61 עמותות אושרו לסעיף 46; גפני: "אל לנו להיכנס לתחומי העיסוק של העמותות"

ועדת הכספים אישרה היום מתן הקלות המס על תרומות ל-61 עמותות, מתוך רשימה של 62 עמותות, שהוגשה לוועדה ע"י מחלקת מלכ"רים ברשות המיסים • לדרישת חברי הכנסת אראל מרגלית ומיק רוזנטל, שניהם מהמחנה הציוני, עיכבה הוועדה את מתן ההטבה לעמותת 'אלע"ד' עד לבירור ייעוד כספי התרומות שבגינם מתבקשת ההטבה "עמותה שעוסקת גם בהתיישבות פוליטית במקומות שבמחלוקת, שהמדינה אינה אמורה לממן" • יו"ר ועדת הכספים גפני לחברי הכנסת: "עיכוב זמני בלבד. יש להיזהר מבחינה פוליטית של העמותות, כי כל רשימת עמותות תעורר התנגדות בקרב מי מהח"כים"
 • איך עושים כל־כך הרבה כסף מסטארט־אפ?

  תוכן מקודם

 • "הם עברו מספיק בחיים, תעזרו לי לשמח אותם" ברכי מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

 • איך מזהים השקעה שווה ולמי אסור להשקיע?

  תוכן מקודם

 • 8 ילדים מבקשים עזרה: נשארנו לבד בלי אמא

  תוכן מקודם

מיני דרמה בוועדת הכספים: אושרו הקלות במס על תרומות ל-61 עמותות אך לדרישת האופוזיציה, עיכבה הוועדה את מתן ההטבה לעמותת אלע"ד עד לבירור יעוד כספי התרומות.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, שמלכתחילה הביע התנגדות לדיון פרטני בכל עמותה ועמותה וביקש להיצמד לנוהל הקיים בוועדת הכספים מזה שנים רבות, לפיו הוועדה מאשרת כל רשימת עמותות המונחת על שולחנה לאחר שנבדקה ואושרה ע"י רשות המיסים, כיחידה אחת. גפני ציין, כי ההטבות לעמותות, ניתנות מכיוון שמדובר בתחומים חברתיים ש"המדינה מושכת ידיה מהטיפול בהם, קרי מפריטה את הטיפול בנושאים חברתיים – ציבוריים שונים, אך עדיין אומרת שהעיסוק בהם חישוב ועל-כן מאפשרת את מתן ההטבה".

גפני העיר לחברי הכנסת מהאופוזיציה ואמר, כי "אל לנו להתחיל לדון בכל עמותה ועמותה ובוודאי שלא להיכנס לתחומי העיסוק של העמותות. אם נבדוק את הרשימה שמובאת לפנינו, נראה שלכל אחד מחברי הוועדה, תהיה התנגדות לעמותה אחת או יותר. על-כן אם החוק קובע שנותנים את ההטבה, אזי כל עוד אין חשש לשחיתות והעמותות עומדות בדרישות ובקריטריונים שקובע החוק, אין זה ראוי שנכניס שיקולים אחרים לעניין".

קרא עוד:
[postim]

חברי הכנסת מרגלית ורוזנטל התעקשו ולאחר אישור הרשימה כולה (62 עמותות סה"כ), הגישו רביזיה על עמותת אלע"ד. גפני הודיע, כי הרביזיה תעמוד למשך עשרה ימים שבהם דרש מאנשי רשות המיסים "לחזור לוועדה עם תשובה באשר לייעוד כספי התרומות". עוד אמר, כי "אם יוכח שאין בעיה ואין כל מניעה ממתן ההטבה, אזי חברי הכנסת מרגלית ורוזנטל יסירו את הרביזיה וההטבה תינתן אוטומטית ולא נידרש להצביע על הרביזיה".

