מהומה על לא מאומה, כך מתאר היום בכיר בפיקוד הצפון את הבהלה שהשתררה בקרב בני העדה הדרוזית בישראל, מחשש לטבח אחיהם ובני משפחותיהם בסוריה על ידי מורדי 'ג'בהת א-נוסרה' • "שלהבו אנשים ויצרו עומס מיותר, לכן סגרנו אתמול את המרחב"

"אתמול בבוקר התחילה התקפה שיצאה מהכפר חאדר נגד המורדים שהצליחו לכבוש שני מוצבים של צבא אסד", מתאר היום קצין בכיר בפיקוד הצפון לעיתונאים יוסי מלמן ונועם אמיר ב'מעריב', את ההתרחשויות שהביאו מאות דרוזים ישראלים אל גדר הגבול בקריאה להציל את אחיהם הנטבחים.

"במקביל לסיפור הזה החלה חרושת שמועות שהציגה כאילו שיש דרוזים שיורים עליהם וטובחים בהם, וכבר יצאו קריאות חירום לממשלה ולצה"ל לבוא ולהציל את הכפר חאדר", אומר הגורם הצבאי הבכיר, ומבהיר: "אין שום דבר כזה".

הקצין הבכיר מסביר את החלטת צה"ל להכריז אתמול על צפון-מזרח רמת הגולן כשטח צבאי סגור. "אנחנו רואים בדרוזים בישראל אחינו בכל מובן המילה והם חברים לכל דבר ועניין, אך הייתה פה הטעיה, שלהבו אנשים בצורה שיצרה עומס מיותר, וכשהבנו שיש צפי לנהירה המונית החלטנו לסגור את המרחב. ברגע שנגמר האירוע הוחלט לשחרר את המרחב"

קרא עוד:
[postim]

לדבריו, הכפר הדרוזי חאדר הוא המקום היחיד שנמצא בקו המגע עם ישראל והמשטר שולט בו, לצד מעורבות של חיזבאללה. כך למשל, הניסיון לבצע פיגוע בחודש אפריל יצא משם. "מאוד מאתגר להיות דרוזי בסוריה של ימינו. אתה מוקף באנשים אחרים מארגונים שיעים וסונים, ולכן הם נמצאים בין הפטיש לסדן".

.הפגנת הדרוזים בירכא למען אחיהם בסוריה (צילומים: פלאש 90)

הגורם מוסיף כי לרוב אנשי חאדר אין שום דבר נגד ישראל, ותמיכתם במשטר היא עובדה קיימת משום שאין להם ברירה אחרת. "המשטר שולט במה שקורה בחאדר. אתמול כבשו המורדים מוצב שנמצא שני ק"מ מחאדר, אך אין להם כל כוונה לכבוש את הכפר".

בהתייחסות לתכניותיו המבצעיות של צה"ל, אומר הקצין הבכיר כי אנחנו נמצאים באחת התקופות הכי רגועות במרחב רמת הגולן ואין כאן שום התראה ספציפית. "אנחנו לא מעורבים בלחימה בצד השני. יש לנו מגוון אפשרויות במידה ויפרצו גדרות, ומה שיוחלט על ידי מקבלי ההחלטות, נבצע".

לדבריו, אין גם תכנון להקים בית חולים שדה בגבול. "אם יהיו נמלטים בצד השני שזקוקים לטיפול נטפל בהם כמו שאנחנו מטפלים בפליטים אחרים. הגישה שלנו היא שסורים צריכים להישאר בסוריה וישראלים צריכים להישאר בישראל וכל אחד שיגיע לגדר ורוצה לדבר אתנו נקשיב לו ונראה מה הוא רוצה. אנחנו נותנים טיפול הומניטארי ולא מכניסים סתם".