הצו שפרסם פיקוד הצפון בשיתוף עם משטרת ישראל, מגביל תנועת אזרחים שאינם תושבי היישובים במרחב • הסיבה אינה חשש מזליגת הלחימה לשטח ישראל, אלא רצון למנוע מבני העדה הדרוזית בארץ לבוא ולהתרכז ליד הגבול כדי לצפות בגורל אחיהם בסוריה, מה שעלול לסכן את חייהם • בערב ביטל צה"ל את ההחלטה החריגה ומעוררת התמיהה

צה"ל מגביר את הערנות בגבול עם סוריה, בשל ההסלמה בקרבות ברמת הגולן הסורית בין המורדים הסונים – אנשי ג'בהת א-נוסרה, לבין כוחות משטר אסאד ובני העדה הדרוזית המתגוררים באזור.

בעקבות הערכת מצב מיוחדת שהתקיימה היום במטה הכללי של צה"ל, הוחלט היום בצהריים להכריז על מרחב צפון מזרח רמת הגולן כעל שטח צבאי סגור. הצו שפרסם פיקוד הצפון בשיתוף עם משטרת ישראל, מגביל תנועת אזרחים שאינם תושבי היישובים במרחב. בעקבות החלטה זו, ישנה פריסת חסימות, המשמעותיות שביניהם: בצומת סער, בצומת וואסט ובצומת בראון.

קרא עוד:
[postim]

הסיבה אינה חשש מזליגת הלחימה לשטח ישראל, אלא רצון למנוע מבני העדה הדרוזית בארץ לבוא ולהתרכז ליד הגבול כדי לצפות בגורל אחיהם בסוריה, כפי שעושים מאות מהם בימים האחרונים, מה שעלול לסכן את חייהם, בירי תועה או מכוון מהשטח הסורי.

דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז, התייחס היום (ג') לאירועים ברמת הגולן, וסיפר כי בהערכת מצב מיוחדת שהתקיימה היום בנושא, בראשות הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, "עסקנו בהשפעתם של האירועים על הדרוזים בכפרים הסמוכים לגבול ברמת הגולן מתוך שותפות וברית דמים בינינו לבין אחינו הדרוזים במדינת ישראל".

"שוחחתי לפני מספר דקות עם מפקד פיקוד הצפון, אלוף אביב כוכבי, שעדכן כי המצב בשטח רגוע, ללא אירועים חריגים ונמצא בשליטה מלאה", סיפר תא"ל אלמוז. "הרמטכ"ל הנחה לשמר את המציאות הנוכחית ברמת הגולן ולהבטיח את רמת הביטחון הנדרשת. אנו עוקבים מקרוב".

עדכון: בסביבות השעה 8:45 בערב הודיע צה"ל על ביטול ההכרזה על השטח הצבאי הסגור, אשר זכתה לביקורת ולתמיהה רבה על הצעד החריג שננקט רק בעתות מלחמה ומבצעים מיוחדים.