השר דוד אזולאי, אמר כי יביא לרפורמה בענף הקבורה "אני שואף למצב שאדם שקרובו נפטר יצטרך לעשות פעולה אחת בלבד, לחייג למוקד שיטפל בקבורה מול כלל הגורמים" • אזולאי גילה כי כ-90% מתקציבי המועצות הדתיות הולך למשכורות ופנסיה, רק 10% לפעילות דת "זו בעיה כאובה"

ועדת הפנים והגנת הסביבה, התכנסה לדיון ראשון עם השר לשירותי דת, דוד אזולאי. היו"ר, ח"כ דוד אמסלם בירך את השר והוסיף: "אני מכיר ומוקיר את פועלך כמי שעמד בראש הוועדה הזו בכנסת ה-18. המשרד מופקד בידיים טובות ובראשותך יהיה למשרד חברתי יותר, עם הרבה עשייה"

השר לשירותי דת, דוד אזולאי אמר בשמחה: "החזרנו עטרה ליושנה ורוב הדברים שנלקחו מהמשרד הוחזרו. נותר עוד להשיב את בתי הדין הרבניים וכן תמיכות בחורי הישיבה ושירותי הדת המוסלמים והנוצרים. ברגע שבתי הדין הרבניים יעברו חזרה למשרד ולא יהיו נספח של משרד המשפטים זו תהיה פעולה מבורכת".

עוד אמר כי בכוונתו "להרחיב את בתי העלמין בארץ, כולל קבורה אזרחית. אנחנו עובדים על הצ"ח ממשלתית לבתי העלמין והקבורה בפרט". הוא התייחס למקומות הקדושים ואמר כי הנושא קרוב ללבו. "המדינה עדיין לא עושה מספיק לכבד את המקומות האלו. חשוב שמדינת היהודים תטפל בהם כי יהודים מכל העולם מגיעים להשתטח וזהו גם מוקד תיירות. אגף המקומות הקדושים היה שנים במשרד התיירות ולא קרה איתו כלום"

קרא עוד:
[postim]

השר אזולאי אפיין את משרדו: "יש כיום כ-132 מועצות דתיות וכ-2200 במועצות האזוריות, עם כ-500 עובדים בהתיישבות. הרבנים עושים באזורים אלו עבודת קודש במענה לזוגות צעירים. אני מתכוון להתמודד עם בעיות תקציב המועצות הדתיות, ש-90% ממנו הוא שכר ופנסיות ורק 10% לפעולות. בעניין מחירי המים למקוואות אמר אזולאי כי "לא יעלה על הדעת שמקווה נדרש לשלם כסף כה רב לתאגידי המים. נפעל יחד בנושא". ח"כ אורי מקלב השיב: "אנחנו נפעל להורדת מחירי המים ואתה תפעל להורדת מחירי המשתמשים שעלו בצורה מטורפת. במקוואות פרטיות המחירים נמוכים יותר מבציבוריות".

יוזמה: מוקד מיוחד ירכז את הטיפול בנפטרים

בהתייחסו לנושא הקבורה, אמר השר אזולאי כי "בישראל 35,000 נפטרים בשנה (כ-1200 בקבורה אזרחית) כ-1250 בתי עלמין ברחבי הארץ, כ-16 לקבורה אזרחית וכ-24 חלקות למסופקין וחסרי דת, הנותנות מענה נוסף לקבורה אזרחית. אני שואף למצב שאדם שקרובו נפטר יצטרך לעשות פעולה אחת – לחייג למוקד אחד, כמו שאזרח רואה תאונה ומטלפן למשטרה, רואה שריפה ומטלפן למכבי אש. במסגרת פניות הציבור במשרד, ראיתי את הפילוח וחלקן הגדול נגע לבתי העלמין. חברת קדישא עושים מלאכת קודש, אך לא תמיד זו השפה המצויה ויש נפגעים רבים".

לפי הנתונים שהציג השר אזולאי, כ-34,000 איש נרשמים לנישואין בשנה בכ-135 לשכות. יש 484 רבנים מכהנים- כ-108 רבני עיר (חסרים כ-17), 135 רבני שכונה, 60 רבנים אזוריים, 181 רבני ישוב, 21 רבנים אתיופים ו-81 קייסים. ביחס לעדה האתיופית, אמר כי "במשרד יש תקציב של 9,860,000 לטובת העדה האתיופית- לרבנים, קייסים וקורסים למשגיחי כשרות, שחיטה, גישור כללי ומשפחתי. גם כאן 90% לתקציבי שכר לקייסים ולרבנים, הם בעיה כאובה".

דוד אזולאיהשר אזולאי בישיבת הוועדה, היום (צילום: דוברות הכנסת)

מנכ"ל המשרד לשירותי דת, עודד פלוס פירט על הרפורמה בקבורה: "החלום של אנשי הקבורה הוא לייצר רשות קבורה אחת. אך זה מהלך ארוך ומורכב. הקבורה מוסדרת במספר סעיפים בחוק שירותי הדת היהודיים. המגמה היא לייצר יחידת הסדרה מהשלב הראשון ועד לקבורה".

ח"כ מקלב: "אתה איש בשורה. איש של הציבור ופניות הציבור וזה חלק מסוד שיפור הדימוי של המשרד, שסבל מדימוי לא טוב שנים. בנוסף לתעריפי המים, יש לטפל בנושא קבורת השדה, יש דרישה גדולה והמצוקה יצרה תופעות שליליות. הנושא של חלקת קבר בחיים מצריך סכומים שאי אפשר לעמוד בהם. זה דבר אלמנטרי אנטי חברתי".

אילוסטרציה: יונתן זינדל – פלאש 90