הכנסת כמרקחה: לחץ בקואליציה מהפסד בהצבעה על סמכות אישור מתווה הגז

סיעת 'ישראל ביתנו' הודיעה בצהריים כי תתנגד אף היא להעברת הסמכות משר הכלכלה לממשלה, למרות תמיכתה במתווה הגז • ההצבעה נדחתה והיא תתקיים בשעות הקטנות של הלילה, אולם ראש הממשלה אינו מצליח לגייס רוב והאופוזיציה נמצאת בעמדת יתרון 58:57

דרמה פוליטית מתרחשת בכנסת בשעות אלו: ראש הממשלה בנימין נתניהו וראשי הקואליציה מרכזים מאמצים אדירים כדי לגייס רוב בהצבעה הצפויה על העברת הסמכות לאשר את מתווה הגז משר הכלכלה לממשלה, אולם כפי הנראה כרגע, רוב כזה אינו בהישג יד.

בשל הבעיות הקואליציוניות, הדיון על הגז נדחה לסוף סדר היום של המליאה, וההצבעה תתקיים – במידה ותתקיים – רק בשעות הקטנות של הלילה. נתניהו נראה בכנסת כשהוא זועם במיוחד, לאחר שמאמציו הכבירים להשיג רוב להצבעה הגורלית, כשלו לפי שעה.

הסיבה למשבר היא החלטתם של שלושה שרים  – משה כחלון, יואב גלנט וחיים כץ – שלא להשתתף בהצבעה, בנוסף לח"כ מייקל אורן מ'כולנו' השוהה בארה"ב, מה שמפחית את מספר האצבעות של הקואליציה מרוב של 61 ל-57 בלבד.

קרא עוד:
[postim]

האופוזיציה לעומת זאת, הצליחה לגייס את כל חבריה להתנגדות להעברת הסמכות, למעט ח"כ באסל גטאס אשר נמצא עדיין על סיפון ה'מריאן' בדרך לנמל אשדוד. עם זאת, הספינה צפויה לעגון בקרוב, וייתכן שהוא יספיק להגיע להצבעה במליאה, כך שנגד העברת הסמכות יצביעו 58 או 59 ח"כים, אל מול 57 תומכים בלבד.

נתניהו מצוי בשיאו של קרב פוליטי ממשי

אחר הצהריים הודיע יו"ר 'ישראל ביתנו', אביגדור ליברמן, כי למרות תמיכתה המוצהרת של מפלגתו במתווה הגז, אשר מבוסס בחלקו על עבודתו של שר התשתיות לשעבר מטעם המפלגה, עוזי לנדאו, סיעת ישראל ביתנו תתנגד הערב בכנסת להעברת הסמכות, משום שמדובר בעניין פרוצדוראלי פנים-קואליציוני, וחברי הסיעה אינם מתכוונים לסייע לקואליציה בבעיותיה הפנימיות.

ראש הממשלה נתניהו ניהל הערב שיחות צפופות עם שר האוצר משה כחלון, בניסיון לשכנע אותו להשתתף בהצבעה ולתמוך בהצעה, אולם כחלון הבהיר כי בשל ניגוד העניינים בו הוא מצוי בשל ידידותו עם הטייקון קובי מיימון, מבעלי חברות הגז, הוא לא ישתתף. בשלב מסוים איים נתניהו להפוך את ההצבעה להצבעת אמון בממשלה, כדי לאלץ את כחלון להשתתף ולהצביע, אולם זה האחרון דחה את האיום והודיע כי לא יסכים למהלך כזה.

גם על שר הבינוי יואב גלנט הופעלו לחצים דומים מצד נתניהו, אך גם הוא הודיע כי לא ישתתף בהצבעה בשל האופציות בהם הוא מחזיק בחברת חיפושי הגז של בני שטיינמץ, נמקס. מוקדם יותר הודיע שר הרווחה חיים כץ כי לא ישתתף בהצבעה בשום אופן בשל אחזקותיו בחברת 'ישראמקו', גם במחיר של הפסד קואליציוני בהצבעה.

בייאושו ניסה נתניהו לשכנע את שר הכלכלה אריה דרעי לחתום בעצמו על אישור מתווה הגז ולחסוך את ההצבעה בכנסת, אולם גם דרעי לא נענה לתחנוניו של נתניהו והבהיר כי אם לא תאושר העברת הסמכות ממנו, הוא אינו מתכוון לחתום על המתווה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *