ח"כ ילין: "בוועדת שייבאס היו בטוחים שקיבוצי עוטף עזה הם בסיסי צה"ל…"

ילין, ששימש בימי 'צוק איתן' כראש המוא"ז אשכול, יצא על דעת עצמו לז'נבה והעיד בפני הוועדה שנתפסת בישראל כ'עסק מכור מראש' • "לכל אורך העדות שלי הסתכלתי לשייבאס לתוך העיניים והוא ניסה להזיז אותן למקום אחר. הרגשתי שהוא נבוך"

 • "איבדתי את הכל, תעזרו לי לבנות מחדש" נערה צעירה מבקשת עזרה.

  תוכן מקודם

 • הדרך שלך לפרנסה ברווח - בהתחייבות

  תוכן מקודם

 • ראש ישיבת פורת יוסף בבקשה יוצאת דופן: הצילו תלמיד שלי!

  תוכן מקודם

 • יש לך כסף. מגיע לך יחס של כבוד

  תוכן מקודם

לקראת פרסום דו"ח ועדת שייבאס של מועצת האו"ם לזכויות אדם, לחקירת מבצע 'צוק איתן' שהתרחש בקיץ שעבר בעזה, הצפוי ביום שני הקרוב, מספר ח"כ חיים ילין, לשעבר ראש המועצה האזורית אשכול וכיום חבר סיעת 'יש עתיד', על עדותו בפני הוועדה העוינת בז'נבה שבשווייץ.

בנו של ח"כ ילין, המשרת ביחידה קרבית בצה"ל, יצא אף הוא ללחימה בעזה ונפצע בקרב, בעת שאביו ניהל את החיים האזרחיים הבלתי-אפשריים ביישובי חבל אשכול שבעוטף עזה. ילין התפרסם מאוד בימי הלחימה כמבקר חריף של מדיניות הממשלה שמחד אינה מכניעה את הטרור ומאידך אינה מנסה להגיע להסדר מדיני, כך שהמצב הבעייתי נשאר על כנו והיורה המבעבעת מתפרצת מדי כמה חודשים.

קרא עוד:
[postim]

"לכל אורך העדות שלי הסתכלתי לשייבאס לתוך העיניים והוא ניסה להזיז אותן למקום אחר. הרגשתי שהוא נבוך", סיפר ילין ל'אל מוניטור'. "היה שלב שבו הוא נראה לגמרי בהלם, כשבכיתי כאשר דברתי על בני החייל שנפצע בלחימה ועל החברים הקרובים שנהרגו. הוא לא שאל אותי אפילו שאלה אחת, וכשסיימתי להעיד רק לחץ לי את היד ואמר לי תודה".

."הכל יצא החוצה, גם בבכי". ח"כ חיים ילין (צילום: פלאש 90)

ראש המועצה האזורית אשכול לשעבר מספר עוד כי "נדהמתי מהבורות שלהם בנוגע לדברים בסיסיים, אבל הופתעתי לטובה מהרצון שלהם להבין ולשמוע. הם חשבו, למשל, שהקיבוצים בקו הקדמי שחמאס יורה עליהם הם למעשה בסיסי צה"ל. היינו צריכים להסביר להם מה זו כיתת כוננות, ומה זה צוות חירום יישובי. הסברנו דברים שקשורים לאינתיפאדה הראשונה, ושמעבר קרני נקרא על שמו של איש עסקים ישראלי שהאמין בשלום, העסיק פלסטינים ונרצח (יוסף קרני. י"פ), שהיה לפלסטינים נמל, שהיה להם הכול אבל הם בחרו בטרור".

לדבריו, "הייתה לי הרגשה שרוצים לשמוע אותנו. העדות הייתה צריכה להתחיל בתשע בבוקר ולהסתיים בארבע אחר הצהריים, אבל חברי הוועדה ויתרו על ארוחת צהריים והעדות הסתיימה בשש וחצי אחר הצהריים. זה נדיר".

וויליאם שייבאסאנטישמי מוצהר. פרופ' וויליאם שייבאס, יו"ר הוועדה לשעבר

בנימה אישית מספר ח"כ ילין כי "במהלך העדות הרגשתי שאני נותן את כל כולי. האם השפענו? נדע ביום שני. אנחנו רק כמה חודשים אחרי צוק איתן, והייתי במצב שלא יכולתי להכיל כלום. הייתי חמישים יום במלחמה עם כל היישובים בעוטף עזה על הכתפיים ולא הייתה לי סבלנות לאף אחד. אז כשהעדתי, הכול יצא החוצה, גם בבכי. כל הסיפור של הפציעה של הבן שלי, והמוות של דניאל (הילד דניאל טרגרמן בן ה-4. י"פ), שההורים שלו חברים שלי, ואת החברים שלי זאביק עציון ושחר מלמד שנהרגו. כשהתחלתי לדבר יצא גם הרבה בכי. אני זוכר שהביאו לי הרבה טישו. התחושה שלי הייתה שפעם הראשונה אנחנו עושים משהו. לא מפקירים את הזירה שהוזנחה במשך שנים".

במערכת המדינית והצבאית בישראל הוחלט מראש על החרמה גורפת של ועדת שייבאס, אשר מונתה על ידי הגוף הבינלאומי האנטישמי ביותר ובראשה עמד משפטן קנדי בעל דעות קדומות וחשוכות על היהודים ועל ישראל. ילין שהעיד בפני הוועדה, עשה זאת מטעם עצמו כאזרח פרטי ולא מטעם הממשלה, המשוכנעת כי שיתוף פעולה היה מעניק גושפנקא מיותרת למסקנות שנכתבו מראש.

(בתמונה הראשית: 'בית ילדים' בקיבוץ בחבל אשכול, שנפגע ממרגמה ב'צוק איתן'. צילום: פלאש 90)