן השר ליצמן אמר כי "האחריות לבריאות הציבור בראש סדר היום שלנו. נפעל יחד כל המשרדים הנוגעים בדבר למנוע זיהום סביבתי שעלול לסכן חלילה את התושבים ואני מרוצה מהנתונים שהוצגו כאן, ובכוונתי להמשיך לעקוב וגם נגיע שוב לסיורים באתרים נוספים באזור".

בג"ץ למדינה: הציגו את לוחות הזמנים לפינוי מכל האמוניה

בתוך כך, בג"ץ הורה למדינה להודיע בתוך 45 יום על לוחות הזמנים לביצוע החלטת הממשלה בדבר סגירת מכל האמוניה במפרץ חיפה והעתקת פעילותו למישור רותם שבנגב.

כמן כן נדרשה המדינה על ידי בג"ץ למסור את עמדתה ביחס לניהול מכל האמוניה בתקופת הביניים עד סגירתו, באופן שימזער את הסיכונים הנובעים מקיומו.

ראש עיריית חיפה יונה יהב בירך על ההחלטה ואמר בתגובה כי "הכתובת חקוקה כבר שנים על הקיר, באותיות ענק, והיא אומרת: 'סכנה! עד כאן!'. נגמרו התירוצים, על ממשלת ישראל לקבל החלטה אמיצה ולהקצות באופן מידי את התקציבים הנדרשים להפסקת פעילות המכל והעתקתו מלב המטרופולין עוד לפני התאריך שנקבע לכך על ידי הממשלה".

(צילום: אילן מלסטר – המשרד להגנת הסביבה)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן