לאחר הגינוי הפומבי שהוציאו ראשי הדרוזים בכינוס מיוחד בקבר יתרו, עלו מנהיגי העדה אל לשכת ראה"מ והצהירו: "הדת שלנו והמסורת והערכים נגד לפגוע חס וחלילה באמבולנס או בפצוע" • נתניהו הודה לראשי העדה, והבהיר כי עם כל הצער שבדבר, ישראל לא תתערב לטובת הדרוזים בסוריה "זאת המדיניות שלנו - הייתה ונשארה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אתמול בשעות הערב בירושלים, עם ראשי העדה הדרוזית בעקבות המתיחות בכפרי הדרוזים בצפון.

בפתח הפגישה התייחס נתניהו ללינץ' שבוצע ע"י תושבים דרוזים כנגד חיילי צה"ל ופליטים סוריים, ואמר כי "החובה שלנו היא כמובן לגנות את זה ולוודא שפורעי החוק הללו לא יהפכו לנורמה. זה דבר שאנחנו צריכים למנוע – הישנות של מקרים כאלה".

ראש הממשלה ביקש להגיב לדרישה שהועלתה ע"י בכירים בעדה הדרוזית כי על ישראל להתערב לטובת אחיהם בכפרים מעברו השני של הגבול עם סוריה, והבהיר כי תרחיש שכזה אינו אפשרי "אנחנו הצלחנו לשמור את ישראל מחוץ לאנרכיה שמתרחשת סביבנו, עשינו את זה כי כל פעם ידענו לתחום את הדברים ולפעול בתבונה, זאת המדיניות שלנו – הייתה ונשארה" הבהיר נתניהו.

קרא עוד:
[postim]

נתניהו הזדהה עם רגשות הדרוזים והזכיר כי רק לאחרונה הוגשה תוכנית חומש עם הקצאה של שני מיליארד שקל כביטוי מעשי של הוקרת המדינה לעדה הדרוזית וההבנה שישנה מחויבות לדרוזים כאזרחי ישראל במלוא המובן של המלה.

המנהיג הרוחני לעדה הדרוזית בישראל השייח מואפק טריף אמר: "יש לנו הכבוד, אדוני כבוד רה"מ, שאנחנו באים אליך. אנחנו יודעים מה אתה עושה, אנחנו יודעים על התבונה והחוכמה שאתה מוביל בכל העניין הזה. אני מכיר היטב כל מה שאתה עושה למען המדינה ולמען העדה. אנחנו מודים לך גם על תוכנית החומש שעשית למען הכפרים ובזכותך".

השייח טריף סיפר כי בעקבות האירוע הקשה בצפון, כינס ביחד עם יו"ר הפורום של ראשי הדרוזים את כל בכירי העדה בקבר יתרו, נביא שועייב, "כל מנהיגי העדה הדתיים וראשי רשויות וחברי כנסת ומנהיגי דת גינינו מה שהיה ואנחנו מתייצבים וביחד, ויש לנו את הכבוד שהבנים שלנו משרתים בצה"ל ואנחנו חלק מצה"ל ולא ניתן יד למישהו שיפגע בחייל, לא חשוב מי. כמובן אנחנו גינינו כל מה שקרה וכל מה שהיה. הדת שלנו והמסורת והערכים נגד לפגוע חס וחלילה באמבולנס או בפצוע. זאת לא דרכנו, לא התחנכנו על זה, אנחנו מגנים בכל תוקף מה שהיה וכמובן אנחנו מקווים שאתה תמשיך ותוביל בחוכמה ובתבונה את כל העניין הזה. אנחנו לרשותך".

בפגישה השתתפו עוד: המנהיג הרוחני לעדה הדרוזית בישראל השיח' מוואפק טריף, יו"ר פורום הראשיות הדרוזיות ג'אבר חמוד, יו"ר פורום העמותה ליד בית הספר למדעים ירכא אמל אסעד, חבר הכנסת לשעבר סלאח טריף, שר הביטחון משה יעלון, סגן השר איוב קרא.

צילום: קובי גדעון, לע"מ