מקלב למבקר: "בקצב הזה עוד תפרסמו דו"ח על 'בזבוז' בשמן של נרות חנוכה"

"זהו חוסר הבנה ואי רגישות יהודית לומר כי הפרשת תרומות ומעשרות הם 'בזבוז'" אמר ח"כ הרב אורי מקלב במהלך דיון בוועדה לביקורת המדינה שעסקה בדו"ח המבקר שטען כי הפרשת תרומות ומעשרות הינה 'בזבוז' • "בקצב הזה עוד תפרסמו דו"חות על 'בזבוז' בשל הטריפות שמתגלים בשחיטה ועל הבזבוז בשמן של נרות חנוכה", הוסיף ח"כ הרב מקלב

 • לאחר כריתת 2 רגלים וכריתת עין בעל היסורים נפטר

  תוכן מקודם

 • מצממר: ישמח האב ביוצאי חלציו בגן עדן

  תוכן מקודם

 • סוף טראגי ל-13 שנים של תרדמת

  תוכן מקודם

 • הרשמו חינם לכנס שיעשה לכפ סדר בעולם ההשקעות

  תוכן מקודם

"אי אפשר לומר על מצוות הפרשת תרומות שזהו בזבוז, ומשפטנים שאינם מבינים דבר בהלכה ויהדות מוטב שלא יתיימרו לפרסם דו"ח ביקורת מקצועי כביכול". כך אמר הבוקר ח"כ הרב אורי מקלב לנציגי משרד מבקר המדינה, במהלך דיון שקיימה הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת בנוגע לפרק שפרסם המבקר בדו"ח האחרון ובו הוא מייחס לעודפי פירות וירקות בישראל.

במהלך הדיון גוננו נציגי משרד מבקר המדינה על הדו"ח בו הם קבלו על כמות הפירות והירקות המופרשים לתרומות ומעשרות וטענו כי בשל הקפדת הכשרות וריבוי גופי כשרות קיים "בזבוז" של פירות וירקות במה שהגדירו "בל תשחית". ח"כ הרב מקלב שזעם על אופן הצגת הדברים, הדגיש כי "לא נזרק אף גרם מיותר מעבר לדרישות ההלכה".

"הדו"ח כולו משקף חוסר הבנה בסיסית, חוסר ידע הלכתי וחוסר רגישות כלפי המצוות. מי שאינו מבין בהלכה אינו יכול לטעון טענות שכאלה, משום שההלכה היא זו שדורשת מאיתנו 'בל תשחית", אמר ח"כ הרב אורי מקלב. "לא ייתכן שדו"ח רשמי שנכתב במדינה יהודית קורא לתרומות ומעשרות 'אובדן והשמדת מזון'. האם השלב הבא יהיה דו"ח על שיעורי הטריפה בשחיטת בעלי חיים? האם זה יהיה דו"ח על בזבוז שמן בהדלקת נרות חנוכה? אם אלו הדו"חות, אנחנו כבר לא צריכים להביא דוגמה לבורות ביהדות וחוסר הבנה מהשלטון הטורקי שביקש לפרק את הסוכה אחרי שבעה ימים. יש פה דוגמה עדכנית".

קרא עוד:
[postim]

הרב מרדכי בידרמן, ראש מחלקת תרומות ומעשרות ברבנות הראשית, הבהיר בדיון כי מרבית התרומות ומעשרות הם מתוצרת שאינה ראויה לשיווק מסיבות שונות. עוד הסביר כי מרבית גופי הכשרות הפרטיים משתפים פעולה עם הרבנות הראשית בכל הקשור להפרשת תרומות ומעשרות.

במהלך הדיון חיזקו נציגי החקלאים והעמותות החברתיות את דבריו של ח"כ הרב מקלב לכך שביקורת משרד מבקר המדינה מתמקדת בתרומות ומעשרות ולא בבזבוז האמיתי שהוא השמדת עודפי פירות וירקות טובים על ידי החקלאים עצמם משיקולים של שמירה על מחירי השוק. "כדי למנוע בל תשחית אמיתי יש להקים גוף שירכז את חלוקת עודפי הפירות והירקות לנזקקים", הוסיף ח"כ הרב מקלב.

במהלך הדיון הציג ח"כ הרב אורי מקלב את הצעת חוק "עידוד הצלת מזון" שהניח על שולחן הכנסת ואשר מבקשת להגדיר כללים ברורים לאופן אחסון מזון טרי מבושל, כך שבעלי חברות מזון, מסעדות, קייטרינג וכדומה יוכלו להעבירם ללא חשש לנזקקים.

"הנתונים כיום מצביעים על כמויות מזון עצומות שמושמדות. עלינו לאפשר לבעלי העסקים המעוניינים בכך לתרום את עודפי המזון לנזקקים באופן ראוי ומסודר, מבלי שתהיה עליהם כל מגבלה וחשש שבגינו הם לא ירצו לעשות זאת. מי שמעוניין לעשות חסד אנו רוצים לסייע לו ולא למנוע זאת ממנו", סיכם.

אילוסטרציה: מרים אלסטר – פלאש 90

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן