הוועדה לשמירת הסביבה החופית החליטה היום לאשר את התכנית של רשות הטבע והגנים ולהכיר בכל אזור חוף פלמחים כגן לאומי ללא כפר נופש • מדובר בניצחון אחרי יותר מארבע שנים של מאבק •

אחרי ארבע שנות מאבק הוועדה לשמירת הסביבה החופית קיבלה את עמדת המשרד להגנת הסביבה, והחליטה לאשר את התכנית להכיר בכל אזור חוף פלמחים כגן לאומי ולבטל את כפר הנופש שתוכנן במקום.

התכנית הוכנה על ידי רשות הטבע והגנים בעקבות החלטת ממשלה 1954 משנת -2010, שקבעה כי יש לדון מחדש בתכנית להקים כפר נופש בחוף פלמחים, זאת לאחר מאבק שהוביל המשרד להגנת הסביבה.

ביולי 2010 החליטה הממשלה להחזיר את התכנית להקמת כפר הנופש בפלמחים לוועדות התכנון ולבנייה, מתוך החלטת הממשלה: "הממשלה מבקשת כי: מוסדות התכנון, ובראשם הוועדה המחוזית והוועדה לשמירת הסביבה החופית, יבחנו מחדש תכנית בר/236 וישקלו אם יש מקום לשנות ההחלטות שהתקבלו בנושא. זאת, בין היתר, נוכח הזמן הרב שעבר מאז אושרה התכנית, והשינוי שחל מאותה העת בחוק, ומאחר שהתכנית היא מסוג המקרים כבדי המשקל בהם האינטרס הציבורי מחייב עיון נוסף בהחלטות שקיבלו מוסדות התכנון". כשברקע הדו"ח החריף של מבקר המדינה בעניין פלמחים והחוק לשמירת הסביבה החופית, וכמובן – הלחץ הציבורי החזק שהופעל בנושא. לפני כחצי שנה אושרה התוכנית בוועדה המחוזית מרכז ותועבר כעת להפקדה להערות הציבור.

קרא עוד:
[postim]

במשרד להגנת הסביבה אומרים כי מדובר במאבק חשוב על עתיד אחד החופים היפים ביותר בישראל. חוף פלמחים הוא החוף הפראי והטבעי היחיד בין אשדוד לבית ינאי, וביטול כפר הנופש יביא לשימורו ככזה עם הקמת גן לאומי לרווחת הציבור בשטח המריבה. ארגונים להגנת הסביבה מגיבים בסיפוק על ההחלטה ההיסטורית, המהווה תקדים לפיו טובת הכלל חשובה יותר מאינטרס צר כזה או אחר, והחוף חוזר מהיזמים לציבור. חוף הים שייך לכלל הציבור לכן כל הציבור זכאי ליהנות ממנו.

ברשות הטבע והגנים מצטרפים למברכים על החלטת הועדה ומקווים שיושלמו המהלכים התכנוניים בקרוב ובכך ניתן יהיה לפתוח בהקדם לציבור עוד רצועת חוף טבעית בחוף בים.

גן לאומי פלמחים מכיל ערכים ארכיאולוגים וטבעיים ביניהם חוות הטלות צבי ים לצד אפשרות לציבור ליהנות מאחת מרצועות החוף היפות בארץ. כאמור, מדובר באחד המרחבים הפתוחים הייחודים שנותרו באזור המרכז, המשלב ערכי טבע, נוף ומורשת בסמוך לחוף הים.

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "מדובר בהחלטה חשובה מאוד שמוכיחה את מחויבותה של מדינת ישראל לשמירת הטבע והשטחים הפתוחים למען כלל הציבור".

צילום: דב צביאלי