קודם לכן, מאר ח"כ אראל מרגלית: "עמותת אלע"ד מקדמת הרבה דברים חיוביים אך מבצעת גם פעולות התיישבות בלב שכונות ערביות, שזו עשייה פוליטית פר-אקסלנס. פעולות שהן בלב הוויכוח הפוליטי ואני לא יודע אם המדינה צריכה לממן את זה". הצטרף אליו ח"כ מיקי רוזנטל, שקרא "להוציא את עמותת אלע"ד מהרשימה עד שלא נברר את כל הפרטים, עד שייוודע אם יש או אין הפרדה מעשית בין הפעולות השונות של העמותה, אלא רק הפרדה דקלרטיבית. זו עמותה פוליטית". על-כך השיב גפני: "יש להיזהר בכך, הרבה עמותות הן בעלות גוון פוליטי כזה או אחר ואל לנו להיכנס לכך. בכל רשימה יש גופים שאינם לרוחי. השאלה עד כמה ראוי שאנחנו פוסלים רשימות. ראוי שלא נוציא מישהו מרשימת עמותות אלא אם כן יש חשש לשחיתות".

מנהל מחלקת מלכ"רים ברשות המיסים, ארז אורעד: "אנחנו לא רוצים להיות שופטים. צריך לצאת חוזר מנכ"ל בעקבות הוועדה הציבורית שבחנה את כל נושא סעיף 46 (למתן הטבות מס על תרומות) 'ועדת פריש' ואנחנו ננהג לפיו. אנחנו רק בודקים עמידה במה שקבע החוק, עמידה בקריטריונים, ניהול תקין, הגשת דו"ח שנתי על הוצאות והכנסות, שהארגון איננו חוג או מועדון חברים סגור ושאכן נותן שירות חברתי וכד'. המטרה לקיים דיון מהותי".

יו"ר הוועדה גפני הדגיש, כי "ועדת הכספים תעקוב אחר הנושא כל הזמן. הוועדה מאשרת את תקציב המדינה, למשל תקציב למשרד הרווחה, שבין השאר נועד לתמיכות וראוי שהוועדה גם תעקוב אחר אופן חלוקת התמיכות. חייב להיות נוהל מסודר בעניין, שאחרי שאדם עובר את כל התהליך הנדרש מול האוצר ושר האוצר חותם, נדרשת עין בוחנת של נבחרי הציבור בוועדת הכספים, שאין שחיתות ולבחינת הקריטריונים של רשות המיסים ורשם העמותות".

כתבות קשורות

תעלומה בחופי הים של ישראל: מה גרם לפתיתים של שלג שחור? • צפו
בית הכנסת שבנה האב השכול נשרף; חשד להצתה של ערבים • צפו
הקורונה בחופשה? עשרות אלפי ילדים יחזרו למסגרות יום לפני - ללא בדיקות
מחדל הבריחה מכלא גלבוע: אלו חברי וועדת הבדיקה הממשלתית
וְשָׁפַךְ לוֹ קִיתוֹן עַל פָּנָיו: היורה הקדים וירד כבר בתחילת הסתיו • צפו
המגפה משתוללת - שרים בקבינט לא מתכוונים לשנות מדיניות "בגלל הלא-מחוסנים"
מדינת היהודים? בעלי מסעדות באילת: "העירייה מערימה קשיים על בניית סוכות"
בדרך להגבלות? קבינט המומחים: "התחלואה גובה מחיר כבד, מתחייב שינוי מדיניות"
הכינו את הסוכה: ירידה בטמפרטורות וגשם • כל הפרטים בתחזית עם אורי בץ
ליברמן: "סגרים לא עוזרים; עד שמחת תורה לא נוכל להגביל התקהלויות"
מנכ"ל מודרנה צופה: "בשל קצב החיסונים - מניח שבעוד שנה נסיים עם הקורונה"
5,921 אובחנו אתמול כחיוביים לקורונה - ירידה במקדם ההדבקה
פרופ' אש: "יש לשקול שוב צמצום התקהלויות, הקבינט צריך לשבת ולדון בכך"
ה-FDA אישר רשמית: מתן מנת הבוסטר לבני 65 ומעלה ולקבוצות סיכון
הפרוטוקול המשטרתי לפני אסון מירון נחשף: "להתיר כניסה מלאה"
זרקא על אי כינוס הקבינט: "מצב ההתקהלויות מחייב חשיבה מחודשת"
נכשלו במגן: למדינה אין יכולת לדגום את כלל התלמידים בערים האדומות
בכיר מודרנה לשעבר ד"ר זקס: "מבצע החיסונים הישראלי מהווה דוגמה לכל העולם"

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו