הדו"ח האלטרנטיבי של ישראל למבצע 'צוק איתן' הוגש לממשלה

רה"מ נתניהו: "הדו"ח מוכיח באופן חד משמעי שהפעולות שביצע צה"ל וביצעו כוחות הביטחון במבצע צוק איתן נעשו בהתאם לדין הבינלאומי. הן נעשו מתוך הצורך להגן על אזרחי המדינה מול ארגון טרור רצחני שמבצע פשע מלחמה כפול - הוא יורה במכוון על אזרחים תוך שהוא מסתתר במכוון מאחורי אזרחים"

 • יש לך פרנסה ברווח? זה לא בשבילך!

  תוכן מקודם

 • השנה לא מפספסים: "שטר הפרנסה" של גדולי הדור

  תוכן מקודם

 • שלא תדעו, אבל אם חלילה כן, אז כדאי שתדעו!

  תוכן מקודם

 • עיסקה עם גדולי הדור! הזדמנות של פעם בשנה

  תוכן מקודם

מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט הגיש בפתח ישיבת הממשלה לראש הממשלה בנימין נתניהו את הדו"ח שהוכן בחודשים האחרונים ומציג את עמדת מדינת ישראל באשר למבצע צוק איתן.

בפתח הישיבה אמר מנדלבליט כי הדו"ח הוכן לאורך חודשים ארוכים מאז הסתיים המבצע ובשיתוף פעולה של גופים רבים, בראשם משרד המשפטים, משרד החוץ, הפרקליטות הצבאית וגופים נוספים בצה"ל והמטה לביטחון לאומי.

מזכיר הממשלה הסביר כי הדו"ח מציג את הרקע למבצע צוק איתן ואת יעדיו של המבצע וכולל מספר פרקים, לרבות פשעי המלחמה שבוצעו על-ידי חמאס וארגוני טרור אחרים במהלך המבצע; איומי הטרור שנשקפו לאזרחי ישראל והמאמצים שמדינת ישראל עשתה על מנת להגן על אזרחיה; התנהלות צה"ל במהלך המבצע, בדגש על הצעדים השונים שננקטו כדי לפעול על-פי כללי הדין הבינלאומי ולצמצם ככל הניתן פגיעה באוכלוסייה אזרחית; ולבסוף מנגנון הבדיקה והחקירה שפועל מאז סיום המבצע, על-מנת לבחון טענות בדבר הפרות, לכאורה, של דיני הלחימה מצד חיילי צה"ל במהלך מבצע צוק איתן.

קרא עוד:
[postim]

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה למנדלבליט ולצוות שעסק בהכנת הדו"ח, ואמר כי "הדו"ח חשוב במיוחד משום שמדינת ישראל נמצאת תחת התקפת דה-לגיטימציה חסרת תקדים. המתקפה הזאת איננה עניינית, היא פוליטית. המטרה שלה היא להשחיר את מדינת ישראל, ולמתקפה הזאת אנחנו מתכוננים להגיב. זאת תגובה אחת, אנחנו נפעל בכל מקום ככל שנדרש, כדי להתמודד עם טענות שקריות ועם יוזמות אנטי-ישראליות".

לדברי נתניהו, הדו"ח "מציג את התמונה האמתית לגבי המבצע. הדו"ח מוכיח באופן חד משמעי שהפעולות שביצע צה"ל וביצעו כוחות הביטחון במבצע צוק איתן נעשו בהתאם לדין הבינלאומי. הן נעשו מתוך הצורך להגן על אזרחי המדינה מול ארגון טרור רצחני שמבצע פשע מלחמה כפול – הוא יורה במכוון על אזרחים תוך שהוא מסתתר במכוון מאחורי אזרחים".

ראש הממשלה הזכיר עוד כי לממצאים דומים הגיעו גנרלים בכירים מארצות הברית ומאירופה, שקבעו מפורשות כי ישראל פעלה מעבר לכל סטנדרט בינלאומי במהלך המבצע כדי להימנע מפגיעה בחפים מפשע. "הם מכירים את הסטנדרט הבינלאומי, הם מכירים את זה על הצבאות שלהם, הם אומרים שישראל פעלה מעבר לסטנדרט הבינלאומי".