המערכות יפעלו בשטחי הכינוס של החיילים בסמוך לשדה הקרב, ויתחברו אוטומטית להתרעות של פיקוד העורף • "במערכה הבאה האמצעי יהיה בשימוש ויוכל להציל חיי אדם" • במבצע צוק איתן נהרגו לפחות 10 חיילים מנפילת פצצות מרגמה בשטחי הכינוס

שרידות ואמינות יותר: מערכות ההתרעה מפני טילים בשטחי הכינוס שודרגו והוחלפו, זאת בעקבות מסקנות מבצע "צוק איתן". ניסוי מבצעי ראשון במערכת החדשה הושלם בהצלחה לפני כחודש, ועקב כך רכש צה"ל עשרות מערכות התרעה נוספות.

"אחרי המבצע הבנו שצריך לייצר מערכת התרעה שרידה ופשוטה יותר לתפעול", אמרה רמ"ד הפצת התרעה רשתית, רס"ן נועה פריד. "במערכה הבאה בה צה"ל ייקח חלק, האמצעי יהיה בשימוש ויוכל להביא להצלה של חיי אדם".

הצורך המבצעי החשוב ביותר שעלה בהליך הפיתוח היה לאפשר למערכת רציפות תפקודית, ללא תלות במתח החשמלי. על כן, המערכת החדשה יכולה לספק לעצמה מתח חשמלי ללא מקור טעינה.  "במערכת הוטמעו סוללות מיוחדות, כך שתוכל להטעין את עצמה", הסבירה רס"ן פריד. "כמו כן, כל כלי רכב צבאי – האמר, נגמ"ש או טנק – ואפילו שקע ביתי מסוגלים לטעון אותה".

קרא עוד:
[postim]

המערכת, שפותחה באגף התקשוב ובשיתוף עם חברה אזרחית, פשוטה וקלה לתפעול. כוח שיוצא לשטח כינוס צריך רק לפרוס אותה. היא מכוונת את עצמה ומתחברת באופן אוטומטי למערכת ההתרעה של פיקוד העורף, אשר מפעילה את האזעקות בזמן אמת.

.חשופים בשטח. הרמטכ"ל גנץ מתדרך חיילים בשטח כינוס (צילומים: פלאש 90)

"כשיש ירי של פצמ"רים משתטחים על הרצפה ומתפללים"

במהלך מבצע 'צוק איתן' נהרגו יותר מעשרה חיילים מנפילת פצצות מרגמה בשטחי הכינוס שלהם, סמוך לגבול הרצועה. מדובר בהתכנסות של אלפי חיילים שטחים פתוחים, ללא מקלטים וללא מיגון בסיסי, מה שהפך אותם ליעד להפצצות בלתי פוסקות של טילי קסאם ופצצות מרגמה, אשר מרגע שיגורן עד לנפילה חולפות שניות ספורות, והמערכות התקשו מאוד לזהות אותן.

אחד מחיילי המילואים שהשתתף בלחימה סיפר כי "כשיש ירי של פצמ"רים משתטחים על הרצפה ומתפללים. אין לנו אפשרות אחרת". הוא הוסיף כי "אנחנו מצוידים בשכפ"צים, אבל אם ייפול לידי פצמ"ר, השכפ"צ לא יציל אותי. כשנורה פצמ"ר אין אזעקה, יש כריזה בשטח הכינוס, אבל הטווח שעובר עד שהפצמ"ר נופל הוא כל כך קצר, שאין ברירה אחרת אלא לשכב על הרצפה ולהישאר עוד כמה דקות עד שהירי פוסק".

מערכת התרעה מטילים לשטח פתוחמערכת ההתרעה החדשה שתציל בע"ה חיים