בחסדי שמים עברה הפעולה בשקט ובמהירות, וללא כל נפגעים משני הצדדים • מצה"ל נמסר כי בוצעו פניות רבות אל מובילי המשט, ו"משהבהירו המפליגים כי אין בכוונתם לשתף פעולה ולהיעתר להזמנה להגיע לנמל אשדוד, הוחלט להשתלט על כלי השיט ולהשיטו לנמל אשדוד"

'משט החירות לעזה' הגיע לסיומו היום בסביבות השעה 5 לפנות בוקר, כשלוחמי שייטת 13 של חיל הים השתלטו על הספינה 'מריאן', אשר עמדה בראש המשט. שלושת הספינות האחרות – הקטנות יותר, סבו על עקביהן וחזרו לאירופה כלעומת שבאו.

"בהתאם להחלטת הדרג המדיני ולאחר שמוצו כל הפניות בצינורות הדיפלומטיים למנוע מכלי השיט 'מריאן' מהגעה לחופי רצועת עזה והפרת הסגר הימי, השתלטו לפני זמן קצר לוחמי זרוע הים על כלי השיט בטרם הגעתו לרצועת עזה", נמסר מדובר צה"ל. תהליך ההשתלטות היה קצר וללא נפגעים.

קודם לכן, בשעת ערב מוקדמת, נותק הקשר הטכנולוגי עם ה'מריאן', ככל הנראה על ידי אמצעי שיבוש שהפעיל חיל הים, במסגרת ההכנות להשתלטות על הספינה.

בצה"ל מדגישים כי הפעולה בוצעה לאחר מספר רב של פניות למפליגים בכלי השיט בטווחים שונים בים. "משהבהירו המפליגים כי אין בכוונתם לשתף פעולה ולהיעתר להזמנה להגיע לנמל אשדוד, הוחלט להשתלט על כלי השיט ולהשיטו לנמל אשדוד".

קרא עוד:
[postim]

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את לוחמי השייטת על הפעולה המהירה והמוצלחת, והדגיש שוב כי "במשט הזה אין דבר מלבד מפגן של צביעות ושקרים שרק מסייע לארגון הטרור חמאס ומתעלם מכל הזוועות באזורנו".

נתניהו הבהיר כי מניעת הכניסה דרך הים נעשית בהתאם לחוק הבינלאומי, ואף קיבלה גיבוי מוועדה של מזכ"ל האו"ם.

255ח"כ באסל גטאס מ'הרשימה המשותפת' (בל"ד) על סיפון ה'מריאן'

"ישראל היא דמוקרטיה שמגנה על עצמה בהתאם לחוק הבינלאומי", אמר ראש הממשלה. "איננו מוכנים לאפשר הכנסת אמצעי לחימה לארגוני הטרור בעזה כמו שנעשה בעבר באמצעות הים". נתניהו הזכיר כי רק לפני שנה סיכל חיל הים ניסיון הברחה של מאות אמצעי לחימה שהובאו בספינה דומה ואשר היו מיועדים לפגוע באזרחי ישראל.

לסיום, הצהיר ראש הממשלה כי "אין סגר על רצועת עזה. ישראל מסייעת להעברת סחורות וציוד הומניטרי לעזה – כ-800 משאיות מידי יום, שהכניסו בשנה האחרונה יותר מ-1.6 מיליון טון סחורות. בנוסף ישראל מסייעת למאות פרויקטים הומניטריים באמצעות ארגונים בינלאומיים לרבות הקמת מרפאות ובתי-חולים. ישראל היא מדינת שוחרת שלום שפועלת על פי החוק הבינלאומי כדי לאפשר לתושביה חיים בטוחים ולילדיה לגדול בשקט ובשלווה".

CId__4FWgAAyUMR

יעלון: "אין לנו כל כוונה לאפשר הברחת אמצעי לחימה שיופנו נגדנו"

גם שר הביטחון משה יעלון בירך על הפעולה ואמר כי "המשט הזה לא היה הומניטרי ולא דאג לרווחתו של איש, ורצונם של המשתתפים בו היה להמשיך במסע הדה-לגיטימציה כלפי מדינת ישראל".

לדברי יעלון, זהו חלק ממפגן הצביעות והשקר של גורמים שונים בעולם, שמעדיפים לחזק ולתמוך בארגון טרור חסר מעצורים כמו חמאס, אשר במקום לדאוג לתושבי עזה מנסה להחדיר לרצועה אמצעי לחימה כדי להשתמש בהם נגד מדינת ישראל ואזרחיה.

"אין מצור על עזה, וישראל היא הגורם היחיד באזור שמאפשר הכנסה קבועה של סחורות שונות וקיום פרויקטים הומניטריים", הדגיש שר הביטחון, "אך אין לנו כל כוונה לאפשר לכל גורם שהוא להבריח אמצעי לחימה שיופנו נגדנו. אנו מחויבים בראש ובראשונה לביטחונם של אזרחי ישראל, ועושים זאת באחריות ובשיקול דעת, תוך שמירה על החוק הבינלאומי מעצם היותנו הדמוקרטיה היחידה באזור".

צילום התמונה הראשית: באסל גטאס