ח"כ נגוסה: "לקהילה האתיופית אבד האמון בממסד, נדרוש ועדת חקירה פרלמנטרית"

בישיבת ועדת הקליטה שעסקה היום בנושא נשמעו עדויות קשות לגבי אלימות המשטרה כלפי בני העדה האתיופית • מח"ש חושפת: כ-1,000 שוטרים נחקרו בשנה האחרונה בחשד לעבירות אלימות; כ-220 מהם הועמדו לדין ו-175 מתוכם הורשעו

ישיבה סוערת היום (ג') בוועדת העלייה והקליטה בכנסת, בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה לסגור את תיק החקירה נגד השוטר שהיכה את החייל יוצא אתיופיה, דמאס פקאדה.

יו"ר הוועדה, ח"כ ד"ר אברהם נגוסה (הליכוד) הדגיש כי "ישנו פער גדול בין התמונות וסרט הצילום שכולם צפו בו, להחלטת היועץ המשפטי לסגור את התיק נגד השוטר שהכה חייל באכזריות רבה. לקהילה אבד האמון בממסד, וייתכן כי אין מנוס מהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בעניין אלימות השוטרים נגד יוצאי אתיופיה ונגד עולים חדשים בכלל".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) אמר כי מדובר בפרשה כואבת מאוד, "עקבתי אחריה והתחושה היא שהמשטרה מתייגת קבוצות עולים. הדבר מחייב בירור עומק והתנהלות שונה. צריך לבדוק האם לרשויות אכיפת החוק אין בתת מודע הסתכלות אחרת על עולים חדשים".

קרא עוד:
[postim]

מר טמסגן באייך, שאחיו הוכה על ידי משטרת ההגירה בגלל טעות מודיעינית, אמר בדיון כי "יש גם שוטרים טובים שעוזרים לנו. אחי ספג מכות לפני כחודשיים במשך שעתיים בדרכו לעבודה. קשרו לו את הרגליים והידיים. אחר כך עוד התלוננו השוטרים שהוא תקף אותם. השוטרים חשבו שהוא סודני. הוא רצה להראות להם תעודת זהות אך הם לא הקשיבו והתנפלו עליו. כשאנחנו מתלוננים לא מקשיבים לנו, ואנו דורשים פתרון אחת ולתמיד".

.מחאת האתיופים לפני כחודשיים בתל אביב (צילומים: פלאש 90)

עו"ד טלי טרונש-דג'ין, מנהלת המחלקה המשפטית של עמותת טבקה, הוסיפה כי אחיו של באייך הותקף לאחר שנשאל רק שאלה אחת: האם הוא סודני או אריתראי. "הוא לא נשאל שום שאלה על תעודת זהות או משהו כזה. המקרה של דמאס פקאדה מסמל את זעקתם של יוצאי אתיופיה על רקע אלימות המופנית כלפיהם מידי יום".

לדברי עו"ד יצחק רונן מהמחלקה לחקירת שוטרים, ב-2014 כאלף שוטרים נחקרו עקב תלונות על אלימות, מתוכם נגד 732 נפתחו תיקים, ומתוך אלו כ-30% הועמדו לדין וכ-80% מהם הורשעו. "לגבי התיק של דמאס פקאדה – היועץ המשפטי קיבל את המלצת הפרקליטות, שהגיעה לאחר צפייה של עשרות פעמים בסרטון. רואים בסרטון שהחייל לא התפנה מהמקום חרף הבקשות. לאחר מכן, השוטר הרים את האופניים ודחף את החייל ובתגובה, החייל מכה במכת אגרוף את השוטר בפניו. מהתשתית הראייתית עולה כי אין בעיה במישור הפלילי אלא המשמעתי".

יצחק טיים, ממארגני ההפגנות האחרונות, הזהיר מפני אסון מתקרב בהפגנה הגדולה ביום שני הקרוב, "אחרי יום שני בו תהיה הפגנה מכוננת, גם היועץ המשפטי לממשלה יחזור בו מהחלטתו. לכל יוצאי אתיופיה שנולדו בארץ, אין אמון באיש מהממסד".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *