מקדימים רפואה למכה: לקראת פרסום דו"ח שייבאס, בצה"ל הכינו דו"ח חלופי

בפרקליטות הצבאית אומרים כי הם עדיין ממשיכים לקבל תלונות הנוגעות להתרחשות לכאורה של אירועים חריגים במבצע צוק איתן • מתוך מאות מקרים שנבדקו, במקרים בודדים נמצאה עילה לפתיחה בחקירה פלילית, ועד כה, כתב אישום הוגש רק נגד 3 חיילים אשר היו מעורבים באירוע זניח של גניבת סכום כסף לא גדול מבית בשג'אעייה

לקראת פרסומו של דו"ח צוות הבדיקה של האו"ם בנושא עימות ישראל-עזה 2014 – כפי שמכונה רשמית, או בשמו המוכר יותר 'ועדת שייבאס', הבוחנת את הטענות לפשעי מלחמה במבצע 'צוק איתן', מפרסם היום הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני, את ממצאי הבדיקה הפנימית שערך אודות מספר מקרים אשר לגביהן הועלו טענות וחשדות להתנהלות בלתי תקינה מצד החיילים.

בפרקליטות הצבאית אומרים כי הם ממשיכים לקבל תלונות הנוגעות להתרחשות לכאורה של אירועים חריגים במבצע. רבות מן התלונות הללו מוגשות בשם פלסטינים תושבי רצועת עזה, או על-ידי ארגונים לא-ממשלתיים – ישראלים, פלסטינים, או בין-לאומיים.

עד כה, העביר הפצ"ר לבירור על ידי מנגנון הבירור המטכ"לי טענות ביחס לכ-190 אירועים. מתוכם, 105 אירועים כבר נבחנו והופנו בחזרה לפצ"ר לשם קבלת החלטה. מתוך אירועים אלו, ביחס לשבעה אירועים החליט הפצ"ר על פתיחה בחקירה פלילית. חלק מן החקירות הללו עודן מתנהלות, חלקן הושלמו וממצאיהן מצויים בבחינה של הפצ"ר, וביחס לחלקן כבר התקבלה החלטת הפצ"ר. בנוגע ל-15 אירועים נוספים הורה הפצ"ר על חקירה פלילית בלי צורך בבירור מטכ"לי.

קרא עוד:
[postim]

מספר אירועים פרטניים אשר נחקרו הותרו לפרסום. בהם הרג של 14 אזרחים בעת חיסולו של מג"ד בג'יהאד האסלאמי בתוך מבנה, שקרס כתוצאה מהתקיפה, ומותם של 8 אזרחים ששהו במבנה בו מוקם חמ"ל של חמאס, אשר הופצץ והושמד. בשני המקרים הורה הפצ"ר על סיום הטיפול באירוע ללא פתיחה בחקירה פלילית וללא נקיטה בצעדים כלפי מי מהמעורבים.

.הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני (צילומים: פלאש 90)

בשלושה מקרים נוספים הורה הפצ"ר על פתיחה בחקירת מצ"ח: מותם של 9 אנשים מפגיעה בבית קפה על חוף ימה של ח'אן יונס; טענה של עצור פלסטיני על כך שהיכו אותו ללא סיבה; וירי נקמה של צוות טנק על מרפאה, ממנה נורתה אש שהרגה את חברם יום קודם לכן.

הפצ"ר החליט גם על הגשת כתבי אישום נגד שלושה חיילים שגנבו כמה אלפי שקלים מבית בשכונת שג'אעייה. במקרה שהתפרסם בתקשורת העולמית, בו נהרגו 4 ילדים מפגיעת פגז בחוף הים של עזה, נפתחה חקירה פלילית אולם נסגרה לאחר שהממצאים הסירו חשד מביצוע עבירה.

ועדת שייבאס הוקמה על ידי מועצת האו"ם לזכויות האדם, ובהתאם לאופיו של גוף האנטישמי שמינה אותה צפויה להפיק דו"ח קשה ביותר נגד ישראל. יו"ר הוועדה המשפטן הקנדי וויליאם שייבאס התפטר מתפקידו לפני מספר חודשים, לאחר שהואשם על ידי ישראל ומדינות המערב באנטישמיות מוצהרת, וכיום עומדת בראש הוועדה השופטת האמריקנית בדימוס מרי מק'גוואן דייוויס.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו